Jedynie prawda jest ciekawa


Edmund Klich tym razem w ważnej sprawie

02.05.2012

Wiedza Edmunda Klicha niczym suspens u Hitchcocka rozlewa się co chwilę po polskiej prasie. Ofensywa medialna byłego polskiego akredytowanego przy MAK ma oczywiście związek z jego książką o Smoleńsku. Ale wśród lansu pułkownika znajdują się rzeczy ważne. Tak jest i tym razem.

Doniesienia „Faktu” o sfałszowaniu przez Rosję dokumentacji lotniska w Smoleńsku są niezwykle istotne. Jak ujawnia Klich, dostał wybrakowany regulamin lotów na Siewiernym.

– Długo występowałem o ten dokument, Rosjanie przeciągali sprawę. W końcu został mi przekazany. Jak się okazało, w kluczowych fragmentach brakowało tekstu, urywał się. Został mi przekazany skserowany dokument z powycinanymi fragmentami!

Ta wiadomość to z jednej strony potwierdzenie beztroskiego i lekceważącego traktowania strony polskiej przez Rosjan, utrudniania przez nich postępowania, ale z drugiej – co ważniejsze – ewidentna próba ukrycia dowodów obciążających kontrolerów ze smoleńskiego lotniska.

Wcześniej było bowiem jeszcze wycofanie ich pierwszych zeznań, złożonych w pierwszych godzinach po katastrofie i zastąpienie ich nowymi protokołami.

Wszystko wskazuje na to, że w warunkach, jakie panowały 10 kwietnia 2010 roku na Siewiernym kontrolerzy mieli obowiązek zamknąć lotnisko. Taki zapis prawdopodobnie znajduje się w dokumencie, o którym mówi Edmund Klich. Ale nigdy go nie zobaczymy. Jest tajny.

Tak też tłumaczył to Andrzej Seremet, gdy na styczniowej konferencji prasowej mówił o Regulaminie Organizacji Lotów na smoleńskim lotnisku: „Prokurator rosyjski dokona oględzin tego dokumentu i przedstawi te jego elementy, które nie będą narażać go na zarzut ujawnienia tajemnicy państwowej.”

Ten argument to zwykła kpina, a prokurator generalny przedstawił go bez najmniejszych zastrzeżeń. Od jakiegoś czasu widać jednak, że Seremet postawił krzyżyk na wielu elementach smoleńskiego śledztwa. Podobnie jak rząd, który zrezygnował z jakiegokolwiek wspierania prokuratury.

Edmund Klich o fałszowaniu przez Rosjan wspomnianego dowodu  - na który wciąż czeka prokuratura – wiedział od dawna.  Długo nie dzielił się tą wiedzą. Zachował ją na potrzeby książki. O tym natomiast, że większa odpowiedzialność za katastrofę leży po stronie polskiej, mówił niemal w każdym wywiadzie.

Dlatego nie sposób uciec od pytań o rzeczywiste intencje, jakie przyświecały Klichowi przy wyjaśnianiu smoleńskiej tragedii. Czy gromadząc wiedzę bardziej myślał o rozwiązaniu zagadki czy publikacji swojego życia?

Marek Pyza
[fot. Raport KBWLLP]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook