Jedynie prawda jest ciekawa


Dziwne porządki ministra Budzanowskiego

23.12.2012

Kilka dni temu na wniosek największego akcjonariusza czyli Skarbu Państwa, rada nadzorcza Giełdy Papierów Wartościowych (GPW), zawiesiła w obowiązkach dotychczasowego prezesa tej spółki Ludwika Sobolewskiego i powierzyła zarządzanie nią dotychczasowemu członkowi zarządu Adamowi Maciejewskiemu.

1. Jednocześnie oddelegowała do pracy w zarządzie na 3 miesiące jednego ze swoich członków i ogłosiła konkurs na nowego prezesa giełdy.

To są oczywiście standardowe posunięcia rady nadzorczej w sytuacji kiedy usuwa się prezesa spółki ale tempo i przyczyny zmian w strategicznej w końcu spółce Skarbu Państwa, przeprowadzonych przez właściciela, są co najmniej zastanawiające.

2. W połowie października Puls Biznesu napisał, że współpracownik prezesa giełdy Emil Stępień zaangażował się we wspieranie produkcji filmu w który była zaangażowana partnerka życiowa prezesa Sobolewskiego.

Propozycje finansowego wsparcia tej produkcji, drogą mailową (ze służbowego e-maila Stępnia) dostały spółki z rynku NewConnect i kilka z nich rzeczywiście tę produkcję wsparło.

Rzeczywiście tego rodzaju zachowanie oznacza złamanie zasad etycznych w biznesie ale wydaje się, że resort skarbu skorzystał z tego jako swoistego pretekstu do usunięcia prezesa giełdy, który od 6 lat mocną ręką kierował GPW.

Jak donoszą media zajmujące się tą problematyką już od ponad roku trwała walka „spółdzielni” dużych graczy zrzeszonych w Izbie Domów Maklerskich (IDM), o usuniecie prezesa Sobolewskiego, pod byle pretekstem i zastąpienie go swoim człowiekiem, który aż tak zdecydowanie nie będzie dbał o interesy spółki.

Minister Budzanowski zdecydował się na tę zmianę, choć jak się wydaje, powinien mieć wiedzę, na temat operacji przygotowanej od dłuższego czasu przez część domów maklerskich zrzeszonych w IDM.

2. W połowie grudnia także dosyć niespodziewanie rada nadzorcza odwołała ze stanowiska prezesa spółki PLL LOT Macieja Piróga i powołała na pełniącego obowiązki prezesa Macieja Mazura, dotychczasowego członka zarządy spółki do spraw finansowych.

Odwołanie nastąpiło w momencie kiedy prezes zwrócił się do Skarbu Państwa o pierwszą transzę pomocy publicznej w wysokości 400 mln zł (cała pomoc ma wynieść 1 mld zł), a sam główny akcjonariusz ogłosił, że przygotowuje się do udzielenia spółce pomocy publicznej.

Odwołany prezes twierdzi, że o pogorszeniu się sytuacji finansowej PLL LOT informował resort skarbu już w połowie października (zamiast 50 mln zysku - 200 mln strata) i uzyskał zapewnienie, że spółka ma szansę na pomoc publiczną, po zaakceptowaniu jej przez Komisję Europejską.

Ponieważ jednak takiej pomocy udzielały inne kraje europejskie swoim liniom lotniczym i KE ją akceptowała, resort był pewien, że i pomoc publiczna dla PLL LOT, powinna uzyskać jej akceptację.

Jeżeli jeszcze przypomnimy sobie uroczystości sprzed miesiąca kiedy to z niezwykłym hukiem, 1,5 tys. gości witało pierwszego z Dreamlinerów, które zakupił PLL LOT, w której główne role grali prezes Piróg, żona prezydenta Komorowskiego i minister Budzanowski, to naprawdę trudno pojąć, co takiego stało się w ciągu ostatniego miesiąca, że prezesa pozbyto się w taki gwałtowny sposób.

3. Ale to tylko niektóre z przykładów, świątecznych porządków jakich dokonuje minister Budzanowski.

Także w grudniu minister za wszelką cenę chciał dostarczyć dobrych wiadomości Polakom i poinformował opinię publiczną o 10% obniżce cen gazu ziemnego dla gospodarstw domowych, zanim jeszcze decyzję w tej sprawie, podjął Urząd Regulacji Energetyki na wniosek PGNiG.

Wprawdzie większościowy właściciel może w spółce zrobić prawie wszystko ale ogłoszenie obniżki cen na surowiec będący podstawą jej przychodów, co więcej od 7 lat spółki giełdowej, jeszcze przed decyzją urzędu, który ostatecznie decyduje o jej wysokości, ma niewiele wspólnego z zachowaniem ładu korporacyjnego.

W grudniu miały także miejsce wypowiedzi ministra Budzanowskiego, sugerujące pozostawienie na dotychczasowym poziomie cen energii elektrycznej od stycznia 2013 roku i okazuje się, że w ostatnich dniach, URE tak właśnie zdecydował.

Analizując to wszystko, można więc postawić pytanie czy ten minister taki mocny czy taki...?

Zbigniew Kuźmiuk

fot. PAP

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 4. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook