Jedynie prawda jest ciekawa


"Elastyczny czas pracy dobry dla pracowników"

12.09.2013

Rozmowa z posłem PO, Adamem Szejnfeldem.

Stefczyk.info: Wicepremier Janusz Piechociński zapowiedział powstanie zespołu, który zajmie się oceną skutków wprowadzenia elastycznego czasu pracy w Polsce. Taka inicjatywa jest potrzebna?

Adam Szejnfeld: Jestem zwolennikiem monitorowania prawa w każdym przypadku. Dzięki temu wiemy, jakie ono daje efekty i możemy poprzez inicjatywę parlamentu czy rządu modernizować przepisy, które już funkcjonują. Można wtedy polepszać dobrze działające regulacje lub naprawiać to, co nie działa. Sprawa przepisów uelastyczniających czas pracy już daje dobre doświadczenia. Monitoring już się odbył. Większość przepisów obowiązywała w pakiecie antykryzysowym przez dwa lata, w 2009 i 2010 roku. Nie odnotowałem żadnych negatywnych zjawisk. Nie czytałem również o takowych. Nie widziałem żadnych negatywów tych przepisów. Jest natomiast sporo pozytywnych skutków ich wprowadzenia. Przecież w pierwszej fazie kryzysu udawało nam się utrzymywać 2-3 procentowy wzrost gospodarczy, stworzono w Polsce prawie 1 milion nowych miejsc pracy. Jednym z instrumentów tego systemu była ustawa antykryzysowa, która wprowadziła elastyczność czasu pracy. Obecnie nadal jesteśmy w kryzysie i nadal przepisy są konieczne i potrzebne. Ale takie przepisy są konieczne i potrzebne również w czasie koniunktury.

A to dlaczego?

Dekoniunktura charakteryzuje się tym, że przedsiębiorcy mają problemy w biznesie, co skutkuje wzrostem bezrobocia. Ale i w koniunkturze ta specyfika występuje, choć ma charakter bardziej jednostkowy. W mojej ocenie te rozwiązania są uniwersalne.

Chce pan powiedzieć, że te rozwiązania będą trwały również po zakończeniu w Polsce kryzysu?

To są przepisy powszechne. One nie zostały uchwalone czasowo. One mają tę cechę, jaką mają przepisy obowiązujące w pozostałych krajach Unii Europejskiej. Myśmy w 2009 roku zrobili wyjątek, ograniczając przepisy antykryzysowe. W pozostałych krajach takie przepisy obowiązują na stałe i na stałe pomagają tamtym gospodarkom.

Krytycy mówią jednak, że to nie pomoc, ale przerzucanie kosztów kryzysu na pracowników.

Przecież te rozwiązania zakładają dwa mechanizmy zabezpieczenia pracowników. Na rozwiązania dotyczące elastycznego czasu pracy muszą zgodzić się pracownicy - za pośrednictwem związków zawodowych lub innej reprezentacji. Po drugie, natychmiast po przyjęciu tych rozwiązań o tym fakcie musi zostać poinformowana Państwowa Ispecja Pracy. Ona musi wiedzieć, że w danej firmie przyjęto takie rozwiązanie, by chronić i egzwekwować prawa pracownicze. Zagrożeń nie ma, są zyski dla pracowników, dla bezrobotnych - bez liku. Mimo wszystko jednak monitoring nie przeszkadza.

Jednak czy obecna zapowiedź powołania zespołu, który badałby skutki tych rozwiązań to nie jest pośrednio przyznanie, że sprawa nie została przemyślana dostatecznie dobrze?

Nie. Każdy, kto ma trochę oleju w głowie, zna się na życiu politycznym i je obserwuje, wie, że Janusz Piechociński nie jest tylko ministrem gospodarki. Jest również liderem PSL, posłem i politykiem. Podejmuje więc również działania, które mają pokazać, że jest politykiem aktywnym, interesuje się, a gdy słyszy obawy podejmuje działania, które mają uspokajać.

To jest jakaś forma odcięcia się od polityki rządu?

Nie. Powiedziałem na początku, że monitoring niczemu nie przeszkadza. W zakresie tych przepisów praktyka monitoringu odbyła się i pokazała, że regulacje dają efekty pozytywne. Nie widzę żadnych zagrożeń, widzę efekty pozytywne. Jednak każdy ma prawo do własnych inicjatyw w polityce.

Między pana wypowiedziami a tonem związków zawodowych, które przyjechały do Warszawy protestować m.in. przeciwko elastycznemu czasowi pracy, jest przepaść. Dlaczego w pana ocenie druga strona ocenia tak odmiennie te regulacje?

Na to pytanie nie ma odpowiedzi merytorycznej, mówiącej, że te przepisy są niebezpieczne. Jak mówiłem - one są bezpieczne i korzystne, a dodatkowo istnieją na całym świecie. W czym więc jest zło? To kompletna bzdura. Jeśli więc nie ma takich motywacji i argumentów to jest inna odpowiedź - tu chodzi o politykę, a nie pracowników, tu chodzi o politykę, a nie te przepisy, tu chodzi o politykę, a nie działania na rzecz praw pracowniczych, tu chodzi o walkę z rządem, o wzmocnienie PiS-u, o wybory, które mają się odbyć w 2015 roku. Jedni marzą, by one były jak najszybciej, a inni marzą, by w 2015 roku wygrał Jarosław Kaczyński. I o to chodzi na ulicy Wiejskiej i na ulicach stolicy.

Rozmawiał TK
[Fot.  PAP/Jakub Kamiński]

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook