Jedynie prawda jest ciekawa


Emerytalny żart

01.04.2014

Dziś zaczyna się farsa pod tytułem „Rząd dał nam możliwość wyboru, jak będziemy oszczędzać na emeryturę”. To tak naprawdę bardzo kiepski żart primaaprilisowy, który śmieszy chyba tylko kolesi z bandy ryżego.

Teoretycznie od dziś możemy wybierać czy nadal mikroskopijny ułamek naszej składki na emeryturę ma trafiać do Otwartych Funduszy Emerytalnych czy nie. Tak naprawdę nie jest to jednak możliwość wyboru, tylko obowiązek potwierdzenia, że nadal chcemy, aby część środków na naszą emeryturę była odkładana w części kapitałowej systemu emerytalnego. Jeżeli tego nie zrobimy do 31 lipca, banda ryżego skroi nam całą naszą składkę.

Na dodatek nawet jeżeli poświęcimy już swój czas na dotarcie do stosownego formularza, wypełnienie go i dostarczenie do ZUS, to i tak niezależnie od naszej woli na 10 lat przed przejściem na emeryturę rządowe cwaniaczki znowu zaczną nam podbierać oszczędności, już teraz nie pytając się o zgodę. Oficjalnie – żeby uchronić nas przed ewentualnymi spadkami na rynku kapitałowym w okresie przed emeryturą (bo przecież w funduszach emerytalnych pracują jakieś głąby ekonomiczne, które nie znają zasad inwestowania przy spadkach), a praktycznie po to, żeby podreperować budżet państwa i ukryć własną indolencję w zakresie makropolityki ekonomicznej państwa.

Żeby było jeszcze głupiej (śmieszniej, według rządzących) mówimy tu o kwotach, które - cytując klasyka - na waciki nam nie wystarczą. Do OFE trafiać ma w przypadku najniższych wynagrodzeń po kilka złotych miesięcznie.

Tak naprawdę cała akcja z wyborem, który podobno teraz mamy, ma dwa cele. Jeden to akcja PR-owa rządu – żeby pokazać, jaki to on demokratyczny i jaką wolność daje obywatelom, ale przede wszystkim chodzi o załatanie sypiącego się budżetu.

Budżet i tak się rozleci, ale wytrzyma jeszcze tych kilka lat, żeby nachapać się przy korycie, ewentualnie mieć szanse na dorwanie się do wypasionego koryta z naklejką „Unia Europejska”. Budżet rozleci się, ponieważ ryży i jego banda cofnęli nas do roku 1998, kiedy cały system emerytalny opierał się o ZUS i założenie, że wpłaty obecnie pracujących pokryją wypłaty aktualnych emerytur. Wtedy już od kilku lat wiedziano, że system ten nie jest do utrzymania. Że emerytów będzie przybywać, a pracujących ubywać. Od tamtego czasu, dzięki polityce eksportującej młodych i zdolnych do pracy, proces ten tylko przybrał na sile. Bardzo szybko zabraknie pieniędzy w ZUS. Bardzo szybko trzeba będzie ograniczać bieżące emerytury i mam nadzieje, że bardzo szybko dojdzie do rewolucji, która wreszcie zmusi rządzących do prawdziwych, a nie pozorowanych zmian w polityce finansowej państwa.

Najbardziej prawdopodobny scenariusz to emerytura socjalna dla każdego identyczna niezależnie od przepracowanych lat, rodzaju wykonywanej pracy itp. Wskaźników, których wyliczaniem zajmuje się teraz armia urzędników. ZUS wyleci w powietrze, urzędnicy pójdą na bruk, pałace zostaną sprzedane, zyski ze sprzedaży zasilą jakiś fundusz rezerwy emerytalnej, a każdy kto będzie chciał na emeryturze mieć trochę więcej niż minimum socjalne (lub w ogóle będzie chciał przechodzić na emeryturę), będzie musiał kapitał na tą fanaberię zgromadzić sam.

Maciej Goniszewski

Redaktor naczelny "Gazety Bankowej"

[Fot. PAP / Grzegorz Michałowski]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook