Jedynie prawda jest ciekawa


Energa jak Amber Gold?

14.11.2012

Czy to, co się dzieje w Enerdze, to nie jest kolejne wydanie afery Amber Gold? Tam tysiące ludzi oszukano, dając im nadzieję nadzwyczajnych zysków z inwestycji w złoto. Wokół Energi z kolei jest problem znikających pieniędzy w spółkach-córkach – mówi nam Janusz Śniadek, parlamentarzysta PiS.

Pięciu posłów, senator i pomorski radny Prawa i Sprawiedliwości wkroczyło wczoraj do gdańskiej siedziby spółki Energa. Chcieli uzyskać odpowiedzi na pytania dotyczące powoływania nowych spółek-córek, oraz – ich zdaniem – marnotrawienia publicznych pieniędzy. Po kilku godzinach usłyszeli, że jakichkolwiek odpowiedzi mogą doczekać się najszybciej w piątek.

Zarząd Energa SA utajnił prawie wszystkie dokumenty dotyczące postępowania spółki, w tym dokumenty dotyczące wydania środków finansowych powyżej dwustu milionów złotych.

Wśród parlamentarzystów chcących skontrolować spółkę był Janusz Śniadek.

 

Arkady Saulski – to był już trzeci raz, gdy posłowie chcieli uzyskać informacje od spółki Energa. Dlaczego?

Janusz Śniadek, poseł PiS: – To kolejne podejście moje i kolegów z PiS do tej sprawy. To jedna z najpoważniejszych firm tak na Wybrzeżu, jak i w skali kraju. Należy zadać sobie pytanie, czy to, co się dzieje w Enerdze, to nie jest kolejne wydanie afery Amber Gold? Tam tysiące ludzi oszukano, dając im nadzieję nadzwyczajnych zysków z inwestycji w złoto. Pytają, gdzie są ich pieniądze. Wokół Energi z kolei jest problem znikających pieniędzy – spółka zaczęła pączkować dziesiątkami spółek-córek, pięćdziesięcioma trzema dokładnie – tyle liczy cała grupa. Te spółki miały nakaz lokowania wszystkich swoich środków w jakieś dziwne projekty. A my, mimo wielokrotnie zadawanych pytań, nie jesteśmy w stanie dowiedzieć się, co się z tymi pieniędzmi dzieje, gdzie trafiają. Praktycznie żadna z tych kilkudziesięciu spółek, powołanych do realizacji rozmaitych inwestycji, tych inwestycji nie realizuje.   

 

Jak pan sądzi – dlaczego tak jest?

Należy zadać pytanie – po co te spółki powstają? Czy po to, aby realizować projekty energetyczne? Widzimy przecież, że nie. Może więc chodzić o zapewnienie sowitych dochodów, apanaży, dla mnożącej się kadry w tych spółkach. Zasada „szwagier w kasie” chyba znowu funkcjonuje. To jest główna motywacja działania tej spółki. Moje stwierdzenie jest tym bardziej uprawnione, że prezes Energi, przed powołaniem na to stanowisko, był współwłaścicielem spółki z o.o. budującej przecież nową siedzibę Energi. Z chwilą, kiedy objął funkcję, oczywiście zbył udziały w tej spółce, ale natychmiast podpisał z nią umowę dzierżawy na wiele lat, która to umowa, pozwoliła zaciągać kredyty umożliwiające dokończenie całej budowy. To jest trudne do pogodzenia z jakąkolwiek etyką. Ale bez nagłośnienia tych spraw nie da rady tego uporządkować.

 

Liczą państwo na reakcję opinii publicznej?

Zainteresowanie opinii publicznej jest jedyną bronią. Musimy nagłaśniać tę sytuację, bo państwo nie działa. Tylko presja społeczna powoduje, że pewne instytucje zaczynają robić swoje.

 

A elektrownia w Ostrołęce? Czy może mieć to związek z działaniami, powiedzmy, pewnego dużego koncernu energetycznego ze Wschodu?

To jest pewna uprawniona spekulacja. Natomiast trzeba zadawać pytanie o ogromne środki utopione w tę akurat inwestycję, wycięte połacie lasu – to są ogromne straty. To są środki społeczne, publiczne, zainwestowane tak, że de facto zostały zmarnowane. Mówimy wszak o spółce Skarbu Państwa. Zadawanie więc pytań o te inwestycje i działania jest nie tylko uprawnione, ale jest obowiązkiem posła.

[fot. Bartłomiej Chudzik]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 3. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 4. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook