Jedynie prawda jest ciekawa


Dziennikarze "wSieci" w Sejmie o wolności słowa

06.03.2013

"Nasz przypadek pokazuje jak można utrącić przedsięwzięcie niewygodne dla władzy".

Gośćmi parlamentarnego Zespołu ds. Obrony Wolności Słowa byli przedstawiciele redakcji Tygodnika "wSieci". Dyskusja dotyczyła decyzji sądu, na mocy której spółce "Fratria" odebrano prawo do używania tytułu "wSieci". Postanowienie ma klauzulę natychmiastowej wykonalności.

Jacek Karnowski, redaktor naczelny "wSieci" zrelacjonował parlamentarzystom sytuację, w jakiej znalazła się redakcja: "Sąd podjął decyzję o nakazie zamilknięcia przez nasz tygodnik na podstawie "widzimisię", ta decyzja ma naprawdę bardzo wątłe podstawy. W tym sporze po jednej stronie mamy nas, tytuł zarejestrowany przez sąd, spółkę działająca na jasnych i przejrzystych zasadach, na drugiej szali leży strona internetowa, właściwie podstrona, która jest szerzej opinii publicznej nieznana."

Redaktor naczelny "wSieci" ostrzegł, że obecny konflikt może oznaczać zagrożenie dla innych firm, które nie działają spolegliwie wobec władzy.

"To, co się przydarzyło to nie jest sprawa wydumana, to nie jest konflikt, który dotyczy tylko naszego przedsięwzięcia, to się może zdarzyć każdemu. Nasz przypadek pokazuje jak można utrącić niewygodne przedsięwzięcie, niewygodne dla władzy.

Sąd podejmując decyzję niszczącą przedsięwzięcie ludzi krytykujących władzę przez człowieka który jest przyjacielem władzy nawet nie dał nam możliwości odniesienia się do tego postanowienia. Decyzję dostarczono nam kurierem, to jakaś nowość, w sytuacji, kiedy polskie sądy są ponoć zadłużone.

Ale my tej sprawy tak nie zostawimy. Nie poddamy się, tygodnik ukaże się w poniedziałek pod chwilowo zmienioną nazwą. Bo mamy świadomość, że nasz tygodnik jest potrzebny. Tu dochodzimy do sedna sprawy. Nasz przypadek pokazuje, jak niezwykle ważne jest, co się przekazuje, ale też kto jaki ma kapitał. Bo to warunkuje, czy jest kontrolowalny przez władzę. To w dzisiejszych realiach bardzo ważne. Nasz tygodnik nie jest kontrolowalny przez władzę."

Dorota Łosiewicz, publicystka tygodnika zaapelowała do parlamentarzystów, którzy stanowią prawo i do dziennikarzy z mediów konkurencyjnych: "Zachwycacie się Unią Europejską, zachwycacie się wolnością i postępem, który ona nam przynosi. Bądźcie postępowi, ale na własnym podwórku. Nie zgadzajcie się z nami, dyskutujcie z nami, ale przyznacie nam prawo do wyrażania własnej opinii."

Felietonista tygodnika Krzysztof Feusette przypomniał jaka była geneza tytułu "W sieci opinii", który jest przedmiotem spory pomiędzy wydawcą Rzeczpospolitej Grzegorza Hajdarowicza, a spółką Fratria, wydawcą Tygodnika "wSieci". "Serwis "w sieci opinii" wymyśliliśmy wspólnie z Pawłem Lisickim, a od kiedy w firmie pojawił się pan Grzegorz Hajdarowicz, byliśmy konsekwentnie marginalizowani" - mówił Feusette. "Przez intensywne zabiegi wydawcy traciliśmy prestiżową pozycję, konsekwentnie usuwano zapowiedzi "w sieci opinii" z głównej witryny rp.pl. A teraz pan Hajdarowicz powołuje sie na rzekomy prestiż tego serwisu, przedstawiając go niemalże jak swoje dziecko. Tak, może to i jego dziecko, ale konsekwentnie przez niego niszczone. Rynek mediów elektronicznych został zawłaszczony dramatycznie przez obóz w pełni zgodny z partią rządzącą. Poza TV Trwam nie ma telewizji, która informowałaby obiektywnie, a nie w zgodzie z linia wyznaczoną przez rząd. Jedynym rynkiem, na którym możemy walczyć z prorządowym przekazem jest rynek gazet, a dokładnie tygodników, stąd taki zaciekły atak na nas" - podsumował Feusette.

Parlamentarny zespół ds. Obrony Wolności Słowa wydał oświadczenie, w którym czytamy m. in.: "W naszej ocenie działania sądu podjęte w tak szybkim czasie i w takim trybie sprawiają wrażenie rozstrzygnięcia sporu sądowego przed jego rozpatrzeniem i są wykonaniem wyroku przed jego wydaniem. Zwracamy uwagę, że zastosowana wobec tygodnika metoda pozwala zablokować praktycznie każdą niewygodna dla władzy nową inicjatywę medialną".

run

fot. wPolityce.pl

Warto poczytać

 1. ludzie23032018 24.03.2018

  Dlaczego młodzi ludzie przyszli na "Czarny marsz" z małymi dziećmi?

  Byłem na „Czarnym marszu”. Wszedłem w ten tłum, choć z oczywistych powodów nie byłem jego częścią

 2. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 3. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 4. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 5. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 6. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 7. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 8. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook