Jedynie prawda jest ciekawa


Emocje prezydenta ws. WSI

17.01.2014

Negatywne emocje prezydenta Komorowskiego związane z decyzjami prokuratury, umarzającymi postępowania dotyczące Antoniego Macierewicza, są zrozumiałe wszak on jako jedyny wówczas poseł Platformy, był przeciwny ustawie rozwiązującej WSI.

Bardzo zaprzyjaźniona z prezydentem Komorowskim telewizja TVN24, przeprowadziła z nim w ostatnią środę wywiad, który został zaprezentowany w programie „Fakty po faktach”.

Prezydent odkąd nabawił się kontuzji kolana jeżdżąc na nartach, nie pokazywał się publicznie, pofatygował się więc do niego redaktor Kamil Durczok i życzliwie przepytał i z podpisywanych ostatnio ustaw ale także poprosił o ocenę bieżących wydarzeń w naszym kraju.

Prezydent Komorowski jak to ma w zwyczaju już prawie od 4 lat, stara się z jednej strony dystansować od wszystkich tych wydarzeń, które mogą pogorszyć jego notowania w opinii publicznej, z drugiej natomiast podpierać rząd Donalda Tuska, tam gdzie tylko jest to możliwe.

Sporo czasu w tej rozmowie obydwaj panowie poświęcili tzw. rządowej reformie Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE)”.

Prezydent jak sam przyznaje miał bardzo krytyczne ekspertyzy dotyczące zmian emerytalnych przygotowanych przez rząd ale zdecydował się podpisać ustawę uchwaloną przez większość parlamentarną Platformy i PSL-u, ponieważ rozwiązania tam zawarte nie były drastyczne niekonstytucyjne. Skierował wprawdzie „następczo” ustawę o OFE do Trybunału Konstytucyjnego ale wyprzedzająco już przewiduje na co jego zdaniem sędziowie będą przede wszystkim zwracali uwagę, badając jej konstytucyjność.

Jego zdaniem, sędziowie rozpatrując tę skargę, będą jednak przede wszystkim brali pod uwagę konstytucyjną zasadę równoważenia finansów publicznych w związku z tym nie ma niebezpieczeństwa, że Trybunał zakwestionuje jej podstawowe zapisy.

Prezydent Komorowski nie widzi zaniechań rządu Tuska w sprawie sytuacji w ochronie zdrowia, twierdził że zarówno była minister Ewa Kopacz jak i obecny minister Bartosz Arłukowicz, dokonali znaczących reform w tej dziedzinie, kolejki do specjalistów wprawdzie się wydłużyły ale to akurat nie jest wina tej dwójki.

Entuzjastycznie ocenił zapowiedź premiera Tuska w sprawie likwidacji umów śmieciowych, choć nie bardzo potrafił wytłumaczyć dlaczego ten problem został dostrzeżony przez szefa rządu, dopiero po 6 latach rządzenia.

Jednak emocje i to negatywne u prezydenta Komorowskiego, wywołała ta część rozmowy, która została poświęcona funkcjonowaniu prokuratury.

Wprawdzie sam prezydent podpisując nowelizację ustawy o prokuraturze, doprowadził do powstania nowej korporacji prokuratorskiej, która teraz odpowiedzialna jest tylko przed „Bogiem i historią” ale działania prokuratury w nowym kształcie bardzo mu się nie podobają. Nie podoba mu się szczególnie umarzanie postępowań prokuratorskich w stosunku do Antoniego Macierewicza w związku z przeprowadzoną pod jego kierownictwem likwidacją Wojskowych Służb Informacyjnych (WSI).

I uzasadnił to przedstawiając karkołomną tezę, że skoro sądy zasądzają odszkodowania od Skarbu Państwa dla niektórych osób wymienianych w raporcie o likwidacji tych służb, to „coś mu tu systemowo nie gra”.

Zapomniał jednak dodać, że minister obrony narodowej albo się decyduje płacić odszkodowania po rozstrzygnięciu sądu I instancji albo wręcz dąży do podpisywania ugód przed wyrokiem sądowym.

Te negatywne emocje prezydenta Komorowskiego związane z decyzjami prokuratury, umarzającymi postępowania dotyczące Antoniego Macierewicza, są zrozumiałe wszak on jako jedyny wówczas poseł Platformy, był przeciwny ustawie rozwiązującej WSI. Po tragicznej śmierci ś.p. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, był wyjątkowo zainteresowany jak najszybszym przejęciem jego obowiązków i zabezpieczeniem pozostającego w sejfach BBN aneksu do raportu o likwidacji WSI i rzeczywiście ten cel błyskawicznie osiągnął.

Ale tylko w tej sprawie w wywiadzie prezydenta Komorowskiego pojawiły się emocje - w pozostałych kwestiach prezentował już duży dystans z małymi uszczypliwościami w stosunku do premiera Tuska.

Zbigniew Kuźmiuk

[Fot. prezydent.pl]

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku. 

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook