Jedynie prawda jest ciekawa


Edward Lucas boi się III wojny światowej

16.08.2014

Znany brytyjski dziennikarz obawia się, że Rosja wpycha świat w otchłań trzeciej wojny światowej.

Tak ponurą wizją Lucas podzielił się z „Daily Mail”. Według Lucasa Putin jest zdeterminowany w dwójnasób. Po pierwsze agresywnym zachowaniem na arenie międzynarodowej odwraca uwagę Rosjan od sytuacji wewnętrznej kraju. Po drugie chce przywrócić imperium i odwrócić to, co przed laty nazwał „największą geopolityczną katastrofą”, czyli upadek Związku Sowieckiego.

- Putin uważa, że historycznym przeznaczeniem Rosji jest prawo do zajmowania ziem, zastraszania i blokowania sąsiadów. Rosyjski przywódca nie postrzega Ukrainy jako państwo, lecz jako terytorium, które on jest zdeterminowany opanować.

Lucas nie ma wątpliwości:

Przed nami staje ponury wybór. Albo poddajemy się we wszelkich próbach obrony Ukrainy i krajów bałtyckich – które to kraje na pewno będą kolejnym celem marszu Putina i rosyjskiego najazdu. Albo zdecydujemy się spróbować przeciwstawić się imperialnym ambicjom Putina. Ale wówczas ryzykujemy przerażającą eskalację militarną i stanięcie na progu wojny nuklearnej. Putin wierzy, że Zachód podda się.

Publicysta dodaje:

Tu chodzi tylko o brutalną siłę. Tu chodzi o to, czy Rosja – ten łajdak (w oryginale rouge; drań, łobuz – przyp. red.) Europy będzie wciąż szantażował swoich sąsiadów, i czy mamy wolę się temu oprzeć. Jak dotąd odpowiedź na tę pierwszą kwestię jest twierdząca, na drugą – ponurą – negatywna.

Lucas nie kryje swojej dezaprobaty dla ludzi Zachodu, w tym dla swojego środowiska, które nagrodziło Edwarda Snowdena nagrodami za jego kradzież tajnych dokumentów i ucieczkę z nimi do "kraju wolności", czyli do Rosji.

Slaw/ "Daily Mail"

[FOTO: PAP/ EPA]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook