Jedynie prawda jest ciekawa


Dziwne porządki ministra Budzanowskiego

23.12.2012

Kilka dni temu na wniosek największego akcjonariusza czyli Skarbu Państwa, rada nadzorcza Giełdy Papierów Wartościowych (GPW), zawiesiła w obowiązkach dotychczasowego prezesa tej spółki Ludwika Sobolewskiego i powierzyła zarządzanie nią dotychczasowemu członkowi zarządu Adamowi Maciejewskiemu.

1. Jednocześnie oddelegowała do pracy w zarządzie na 3 miesiące jednego ze swoich członków i ogłosiła konkurs na nowego prezesa giełdy.

To są oczywiście standardowe posunięcia rady nadzorczej w sytuacji kiedy usuwa się prezesa spółki ale tempo i przyczyny zmian w strategicznej w końcu spółce Skarbu Państwa, przeprowadzonych przez właściciela, są co najmniej zastanawiające.

2. W połowie października Puls Biznesu napisał, że współpracownik prezesa giełdy Emil Stępień zaangażował się we wspieranie produkcji filmu w który była zaangażowana partnerka życiowa prezesa Sobolewskiego.

Propozycje finansowego wsparcia tej produkcji, drogą mailową (ze służbowego e-maila Stępnia) dostały spółki z rynku NewConnect i kilka z nich rzeczywiście tę produkcję wsparło.

Rzeczywiście tego rodzaju zachowanie oznacza złamanie zasad etycznych w biznesie ale wydaje się, że resort skarbu skorzystał z tego jako swoistego pretekstu do usunięcia prezesa giełdy, który od 6 lat mocną ręką kierował GPW.

Jak donoszą media zajmujące się tą problematyką już od ponad roku trwała walka „spółdzielni” dużych graczy zrzeszonych w Izbie Domów Maklerskich (IDM), o usuniecie prezesa Sobolewskiego, pod byle pretekstem i zastąpienie go swoim człowiekiem, który aż tak zdecydowanie nie będzie dbał o interesy spółki.

Minister Budzanowski zdecydował się na tę zmianę, choć jak się wydaje, powinien mieć wiedzę, na temat operacji przygotowanej od dłuższego czasu przez część domów maklerskich zrzeszonych w IDM.

2. W połowie grudnia także dosyć niespodziewanie rada nadzorcza odwołała ze stanowiska prezesa spółki PLL LOT Macieja Piróga i powołała na pełniącego obowiązki prezesa Macieja Mazura, dotychczasowego członka zarządy spółki do spraw finansowych.

Odwołanie nastąpiło w momencie kiedy prezes zwrócił się do Skarbu Państwa o pierwszą transzę pomocy publicznej w wysokości 400 mln zł (cała pomoc ma wynieść 1 mld zł), a sam główny akcjonariusz ogłosił, że przygotowuje się do udzielenia spółce pomocy publicznej.

Odwołany prezes twierdzi, że o pogorszeniu się sytuacji finansowej PLL LOT informował resort skarbu już w połowie października (zamiast 50 mln zysku - 200 mln strata) i uzyskał zapewnienie, że spółka ma szansę na pomoc publiczną, po zaakceptowaniu jej przez Komisję Europejską.

Ponieważ jednak takiej pomocy udzielały inne kraje europejskie swoim liniom lotniczym i KE ją akceptowała, resort był pewien, że i pomoc publiczna dla PLL LOT, powinna uzyskać jej akceptację.

Jeżeli jeszcze przypomnimy sobie uroczystości sprzed miesiąca kiedy to z niezwykłym hukiem, 1,5 tys. gości witało pierwszego z Dreamlinerów, które zakupił PLL LOT, w której główne role grali prezes Piróg, żona prezydenta Komorowskiego i minister Budzanowski, to naprawdę trudno pojąć, co takiego stało się w ciągu ostatniego miesiąca, że prezesa pozbyto się w taki gwałtowny sposób.

3. Ale to tylko niektóre z przykładów, świątecznych porządków jakich dokonuje minister Budzanowski.

Także w grudniu minister za wszelką cenę chciał dostarczyć dobrych wiadomości Polakom i poinformował opinię publiczną o 10% obniżce cen gazu ziemnego dla gospodarstw domowych, zanim jeszcze decyzję w tej sprawie, podjął Urząd Regulacji Energetyki na wniosek PGNiG.

Wprawdzie większościowy właściciel może w spółce zrobić prawie wszystko ale ogłoszenie obniżki cen na surowiec będący podstawą jej przychodów, co więcej od 7 lat spółki giełdowej, jeszcze przed decyzją urzędu, który ostatecznie decyduje o jej wysokości, ma niewiele wspólnego z zachowaniem ładu korporacyjnego.

W grudniu miały także miejsce wypowiedzi ministra Budzanowskiego, sugerujące pozostawienie na dotychczasowym poziomie cen energii elektrycznej od stycznia 2013 roku i okazuje się, że w ostatnich dniach, URE tak właśnie zdecydował.

Analizując to wszystko, można więc postawić pytanie czy ten minister taki mocny czy taki...?

Zbigniew Kuźmiuk

fot. PAP

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook