Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Emocje prezydenta ws. WSI

17.01.2014

Negatywne emocje prezydenta Komorowskiego związane z decyzjami prokuratury, umarzającymi postępowania dotyczące Antoniego Macierewicza, są zrozumiałe wszak on jako jedyny wówczas poseł Platformy, był przeciwny ustawie rozwiązującej WSI.

Bardzo zaprzyjaźniona z prezydentem Komorowskim telewizja TVN24, przeprowadziła z nim w ostatnią środę wywiad, który został zaprezentowany w programie „Fakty po faktach”.

Prezydent odkąd nabawił się kontuzji kolana jeżdżąc na nartach, nie pokazywał się publicznie, pofatygował się więc do niego redaktor Kamil Durczok i życzliwie przepytał i z podpisywanych ostatnio ustaw ale także poprosił o ocenę bieżących wydarzeń w naszym kraju.

Prezydent Komorowski jak to ma w zwyczaju już prawie od 4 lat, stara się z jednej strony dystansować od wszystkich tych wydarzeń, które mogą pogorszyć jego notowania w opinii publicznej, z drugiej natomiast podpierać rząd Donalda Tuska, tam gdzie tylko jest to możliwe.

Sporo czasu w tej rozmowie obydwaj panowie poświęcili tzw. rządowej reformie Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE)”.

Prezydent jak sam przyznaje miał bardzo krytyczne ekspertyzy dotyczące zmian emerytalnych przygotowanych przez rząd ale zdecydował się podpisać ustawę uchwaloną przez większość parlamentarną Platformy i PSL-u, ponieważ rozwiązania tam zawarte nie były drastyczne niekonstytucyjne. Skierował wprawdzie „następczo” ustawę o OFE do Trybunału Konstytucyjnego ale wyprzedzająco już przewiduje na co jego zdaniem sędziowie będą przede wszystkim zwracali uwagę, badając jej konstytucyjność.

Jego zdaniem, sędziowie rozpatrując tę skargę, będą jednak przede wszystkim brali pod uwagę konstytucyjną zasadę równoważenia finansów publicznych w związku z tym nie ma niebezpieczeństwa, że Trybunał zakwestionuje jej podstawowe zapisy.

Prezydent Komorowski nie widzi zaniechań rządu Tuska w sprawie sytuacji w ochronie zdrowia, twierdził że zarówno była minister Ewa Kopacz jak i obecny minister Bartosz Arłukowicz, dokonali znaczących reform w tej dziedzinie, kolejki do specjalistów wprawdzie się wydłużyły ale to akurat nie jest wina tej dwójki.

Entuzjastycznie ocenił zapowiedź premiera Tuska w sprawie likwidacji umów śmieciowych, choć nie bardzo potrafił wytłumaczyć dlaczego ten problem został dostrzeżony przez szefa rządu, dopiero po 6 latach rządzenia.

Jednak emocje i to negatywne u prezydenta Komorowskiego, wywołała ta część rozmowy, która została poświęcona funkcjonowaniu prokuratury.

Wprawdzie sam prezydent podpisując nowelizację ustawy o prokuraturze, doprowadził do powstania nowej korporacji prokuratorskiej, która teraz odpowiedzialna jest tylko przed „Bogiem i historią” ale działania prokuratury w nowym kształcie bardzo mu się nie podobają. Nie podoba mu się szczególnie umarzanie postępowań prokuratorskich w stosunku do Antoniego Macierewicza w związku z przeprowadzoną pod jego kierownictwem likwidacją Wojskowych Służb Informacyjnych (WSI).

I uzasadnił to przedstawiając karkołomną tezę, że skoro sądy zasądzają odszkodowania od Skarbu Państwa dla niektórych osób wymienianych w raporcie o likwidacji tych służb, to „coś mu tu systemowo nie gra”.

Zapomniał jednak dodać, że minister obrony narodowej albo się decyduje płacić odszkodowania po rozstrzygnięciu sądu I instancji albo wręcz dąży do podpisywania ugód przed wyrokiem sądowym.

Te negatywne emocje prezydenta Komorowskiego związane z decyzjami prokuratury, umarzającymi postępowania dotyczące Antoniego Macierewicza, są zrozumiałe wszak on jako jedyny wówczas poseł Platformy, był przeciwny ustawie rozwiązującej WSI. Po tragicznej śmierci ś.p. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, był wyjątkowo zainteresowany jak najszybszym przejęciem jego obowiązków i zabezpieczeniem pozostającego w sejfach BBN aneksu do raportu o likwidacji WSI i rzeczywiście ten cel błyskawicznie osiągnął.

Ale tylko w tej sprawie w wywiadzie prezydenta Komorowskiego pojawiły się emocje - w pozostałych kwestiach prezentował już duży dystans z małymi uszczypliwościami w stosunku do premiera Tuska.

Zbigniew Kuźmiuk

[Fot. prezydent.pl]

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku. 

Warto poczytać

 1. Stuhrok 24.10.2016

  Stuhr: Kaczyński jak Hitler

  Aktor przekonuje, że w naszym kraju panuje dyktatura.

 2. woler 24.10.2016

  Piotr Zaremba we "wSieci": "Wołyń" niepoprawny

  Polecamy esej poświęcony zamieszaniu po nowym filmie Wojciecha Smarzowskiego!

 3. lisisiew 24.10.2016

  Lisiewicz: Macierewicz ograniczył wpływ rosyjskiej agentury

  Dziennikarz "Gazety Polskiej" pisze o działaniach rosyjskich agentów w mediach.

 4. popopop 24.10.2016

  Terlikowska: Przybysz w końcu pęknie

  Małgorzata Terlikowska apeluje o modlitwę za kobietę, która dokonała aborcji.

 5. marcoashx 24.10.2016

  Król: Zastanawiam się nad zmianą płci

  "Jako kobieta mógłbym napisać takie rzeczy, które się w głowie nie mieszczą".

 6. piotrowiczSITVPINFO 24.10.2016

  Piotrowicz: Niezrozumiałe protesty kobiet

  Niezrozumiałe jest dla mnie, przeciwko czemu kobiety protestują, skoro nic się nie zmieniło. Przez 8 lat nie protestowały, a gdy rząd zapowiedział pomoc dla kobiet, które są w złej sytuacji to są protesty - twierdzi Stanisław Piotrowicz (PiS).

 7. maccc-st 24.10.2016

  Ziemkiewicz: Niech te baby ktoś pogoni

  W ciasnym przejściu, zrobi się jakiś ruch, panika i ktoś może zostać stratowany. Mam nadzieję, że siły porządkowe nie dopuszczą do tego.

 8. rzep-sat 24.10.2016

  Kuźmiuk: Ten koń już nie pociągnie protestów, czyli jeszcze raz o prezesie Rzeplińskim

  Już w połowie grudnia kończy się kadencja profesora Andrzeja Rzeplińskiego i huczne obchody 30-lecia powstania Trybunału Konstytucyjnego miały być okazją do pokazania sukcesów tego organu pod jego światłym kierownictwem.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook