Jedynie prawda jest ciekawa


Elbląg poligonem rywalizacji PiS:PO

20.06.2013

Wilk: Kosztowną i nieudolną administrację Platformy chcę zastąpić odpowiedzialnym i oszczędnym zarządzaniem

Politycy PiS wracają do projektu przekopu Mierzei Wiślanej oraz budowy portu morskiego w Elblągu. W niedzielę mieszkańcy tego miasta wybiorą prezydenta miasta. Czy partia Jarosława Kaczyńskiego idzie tam po zwycięstwo? A może PO uda się odwojować Elbląg?

Dlaczego zdecydował się Pan kandydować?

Wspólnie odwołaliśmy rządzącą w mieście Platformę Obywatelską, ponieważ źle rządziła i odwróciła się od mieszkańców Elbląga. Elbląg zasługuje na dobrego gospodarza dbającego o mieszkańców i nasze miasto. Poprzednie władze popełniły wiele błędów, które ja zamierzam naprawić, kiedy zostanę prezydentem. Kosztowną i nieudolną administrację Platformy, chcę zastąpić odpowiedzialnym i oszczędnym zarządzaniem. Dokończymy inwestycje w mieście, skończymy z bałaganem. W tej skróconej kadencji podejmiemy również kilka nowych i ważnych dla mieszkańców zadań. Mam profesjonalny zespół, wiem jak to zrobić i mam ku temu niezbędne instrumenty.

Osoba, która obejmie stanowisko prezydenta Elbląga będzie miała niewiele ponad rok, aby uporządkować miasto. Czy to nie jest za krótki czas?

Elbląg nie ma już czasu na dalszą stagnację. W tym czasie nie uda się zrobić wszystkiego, ale jest to wystarczający okres do dokonanie pilnych reform oraz rozpoczęcia zmian systemowych. Skrócony okres kadencji będzie wymagał większej determinacji oraz szybszego działania.

Czym w pierwszej kolejności powinien zając się nowy prezydent?

Zamierzam w pierwszej kolejności przeprowadzić audyt w urzędzie oraz uporządkować rozpoczęte inwestycje, by jak najszybciej je sfinalizować. Chcę także przeprowadzić reorganizację urzędu miejskiego. Nie będę potrzebował trzech w-ce prezydentów, jak miał odwołany prezydent. Kolejnym moim zadaniem jest likwidacja Departamentu Komunikacji Społecznej. Zapowiadam także likwidację złotych karty wydawanych urzędnikom oraz obniżenie czynszów ZBK oraz cen biletów komunikacji miejskiej.

Rok 2014 będzie dla Elbląga bardzo ciężkim okresem pod względem finansowym. Jak ocenia Pan budżet miasta?

W tej chwili miasto jest zadłużone na 300 mln. W przyszłym roku będzie trudno zbilansować wydatki i dochody bieżące. Dlatego chcielibyśmy poczynić oszczędności od siebie.

Prawie połowa pieniędzy budżetowych pochłania oświata? Czy będzie Pan ograniczał pieniądze na edukację?

Przez cały okres mojej pracy w Radzie Miasta, a wiec blisko przez 20 lat nie zagłosowałem za likwidacją żadnej szkoły i nigdy nie zagłosuję. Nie zamierzamy oszczędzać na edukacji naszych dzieci. Mam zamiar jednak przyspieszyć proces dostosowania szkolnictwa zawodowego do faktycznych potrzeb rynku pracy, dając perspektywy na pracę dla młodych ludzi. Wspólnie z pracodawcami, dyrektorami szkół zawodowych i gimnazjów opracujemy dynamiczny system promocji i rozwoju szkolnictwa zawodowego. W porozumieniu ze związkami zawodowymi i środowiskami szkół będziemy wspierali – w miarę możliwości budżetowych – tworzenie klas integracyjnych, mniej licznych oddziałów i mniejszych grup do nauczania języków obcych, informatyki. Chcemy w ten sposób zapewnić lepsze warunki do kształcenia i wychowania dzieci oraz zachować miejsca pracy dla nauczycieli. To pozwoli również na zminimalizowanie skutków niżu demograficznego w szkołach.

Czy trzeba będzie zrezygnować z nierozpoczętych jeszcze inwestycji, np. budowy stadionu?

Możliwe i konieczne jest rozpoczęcie największej inwestycji ostatnich lat, czyli przebudowy stadionu przy ulicy Agrykola. Musimy tu jednak przyjrzeć się budżetowi miasta, czy faktycznie podołamy tej inwestycji, czy poprzednicy zabezpieczyli środki własne i dokonali pełnej analizy kosztów. Jako prezydent nie zapomnę też o kompleksie treningowym przy ul. Skrzydlatej, jako bazie szkoleniowej dla młodych zawodników.

A co z pomysłem aquaparku?

Elbląga nie stać aktualnie na budowę aquaparku, inwestycji zbyt kosztownej w budowie i późniejszym utrzymaniu. Dokonamy likwidacji Spółki Aquapark, która generuje koszty i jest zbędna. W zamian za to wybudować możemy przynajmniej 2 baseny osiedlowe np. na osiedlu Zawada oraz Nad Jarem. Dodatkowo należy przywrócić do żywotności miejski basen i Park Dolinka.

Wielką bolączką elblążan jest bezrobocie. Czy ma Pan pomysł aby ściągnąć do Elbląga inwestorów, którzy stworzą nowe miejsca pracy?

Budowa portu w Elblągu zmniejszy znacząco bezrobocie w naszym mieście i spowoduje napływ inwestorów. Będziemy wspierać lokalnych przedsiębiorców w formie systemu ulg w opłatach i podatkach przez co będą mogli zwiększyć zatrudnienie. Szczególne wsparcie skierujemy do firm inwestujących w Porcie Morskim. Stworzymy warunki dla nowych zakładów i odpraw fitosanitarnych. Powołamy Elbląską Radę Przedsiębiorców. Proszę wszystkich, którzy wzięli udział w referendum i przyczynili się do odwołania prezydenta, aby wykonali drugi krok i wzięli udział w niedzielę w wyborach.

Rozmawiał Artur S. Górski 

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook