Jedynie prawda jest ciekawa


Emocje prezydenta ws. WSI

17.01.2014

Negatywne emocje prezydenta Komorowskiego związane z decyzjami prokuratury, umarzającymi postępowania dotyczące Antoniego Macierewicza, są zrozumiałe wszak on jako jedyny wówczas poseł Platformy, był przeciwny ustawie rozwiązującej WSI.

Bardzo zaprzyjaźniona z prezydentem Komorowskim telewizja TVN24, przeprowadziła z nim w ostatnią środę wywiad, który został zaprezentowany w programie „Fakty po faktach”.

Prezydent odkąd nabawił się kontuzji kolana jeżdżąc na nartach, nie pokazywał się publicznie, pofatygował się więc do niego redaktor Kamil Durczok i życzliwie przepytał i z podpisywanych ostatnio ustaw ale także poprosił o ocenę bieżących wydarzeń w naszym kraju.

Prezydent Komorowski jak to ma w zwyczaju już prawie od 4 lat, stara się z jednej strony dystansować od wszystkich tych wydarzeń, które mogą pogorszyć jego notowania w opinii publicznej, z drugiej natomiast podpierać rząd Donalda Tuska, tam gdzie tylko jest to możliwe.

Sporo czasu w tej rozmowie obydwaj panowie poświęcili tzw. rządowej reformie Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE)”.

Prezydent jak sam przyznaje miał bardzo krytyczne ekspertyzy dotyczące zmian emerytalnych przygotowanych przez rząd ale zdecydował się podpisać ustawę uchwaloną przez większość parlamentarną Platformy i PSL-u, ponieważ rozwiązania tam zawarte nie były drastyczne niekonstytucyjne. Skierował wprawdzie „następczo” ustawę o OFE do Trybunału Konstytucyjnego ale wyprzedzająco już przewiduje na co jego zdaniem sędziowie będą przede wszystkim zwracali uwagę, badając jej konstytucyjność.

Jego zdaniem, sędziowie rozpatrując tę skargę, będą jednak przede wszystkim brali pod uwagę konstytucyjną zasadę równoważenia finansów publicznych w związku z tym nie ma niebezpieczeństwa, że Trybunał zakwestionuje jej podstawowe zapisy.

Prezydent Komorowski nie widzi zaniechań rządu Tuska w sprawie sytuacji w ochronie zdrowia, twierdził że zarówno była minister Ewa Kopacz jak i obecny minister Bartosz Arłukowicz, dokonali znaczących reform w tej dziedzinie, kolejki do specjalistów wprawdzie się wydłużyły ale to akurat nie jest wina tej dwójki.

Entuzjastycznie ocenił zapowiedź premiera Tuska w sprawie likwidacji umów śmieciowych, choć nie bardzo potrafił wytłumaczyć dlaczego ten problem został dostrzeżony przez szefa rządu, dopiero po 6 latach rządzenia.

Jednak emocje i to negatywne u prezydenta Komorowskiego, wywołała ta część rozmowy, która została poświęcona funkcjonowaniu prokuratury.

Wprawdzie sam prezydent podpisując nowelizację ustawy o prokuraturze, doprowadził do powstania nowej korporacji prokuratorskiej, która teraz odpowiedzialna jest tylko przed „Bogiem i historią” ale działania prokuratury w nowym kształcie bardzo mu się nie podobają. Nie podoba mu się szczególnie umarzanie postępowań prokuratorskich w stosunku do Antoniego Macierewicza w związku z przeprowadzoną pod jego kierownictwem likwidacją Wojskowych Służb Informacyjnych (WSI).

I uzasadnił to przedstawiając karkołomną tezę, że skoro sądy zasądzają odszkodowania od Skarbu Państwa dla niektórych osób wymienianych w raporcie o likwidacji tych służb, to „coś mu tu systemowo nie gra”.

Zapomniał jednak dodać, że minister obrony narodowej albo się decyduje płacić odszkodowania po rozstrzygnięciu sądu I instancji albo wręcz dąży do podpisywania ugód przed wyrokiem sądowym.

Te negatywne emocje prezydenta Komorowskiego związane z decyzjami prokuratury, umarzającymi postępowania dotyczące Antoniego Macierewicza, są zrozumiałe wszak on jako jedyny wówczas poseł Platformy, był przeciwny ustawie rozwiązującej WSI. Po tragicznej śmierci ś.p. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, był wyjątkowo zainteresowany jak najszybszym przejęciem jego obowiązków i zabezpieczeniem pozostającego w sejfach BBN aneksu do raportu o likwidacji WSI i rzeczywiście ten cel błyskawicznie osiągnął.

Ale tylko w tej sprawie w wywiadzie prezydenta Komorowskiego pojawiły się emocje - w pozostałych kwestiach prezentował już duży dystans z małymi uszczypliwościami w stosunku do premiera Tuska.

Zbigniew Kuźmiuk

[Fot. prezydent.pl]

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku. 

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook