Jedynie prawda jest ciekawa

Edward Lucas boi się III wojny światowej

16.08.2014

Znany brytyjski dziennikarz obawia się, że Rosja wpycha świat w otchłań trzeciej wojny światowej.

Tak ponurą wizją Lucas podzielił się z „Daily Mail”. Według Lucasa Putin jest zdeterminowany w dwójnasób. Po pierwsze agresywnym zachowaniem na arenie międzynarodowej odwraca uwagę Rosjan od sytuacji wewnętrznej kraju. Po drugie chce przywrócić imperium i odwrócić to, co przed laty nazwał „największą geopolityczną katastrofą”, czyli upadek Związku Sowieckiego.

- Putin uważa, że historycznym przeznaczeniem Rosji jest prawo do zajmowania ziem, zastraszania i blokowania sąsiadów. Rosyjski przywódca nie postrzega Ukrainy jako państwo, lecz jako terytorium, które on jest zdeterminowany opanować.

Lucas nie ma wątpliwości:

Przed nami staje ponury wybór. Albo poddajemy się we wszelkich próbach obrony Ukrainy i krajów bałtyckich – które to kraje na pewno będą kolejnym celem marszu Putina i rosyjskiego najazdu. Albo zdecydujemy się spróbować przeciwstawić się imperialnym ambicjom Putina. Ale wówczas ryzykujemy przerażającą eskalację militarną i stanięcie na progu wojny nuklearnej. Putin wierzy, że Zachód podda się.

Publicysta dodaje:

Tu chodzi tylko o brutalną siłę. Tu chodzi o to, czy Rosja – ten łajdak (w oryginale rouge; drań, łobuz – przyp. red.) Europy będzie wciąż szantażował swoich sąsiadów, i czy mamy wolę się temu oprzeć. Jak dotąd odpowiedź na tę pierwszą kwestię jest twierdząca, na drugą – ponurą – negatywna.

Lucas nie kryje swojej dezaprobaty dla ludzi Zachodu, w tym dla swojego środowiska, które nagrodziło Edwarda Snowdena nagrodami za jego kradzież tajnych dokumentów i ucieczkę z nimi do "kraju wolności", czyli do Rosji.

Slaw/ "Daily Mail"

[FOTO: PAP/ EPA]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook