Jedynie prawda jest ciekawa


Emerytury załatwiamy przed Euro 2012

18.04.2012

Taka dyspozycja Premiera Tuska wydana została już jakiś czas temu. Stąd pośpieszne spotkanie premiera Tuska i ministra pracy Kosiniaka-Kamysza z prezydium Komisji Trójstronnej czyli organizacjami pracodawców i związkami zawodowymi w sprawie nowej wersji projektu ustawy o podwyższeniu wieku emerytalnego.

Ten nowy projekt oprócz zapisów podwyższających wiek emerytalny mężczyzn o 2 lata i kobiet o 7 lat zawiera także uzgodnioną pomiędzy koalicjantami PO-PSL propozycję emerytur częściowych.

Do takiej emerytury miałyby prawo kobiety, które ukończyły 62 lata z co najmniej 35 letnim stażem ubezpieczeniowym (okresy składkowe i nieskładkowe) i mężczyźni którzy ukończyli 65 lat życia z co najmniej 40 letnim stażem ubezpieczeniowym.

A więc jest to zupełnie nowy projekt ustawy i procedura  jego konsultacji ze związkami zawodowymi powinna się rozpocząć od początku ale premier Tusk zdecydowanie oświadczył, że spotkanie z prezydium Komisji Trójstronnej w tej sprawie jest jedynym i ostatecznym.

W najbliższy piątek zwołano dodatkowe posiedzenie Rady Ministrów aby   formalnie przyjąć projekt ustawy podwyższający wiek emerytalny a także projekt ustawy dotyczący tzw. emerytur mundurowych.

Zapewne się tak stanie  i już na najbliższym posiedzeniu Sejmu w ostatnim tygodniu kwietnia koalicja PO-PSL będzie forsowała umieszczenie obydwu projektów w porządku obrad i przeprowadzenie ich pierwszego czytania.

Potem  zostaną one zapewne odesłane do sejmowych  Komisji Finansów Publicznych oraz Polityki Społecznej i Rodziny i już na pierwszym w  maju posiedzeniu będzie się mogło odbyć II czytanie i ostateczne głosowanie na projektem.

Później projekty zostaną przesłane do Senatu. Jeżeli ten zdecyduje się wprowadzić do nich poprawki, to Sejm je przegłosuje na posiedzeniu w ostatnim tygodniu maja i zostanie tylko podpis Prezydenta Komorowskiego.

Ponieważ koalicja dysponuje większością zaledwie 3 głosów, cały ten proces będzie ubezpieczany przez posłów klubu Ruchu Palikota, którzy mimo tego, że mienią się partią lewicową już zdecydowali, że podwyższenie wieku emerytalnego do 67 lat, poprą.

Cały więc proces legislacyjny tak fundamentalnej zmiany prawa dotyczącego ponad 16 mln obecnie pracujących, zamknie się w przeciągu 1 miesiąca, tuż przed rozpoczęciem Euro 2012.

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej być może z jakimiś sukcesami naszej reprezentacji, które będą trwały około 1 miesiąca, zaraz po nich olimpiada w Londynie także z jakimiś sukcesami naszych sportowców, no i okres wakacyjno-urlopowy, skutecznie odwrócą uwagę od tej sprawy.

We wrześniu trudno już będzie choćby związkom zawodowym wrócić do protestów  i na to właśnie liczy Donald Tusk i rządząca koalicja Platformy i PSL-u. Przepchnie tak fundamentalne pogorszenie warunków funkcjonowania pracowników, korzystając z zasłony jaką dają dwa ważne wydarzenia sportowe.

Te ambitne plany mogą jednak zostać pokrzyżowane. SLD chce złożyć projekt uchwały o referendum tym razem z 500 tysiącami podpisów zebranych przez tę partię i OPZZ.

Wydaje się także, że związek zawodowy Solidarność nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Wprawdzie rządząca koalicja PO-PSL bez żadnych skrupułów odrzuciła na marcowym posiedzeniu Sejmu wniosek tego związku o referendum, poparty 2 milionami podpisów ale związkowcy już wtedy zapowiadali, że z dalszych protestów nie zrezygnują.

Ryzykowne jest także dołączenie do projektu ustawy o podwyższeniu wieku emerytalnego do 67 lat, drugiego projektu o emeryturach dla służb mundurowych. Ponieważ ten projekt znacząco pogarsza warunki przechodzenia na emeryturę pracowników tych służb, co więcej będzie przyjęty przez rząd przed zakończeniem konsultacji z ich związkami zawodowymi, należy i w tym przypadku spodziewać się protestów także podczas Euro 2012.

Tak czy inaczej wszystko wskazuje na to, że polski rząd pobije  rekord świata. Uchwalenie tak fundamentalnej ustawy pogarszającej warunki emerytalne dla 16 mln ludzi w ciągu 1 miesiąca, tak szybko nie procedował na tym  żaden rząd na świecie.

Zbigniew Kuźmiuk
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook