Jedynie prawda jest ciekawa


Egzekucja Rokity. Kto następny do sądowego unicestwienia?

12.06.2013

Sprawiedliwość, to jednak zbyt poważna sprawa, żeby ją bezkrytycznie oddać sądom...

1. Za jedną wypowiedź, bardziej czy mniej niefortunną – nazwanie komendanta policji „nikczemnym prokuratorem stanu wojennego” - Jan Maria Rokita został „skazany” na konfiskatę całości majątku i konfiskatę politycznej przyszłości. 350 tysięcy złotych, które kosztować go mają przeprosiny, do tego się w istocie sprowadzają.

2. Dziś niektórzy śmieją się z Rokity, że z torbami na banicje się wybiera. A to wcale nie jest śmieszne. To jest przerażające. Polski sąd trafił i zatopił, polski sąd zniszczył materialnie i moralnie czołowego polskiego polityka. Sąd pokazał swoją niszczycielska moc i siłę już nie tylko w odniesieniu do zwykłych ludzi (to wymiar sprawiedliwości demonstruje na co dzień), ale także w odniesieniu do polityków.

Przed Rokitą był Ziobro, wobec którego też orzeczono idące w setki tysięcy złotych konsekwencje materialne jego słów wobec doktora G. Przed ruiną finansową uratował go nie najgorzej płatny euromandat.

Najpierw Ziobro, teraz Rokita – dwaj najaktywniejsi posłowie śledczy z komisji do sprawy Rywina, przy pomocy sądów zostali wprowadzeni w ogromne tarapaty. Może to przypadek, a może nie.

Mamy też w pamięci rozgrzany sąd, który zabronił Jarosławowi Kaczyńskiemu wszelkich aluzji odnośnie tego, że Platforma zmierza do prywatyzacji szpitali, choć zmierza do tego oczywiście.

3. Polityka to szermierka na słowa. Czasem ostre słowa, taka jest istota polityki. Politycy – wielokrotnie to uznawał Trybunał w Strasburgu – muszą mieć grubsza skórę, muszą znieść więcej niż zwykły obywatel. Na polityka wolno – mówiąc kolokwialnie – napyskować. Polityk z kolei ma możliwości, żeby się odszczeknąć. Jeśli jeden polityk zaatakuje drugiego w mediach, to ten drugi w mediach może odpowiedzieć. Kamery w Sejmie stoją non stop. Poza wyjątkowymi sytuacjami, na przykład ataków na życie prywatne, sądy nie powinny w ogóle wypowiadać się w sporach polityków. Do tych sporów politycy mają swoje własne trybuny, sadów nie potrzebują angażować. W prawdziwej demokracji to wyborcy rozstrzygają racje polityków, a nie sądy.

4. Miałem więcej szczęścia od Rokity. Pozwany przez ministra rolnictwa rolnictwa Sawickiego za wypowiedź, że zmarnował kilkaset milionów złotych z UE, prawomocnie wygrałem sprawę przed Sadem Okręgowym w Łodzi. Miałem żelazne dowody, że zmarnował. Kto wie jednak, czy następnym razem, gdy w najlepszej wierze powiem coś krytycznego o tej czy innej władzy, o tym czy innym. Więc może lepiej nie krytykować, nie ryzykować, zamiast zarzucać to czy tamto temu czy innemu ministrowi, bezpieczniej jest powiedzieć coś o pogodzie albo o dupie Maryni. W końcu jestem jednym z najbiedniejszych europosłów, a mój dorobek życia został ostatnio oszacowany na milion złotych. Tyle to sąd może skasować za jedno słowo jednym wyrokiem.

Dziś Rokita, kto następny?

5. Na gmachu sądów warszawskich widnieje napis - sprawiedliwość jest mocą i ostoją Rzeczypospolitej. Mocą tak, ostoją nie. Sprawiedliwość to jednak zbyt poważna sprawa, żeby ją bezkrytycznie oddać sądom.


Janusz Wojciechowski
[Fot. PAP/P.Kula]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook