Jedynie prawda jest ciekawa


Elbanowska: "Reforma i tak padnie. Dzieje się krzywda dzieci"

24.10.2013

Czy dojdzie do referendum m.in w sprawie wycofania się z obowiązku szkolnego dla sześciolatków i likwidacji gimnazjów? Ma na to nadzieję Karolina Elbanowska, jedna z inicjatorek akcji "Ratuj maluchy" i poddania tej sprawy pod głosowanie przez wszystkich obywateli Polski.

Stefczyk.info: - Jak Pani ocenia dzisiejszą debatę?

Karolina Elbanowska: - Przede wszystkim martwi nas to, że nie odbędzie się na tym posiedzeniu głosowanie. Debata została oddzielona od glosowania i właściwie nie wiadomo, kiedy  ono się odbędzie. Dlatego martwimy się, że to jest trochę debata sobie a muzom, niestety.


A Pani zdaniem dlaczego zrzucono z porządku obrad tego posiedzenia Sejmu głosowanie w tej sprawie?

- Dlatego, że rząd przestraszył się, że nie ma ,większości i że wniosek o referendum przejdzie. Ale on,o i tak przejdzie - w tej chwili rodzice wykonują ogromną pracę przekonując posłów do tego, żeby poparli referendum, spotykają się z posłami w biurach poselskich, dzwonią, piszą. Do tej pory wysłali już setki tysięcy maili. To musi przynieść skutek. Parlamentarzyści muszą słuchać głosu obywateli, bo przecież nikt ich potem drugi raz nie wybierze.


Ale nawet ta wizja raczej nie przekonuje posłów i posłanek Platformy, którzy jak słyszę, wierzą, że również tutaj dysponują większością potrzebną do odrzucenia tego wniosku...

- A nieprawda, nawet niektórzy posłowie Platformy poparli nasz wniosek i twierdzą, że nadal nas popierają. Oczywiście zobaczymy, jak to się przełoży na głosowanie na sali plenarnej. Natomiast na pewno nie jest tak, że cała Platforma jest przeciw referendum. Wielu posłów też ma dzieci i widzi co się dzieje w szkołach.

Oczywiście sytuacja posłów jest inna, bo oni mogą sobie pozwolić na posłanie dzieci do szkół prywatnych, podczas gdy zwykli rodzice nie, ale jednak wielu z nich, rodziców widzi tę szkolną rzeczywistość, w swoich miejscowościach.

Nie ukrywam, że liczymy też na ich solidarność z nami, rodzicami. Tutaj przecież nie chodzi o politykę, o jakieś polityczne rozgrywki, o to, kto bardziej straci. Nie, nam chodzi wyłącznie o nasze dzieci, o to, żeby ich edukacja była na dobrym, godziwym poziomie.

Nie może być, jak jest teraz, że reformę robi się na kolanie, bez pieniędzy, po to, żeby dzieci szybciej trafiały na rynek pracy i płaciły składki ZUS.


A jak Pani ocenia nieobecność na dzisiejszej debacie premiera Tuska?


- Pan premier unika tego tematu jak ognia i w sumie trudno mu się dziwić. To jest przecież sztandarowa reforma jego rządu, a okazała się jedną wielką klapą. Co więcej, rząd ciężko na tę klapę zapracował. Przez ostatnie 5 lat mogło się wydarzyć wiele dobrego w polskich szkołach, tymczasem doświadczyliśmy pięciu lat nieustannej propagandy. Słyszeliśmy, że wszystko jest w szkołach śweitnie, a de facto nic się nie zmienia. Przez 5 lat nikt z nami, rodzicami nie rozmawiał.

Złożyliśmy, najpierw na ręce pani Hall, 70 tysięcy podpisów z internetu w 2008 r. Następnie w 2011 r. w Sejmie złożyliśmy projekt obywatelski poparty blisko 350 tysiącami podpisów, również bez skutku. Znajduje się dziś w sejmowej zamrażarce. Dotyczył on odwołania całej tej nieszczęsnej reformy.

Dziś sytuacja doszła już do takiego momentu, a rodzice są tak sfrustrowani i zdesperowani, że zebrali nie 300 tysięcy, a blisko milion podpisów pod wnioskiem o referendum.

My rodzice chcemy decydować. My rodzice żądamy referendum w tej sprawie. Skoro MEN nie chce nas słuchać, to niech nas wysłuchają parlamentarzyści i dadzą nam wreszcie prawo do decydowania o naszych dzieciach.


A jeśli jednak koalicji rządowej uda się nie dopuścić do referendum?

- To reforma i tak padnie, dlatego, że w polskich warunkach dzieje się to z krzywdą dla dzieci, a masowa krzywda dzieci będzie skutkowała tym samym, co się wydarzyło w Mołdawii. Tam rząd po roku wycofał się z tej reformy, bo masowo diagnozowano u maluchów fobie szkolne, nocne moczenia, nerwice, bóle brzucha i to pediatrzy wszczęli alarm i rząd musiał się z tej reformy wycofać.

Niestety nasze polskie szkoły bliżej mają do szkół mołdawskich niż do szkół na Zachodzie, na które tak często powołuje się nasz rząd.not. zrk
[fot. J. Michalski]

Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na Facebooku!

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook