Jedynie prawda jest ciekawa


Dżihad, rosyjskie służby i śmierć prezydenta

26.03.2013

Książka „Mój Dżihad” po raz pierwszy ukazuje w języku polskim. To wydarzenie – szczególnie jeśli chcemy zrozumieć działania rosyjskich służb, poznać ich metody – także w kontekście tragicznej śmierci Lecha Kaczyńskiego.

Aukai Collins jest żywą legendą w świecie tajnych służb. Ten Amerykanin irlandzkiego pochodzenia, wyrosły w przestępczych kręgach z czasem przeszedł na Islam i walczył w Czeczenii po stronie islamskich bojowników przeciwko Rosji. Potem postanowił wrócić do USA, by pomóc amerykańskiemu rządowi w walce z terroryzmem. Jego książka „Mój Dżihad” po raz pierwszy ukazuje w języku polskim. To wydarzenie – szczególnie jeśli chcemy zrozumieć działania rosyjskich służb, poznać ich metody – także w kontekście tragicznej śmierci Lecha Kaczyńskiego.

Polak książkę Collinsa będzie czytał inaczej niż Amerykanin, Niemiec czy Brytyjczyk. Gdy autor opisuje okrucieństwa rosyjskich żołnierzy przed oczami staje nam nasza własna historia – mordy, okrucieństwo żołdaków wobec kobiet i dzieci, obojętność świata – to obraz, który widzimy wraz z Collinsem opisującym walki w Czeczenii. Amerykanin przeszedł na Islam z przekonania i postanowił dołączyć do bojowników broniących, jak wtedy uważał, swojej ojczyzny przed okupantem. Collins opisuje wojnę z okrutną pieczołowitością, jednocześnie dowiadujemy się wiele zarówno o metodach walki kaukaskich bojowników jak i rosyjskich tajnych służb. Warto podczas lektury odnieść działania Rosjan prowadzone względem ludów Kaukazu wobec tych, które często przez kurtynę dezinformacji dostrzegamy stosowanych wobec Polski. Collins nie pozostawia wątpliwości – pogrobowcy KGB i GRU nie cofną się przed niczym by zniszczyć przeciwnika. A przeciwnikiem jest dla nich każdy. Autor za swoją walkę zapłacił wysoką cenę – w wyniku rany odniesionej w starciu z oddziałem Specnazu amputowano mu nogę. Walczył jednak dalej – do momentu, gdy zdał sobie sprawę, iż do grupy szlachetnych bojowników coraz mocniej wdziera się agresywna ideologia terrorystów. Wtedy postanowił opuścić towarzyszy – wrócił do USA by pomóc rządowi w rozpoznaniu nadchodzącego zagrożenia. Na próżno – pomimo pomocy udzielonej FBI nie udało się zapobiec zamachom z 11 września. Collins twierdzi, iż stało się tak w wyniku zaniedbań amerykańskich służb, które zignorowały jego ostrzeżenia. Z kart tej ksiązki wyłania się obraz niezbyt optymistyczny – Zimna Wojna paradoksalnie nigdy się nie skończyła. Zmianie uległy wektory polityki międzynarodowej, wiele ideologii zmieniło nazwę, część służb zniknęła, zaś na ich miejsce weszli nowi gracze. Niewidzialna wojna wciąż trwa. Jaka jest w niej rola polskich służb? Na to pytanie trudno odpowiedzieć – Collins nie ujawnia czy współpracował z naszym wywiadem, jednak z tropów które pozostawia możemy z pewnością stwierdzić, iż Polska w tej wojnie bierze czynny udział. Tylko po czyjej stronie?

Aukai Collins napisał specjalny wstęp skierowany do polskich czytelników – analizuje w nim swój punkt widzenia na temat naszej historii (którą jednoznacznie określa jako heroiczną) oraz relacji ze wschodnim sąsiadem. Ujawnia, iż odkąd rozpoczął studia nad historią naszego kraju takie postacie jak generał Sowiński czy bohaterowie Napoleońskiej epopei są dla niego wielkim wzorem do naśladowania. Mówi nam to człowiek, którego życiorysem można by obdzielić kilka osób – dlaczego więc obecne elity nie są zainteresowane kultywowaniem pamięci tego heroizmu. Co więcej – w galerii bohaterów wymienionych przez Collinsa – bohaterów walki z rosyjskim zaborcą, a później sowieckim okupantem śmiało można dodać osobę prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Szczególnie, że z czasem podczas lektury do głowy niczym kula, wbija się myśl, że dla ludzi z którymi walczył Collins zabicie prezydenta innego państwa nie byłoby niczym nadzwyczajnym, niepojętym. Czyż Lech Kaczyński nie stanął na przeszkodzie okrutnego giganta, pragnącego zmiażdżyć inny, słabszy kraj?

„Mój Dżihad” jest pozycją obowiązkową dla każdego, kto pragnie poznać mechanizmy działania tajnych służb i roli jaką odgrywają we współczesnym świecie. W czasach tajemniczych zgonów generałów, oligarchów i prezydentów ksiązka ta nabiera nowego wyrazu i znaczenia.

 

Arkady Saulski 

[Fot. Wikipedia/Aukai Collins]

 

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook