Jedynie prawda jest ciekawa


Elbanowska: MEN gra pod statystyki

07.03.2013

Rozmowa z Karoliną Elbanowską ze Stowarzyszenia i Fundacji Rzecznik Praw Rodziców.

Stefczyk.info: Rząd w najbliższych dniach ma się zająć propozycją zmian w ustawie dotyczącej opieki przedszkolnej. Padł pomysł, by do przedszkoli wysyłać już dwuletnie dzieci. Ma to pomóc rozwiązać problem z dostępnością miejsc w żłobkach. Jak pani to ocenia?

Karolina Elbanowska: W przedszkolach nie ma miejsc dla 3-latków, nie ma miejsc dla 4-latków, nie ma miejsc dla 5-latków, o 6-latkach nie wspominając. Tak więc opowiadanie bajek, że będą miejsca dla 2-latków, to zwyczajnie robienie sobie żartów z rodziców. Poza tym 2-latki są zbyt małe, by chodzić do przedszkola. 2-latek powinien być z mamą, babcią, opiekunką lub w ostateczności chodzić do żłobka, który pracuje według innych standardów niż przedszkole. Jednak w sprawie ustawy, o której rozmawiamy, chodzi o co innego. MEN przy pomocy zmian, które zaproponowano, doprowadzi do zupełnej degradacji systemu edukacji przedszkolnej w Polsce.

Dlaczego?

Ministerstwo zamierza przeznaczyć na dofinansowanie edukacji przedszkolnej śmiesznie małe pieniądze w stosunku do potrzeb. Jednocześnie chce odciąć samorządy od pieniędzy, które mogły by otrzymać od rodziców. Hasło "przedszkole za 1 zł" brzmi świetnie. Jednak doprowadzi to do tego, że samorządy będą umieszczać dzieci w wieku przedszkolnym w szkołach. Na tym polega sedno problemu. Utrzymanie przedszkoli już dziś przerasta możliwości samorządów. Po wprowadzeniu tej ustawy, wiele gmin będzie przedszkola prywatyzować, likwidować lub przemianowywać na żłobki. To będzie koniec edukacji przedszkolnej, przedszkolaki zostaną wypchnięte do szkół. A rodzice będą płacić złotówkę za godzinę opieki w świetlicy.

O co w takim razie chodzi władzom?

W naszej ocenie mamy do czynienia z grą pod statystyki. Polska jest na szarym końcu w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o dostępność edukacji przedszkolnej. Rodzic, który chce dziś wysłać dziecko do przedszkola, bo np. musi iść do pracy, najczęściej nie ma na to szans. Co w tej sytuacji zarządziło ministerstwo? Czy przekazano subwencję na przedszkola? Nie. Czy przekazano pieniądze na odtworzenie bazy przedszkolnej, którą mieliśmy jeszcze w PRL? Nie. Zamiast tego minister Hall zarządziła obowiązek edukacji 5-latków. Od 2011 roku wszystkie dzieci pięcioletnie muszą przez 5 godzin dziennie uczestniczyć w zajęciach edukacji przedszkolnej. W sytuacji gdy w co trzeciej gminie nie ma publicznego przedszkola!

Gdzie te dzieci trafiają?

One lądują w szkołach. I to nie w małych przyjaznych placówkach - te albo już zostały zlikwidowane albo zaraz zostaną. 5-latki muszą wstawać o świcie, czekać na gimbus i jechać wiele kilometrów razem ze starszymi uczniami do zespołu szkół, gdzie nierzadko jest też gimnazjum. Z kolei w dużych miastach takie oddziały w szkołach nierzadko funkcjonują w systemie zmianowym. Przed i po zajęciach na dzieci czeka świetlica, w której jak ostatnio opowiadała pewna nauczycielka, miejsca jest tak mało, że dzieci siedzą pod ławkami. Ale statystyki się poprawiły, bo przecież wprowadzono obowiązek. Jeśli rodzic nie pośle 5-latka do takiego "przedszkola", będzie miał problemy, wezwania ze szkoły  i straszenie kuratorem. Polecam raport poświęcony warunkom edukacji przedszkolnej który przygotowało nasze Stowarzyszenie. Jeśli ustawa zaproponowana przez MEN wejdzie w życie, wszystkie opisane przez nas problemy jeszcze się pogłębią.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Men.gov.pl]

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook