Jedynie prawda jest ciekawa


Ekspresowe tempo w sprawie emerytur

10.05.2012

Niedawno bo 26 kwietnia odbyło się I czytanie zarówno ustawy o emeryturach pracowniczych jak i ustawy o emeryturach mundurowych, a już wczoraj koalicja PO-PSL przeprowadziła błyskawicznie II czytanie obydwu ustaw, a najbliższy piątek odbędzie się ich III czytanie czyli głosowanie nad poprawkami i obydwoma ustawami w całości.

Na komisji nadzwyczajnej powołanej do rozpatrzenia obydwu projektów ustaw, tempo prac podobne jaki na sali plenarnej. Poprawki zgłoszone przez opozycję (było ich ponad 40) błyskawicznie odrzucone i projekt może iść do ostatecznego głosowania.

Na nic propozycje o zorganizowanie wysłuchania publicznego, na nic prośby o ekspertyzy czy projekty zgodne są z Konstytucją RP (odbierają przecież nabyte prawa emerytalne, a także prawa w trakcie nabywania), mamy większość i w związku z tym mamy rację.

Wczoraj na sali obrad nie było już ani premiera Tuska ani ministra pracy Kosiniaka-Kamysza, a na lawinę pytań posłów, próbował odpowiadać tylko wiceminister Bucior, chociaż i on się specjalnie nie wysilał.

Nie bardzo był w stanie na przykład wytłumaczyć dlaczego w pracach nad tymi ustawami przyjęto takie ekspresowe tempo, bo przecież wyraźne finansowe skutki ich uchwalenia pojawią się dopiero za kilka lat.

Specjalnie nie zaprzeczał gdy w pytaniach postawiłem tezę, że jedynym powodem tego pośpiechu jest uwiarygodnienie naszych finansów publicznych wobec tzw. rynków finansowych.

Skrócenie czasu wypłacania emerytur poszczególnym świadczeniobiorcom, to w przyszłości niższe dotacje z budżetu do systemu ubezpieczeń społecznych, a tym samym większe prawdopodobieństwo, że będziemy bez zwłoki spłacać raty i odsetki naszego olbrzymiego długu publicznego, który szybkimi krokami zmierza do astronomicznej kwoty 1000 mld złotych.

Jeszcze dziwniejszy jest pospiech związany z projektem ustawy o emeryturach mundurowych. Rząd przygotowywał go bowiem w ścisłej współpracy ze związkami zawodowymi służb mundurowych.

Ten sposób procedowania miał zrozumienie nawet u opozycji, ponieważ jakiekolwiek nieprzemyślane ruchy emerytalne w tych służbach, to gremialne odchodzenie „mundurowych” na emeryturę i w konsekwencji znaczące pogorszenie bezpieczeństwa państwa.

Za spokojnym tempem prac w tym przypadku przemawiało także to, że ten projektu stawy miał nie naruszać ani praw nabytych w służbach ani praw w trakcie ich nabywania, miał po prostu dotyczyć tylko tych, którzy znajdą się w służbach mundurowych po 1 stycznia 2013 roku.

Gdzie tam, mimo tego, że jako kraj organizujący Euro 2012, musimy wykorzystywać w najbliższych 2 miesiącach większość służb mundurowych do zapewnienia bezpieczeństwa podczas tej imprezy, zdecydowano się pracę nad nim połączyć z pracami nad emeryturami pracowniczymi.

Wywołuje to ogromne niezadowolenie w tych służbach, zwłaszcza, że niektóre propozycje rządowe zawarte w tej ustawie, znacząco dobiegają od ustaleń ze związkami zawodowymi służb mundurowych, pod jakimi podpisali się przedstawiciele rządu.

Do tego trzeba dodać konflikt ze służbą celną, która jako jedyna mundurowa, znalazła się poza tą ustawą, choć w kampanii wyborczej sam premier Tusk obiecał związkom zawodowym celników, że tą ustawą zostaną jednak objęci.
Służby celne już rozpoczynają strajk włoski, co w zestawieniu z decyzją, że okresowo na czas mistrzostw, przywracamy kontrole na naszej zachodniej i południowej granicy, a także potrzebna będzie wyjątkowo sprawna praca tej służby na naszej granicy z Ukrainą, nieuchronnie będzie prowadziło do paraliżu odpraw celnych, gigantycznych kolejek na granicach i odpowiedniej opinii o Polsce zagranicznych turystów.

Z powyższego wynika, że uchwalenie obydwu ustaw jest już w zasadzie przesądzone. Polski rząd pobije rekord świata. Uchwalenie tak fundamentalnej ustawy pogarszającej warunki emerytalne dla 16 mln ludzi w ciągu 1 miesiąca, tak szybko nie procedował nad tym żaden rząd na świecie.

Skończy się to wszystko w Trybunale Konstytucyjnym ale gdyby się miało okazać, że uzna on iż wszystko było w porządku, to Prawo i Sprawiedliwość pod dojściu do władzy, w sprawie emerytur pracowniczych wróci do obecnie obowiązujących rozwiązań.

PAP

[fot.morguefile.com]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook