Jedynie prawda jest ciekawa


Dzierżawski: Władza widzi obywateli tylko, gdy są liczni

16.02.2012

Rząd słucha głosu społeczeństwa, gdy widzi, że akcje obywatelskie są popierane przez duże grupy zdecydowanych ludzi – mówi nam Mariusz Dzierżawski z Fundacji PRO, inicjator obywatelskiej ustawy dot. ochrony życia poczętego.

Stefczyk.info: Niedługo minie pół roku od odrzucenia przez Sejm obywatelskiego projektu chroniącego każde życie poczęte. Zyskał on poparcie ponad 600 tysięcy Polaków. Co ta sprawa mówi o statusie inicjatyw obywatelskich w Polsce?

Mariusz Dzierżawski: Odrzucenie przygotowanego przez nas projektu, który został poparty przez tyle ludzi, pokazuje, że władza niespecjalnie przejmuje się opiniami społeczeństwa. Z drugiej strony można powiedzieć, że naszemu projektowi niewiele zabrakło. Sytuacja nie jest więc katastrofalna, jednak nas rządzący nie posłuchali.

Przestraszyli się natomiast demonstrantów po podpisaniu traktatu ACTA

To, co się działo w tej sprawie, pokazuje, że władza zwraca uwagę na głos obywateli, jeśli jakaś inicjatywa ma duże poparcie społeczne, jeśli ludzie są aktywni w danej sprawie. Jeśli w związku z protestem wyjdą na ulice, wtedy władza jest bardziej wrażliwa.

Rządzący uginają się jedynie przed masą?

Wydaje się, że rzeczywiście decydujący jest rozmiar akcji protestacyjnej i aktywność jej uczestników. To widać było właśnie przy okazji sporu o ACTA. Rząd zaczął słuchać społeczeństwa, gdy zobaczył, że demonstranci są zdecydowani i jest ich dużo. To jest przesłanka decydująca o reakcji władz.

Rząd w sprawie ACTA zdawał się miejscami prowokować i podsycać emocje

Widzieliśmy to już wcześniej, choćby przy okazji Marszu Niepodległości. Władza prowokowała akty przemocy, żeby potem przedstawić się, jako obrońca ładu i porządku.

W jaki sposób walczyć o swoje?

Nie możemy się wdawać w żadne akty przemocy. Musimy pokazywać, że jest nas dużo i jesteśmy zdecydowani. W ten sposób musimy występować w tych sprawach, na których nam zależy.

Ostatnio pojawiły się dwie duże akcje społeczne. Ponad półtora miliona osób podpisało się pod protestem ws. odrzucenia wniosku KRRiT dot. Telewizji Trwam oraz pod wnioskiem o referendum. Takie akcje mają jakieś szanse sukces?

Sądzę, że jest szansa na to, by takimi akcjami coś zyskać. Jednak w tej sprawie trzeba również umiejętnie argumentować. To szczególnie ważne ws. wieku emerytalnego. Wydaje się, że ten problem wynika z katastrofy demograficznej, jaka ma miejsce w Polsce. Wydłużenie wieku emerytalnego to rezultat nieskutecznej polityki prorodzinnej w kraju. Władza może dziś mówić, że nie ma wpływu na tę kwestie i musi podnosić wiek emerytalny. Trzeba się przygotować do odpowiedzi na ten argument. Mówienie, że obecne regulacje dot. wieku emerytalnego są nienaruszalnym dogmatem wydaje się nieprzekonujące.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[fot. PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook