Jedynie prawda jest ciekawa

Eksperci Macierewicza ostrzegają przed Laskiem

24.08.2015

Jak poinformował poseł PiS Antoni Macierewicz na Facebooku list podpisany przez ekspertów Zespołu Parlamentarnego ds. Smoleńska został skierowany do pana Franka Del Gandio - Prezydenta Międzynarodowego Stowarzyszenia Badania Przyczyn Katastrof Lotniczych.

„List został wysłany w związku z udziałem pana Macieja Laska i pana Piotra Lipca w konferencji Stowarzyszenia, która rozpoczyna się 24 sierpnia br. (czyli dziś) w Augsburgu” - informuje szef zespołu parlamentarnego ds. wyjaśnienia przyczyn katastrofy rządowego samolotu Tu-154 w Smoleńsku.

Oto treść listu:

Szanowny Panie Przewodniczący,         

W programie tegorocznej konferencji ISASI odbywającej się w Augsburgu umieszczono informację o referatach dwóch polskich autorów - Macieja Laska pt. „International accident investigation for military plane crash: Smolensk case” (Międzynarodowe śledztwo w przypadku katastrofy samolotu wojskowego: przypadek Smoleńska-red.) oraz Piotra Lipca pt. „Political dimension of the Smolensk accident investigation” (Polityczny wymiar śledztwa smoleńskiego –red.) **Podane w programie informacje budzą nasze najwyższe zaniepokojenie.

Obaj autorzy są urzędnikami państwowymi rządu RP i obaj z ramienia rządu brali udział w Komisji (KBWLLP) mającej zbadać katastrofę smoleńską z 2010 r., w której zginął Prezydent RP Lech Kaczyński, Pierwsza Dama i duża część polskiej elity państwowej, w tym wszyscy najwyżsi dowódcy polskiej armii. Niestety, zamiast solidnych badań Komisja, w której wzięli udział powtórzyła podstawowe tezy Komisji rosyjskiej nie zadbawszy nawet o zbadanie wraku, miejsca zdarzenia, oryginałów czarnych skrzynek, podstawowej dokumentacji lotniska smoleńskiego, oblotu tego lotniska i nie zapoznawszy się z sekcją zwłok ofiar.

A co najważniejsze w ogóle nie badano ostatnich 10 sekund lotu, w trakcie, których miały miejsce dramatyczne wydarzenia. We wszystkich tych kwestiach posługiwano się dokumentacją rosyjską, której nie weryfikowano. Na tej podstawie sporządzono dokument obciążający polskich pilotów winą za katastrofę.

Kancelaria Premiera polskiego rządu utworzyła specjalny zespół kierowany przez dr Macieja Laska i p. Piotra Lipca by upowszechniać i uzasadniać tezy komisji ministra Millera, w której obaj brali udział. Zespół powstał dopiero trzy lata po katastrofie smoleńskiej, gdy wyszły na jaw dowody fałszowania materiału badawczego dotyczącego katastrofy. Zespół działa na zlecenie rządu jako oficjalny „organ pomocniczy Prezesa Rady Ministrów” i promuje rosyjską wersję wydarzeń przyjętą przez komisję Millera bez podjęcia własnych badań. Ta nowa instytucja rządowa składa się wyłącznie z byłych członków KBWLLP, którzy za swoją pracę propagandową na rzecz rządu pobierają dodatkowe wynagrodzenie.

Istnieje więc obawa, że ISASI zostanie wykorzystane do jednostronnego prezentowania stanowiska rządowego. Maciej Lasek, który jest przewodniczącym zespołu niedawno zaatakował na łamach rządowego portalu internetowego wybitnego badacza katastrof lotniczych, członka ISASI - Franka Taylora. Lasek próbował podważyć wiarygodność Franka Taylora. Prawdziwą przyczyną tych zarzutów są krytyczne uwagi Franka Taylora wobec rosyjskiego raportu MAK i KBWLLP dotyczących katastrofy smoleńskiej.

Szanowny Panie Przewodniczący,

zwracamy się do Pana by umożliwił Pan otwartą i swobodną ocenę przypadku katastrofy smoleńskiej. Wielu wybitnych badaczy podważa ustalenia komisji rosyjskiej i powtarzającej je komisji rządu RP. 21 sierpnia 2015 główny ekspert prawny komisji rządu RP prof. Marek Żylicz publicznie zaapelował o wznowienie prac wyjaśniających katastrofę smoleńską uznając, iż konieczne jest uwzględnienie dowodów zebranych przez Zespół Parlamentarny kierowany przez posła Antoniego Macierewicza badający okoliczności katastrofy. Prof. Marek Żylicz uważa za konieczne wzięcie także pod uwagę opinie i analizy wybitnych międzynarodowych ekspertów.

W tym kontekście wystąpienia pp. Macieja Laska i Piotra Lipca w Augsburgu nabierają raczej charakteru politycznej propagandy niż naukowej analizy. Byłoby wydarzeniem bez precedensu gdyby coroczna konferencja ISASI została wykorzystana do politycznej propagandy i dezinformacji w miejsce otwartych i swobodnych badań. Zwracamy się do Pana o zapoznanie się z różnymi punktami widzenia prezentowanymi przez uczestników trzech kolejnych Konferencji poświęconych katastrofie smoleńskiej.

Konferencje były organizowane przez profesorów największych polskich Uniwersytetów. Dr Lasek i jego współpracownicy byli na nie zapraszani, lecz nie wzięli w nich udziału nie chcąc podjąć otwartej dyskusji. Zwracamy się też o umożliwienie przedstawienia swoich badań przez niezależnych ekspertów w tym pp. Wacława Berczyńskiego, Wiesława Biniendy, Bogdana Gajewskiego, Glenna Joergenssona, Kazimierza Nowaczyka, Grzegorza Szuladzińskiego i Franka Taylora.

Równocześnie zapewniamy, że wszystkie badania dotyczące katastrofy smoleńskiej zostaną Panu i ISASI udostępnione przez Zespół Parlamentarny badający okoliczności katastrofy smoleńskiej i skupiający obecnie 145 posłów i senatorów z różnych ugrupowań politycznych reprezentowanych w polskim Parlamencie. Zespół ten w swoich pracach opiera się na badaniach ekspertów z całego świata.

Z poważaniem,

dr Wacław Berczyński,

prof. Wiesław Binienda,

mgr inż. Glenn Joergenssen,

dr Kazimierz Nowaczyk,

dr Grzegorz Szuladziński

Fot. [wpolityce.pl]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook