Jedynie prawda jest ciekawa


Dziekanowski: Fornalik jest ambitny

10.07.2012

Pytanie, czy zawodnicy, którzy będą przyjeżdżać na zgrupowanie drużyny narodowej z takich klubów jak Borussia czy Arsenal, będą czuli, że przy trenerze Fornaliku mogą skorzystać, odnosić sukcesy i się rozwijać - mówi portalowi wPolityce.pl były piłkarz Dariusz Dziekanowski.

wPolityce.pl: PZPN wybrał nowego selekcjonera polskiej kadry narodowej. Polską reprezentacją będzie kierował Waldemar Fornalik (zdj.). Jak Pan ocenia tę kandydaturę?

Dariusz Dziekanowski: O jego wartości jako selekcjonera dopiero się przekonamy. Pokażą to wyniki polskiej drużyny. Warto jednak zaznaczyć, że Fornalik nie ma specjalnie dużego doświadczenia międzynarodowego, związany był głównie z Ruchem Chorzów. Pytanie, czy zawodnicy, którzy będą przyjeżdżać na zgrupowanie drużyny narodowej z takich klubów jak Borussia Dortmund czy Arsenal, będą czuli, że przy trenerze Fornaliku mogą skorzystać, odnosić sukcesy i się rozwijać.

Pan też postawiłby na Fornalika?

Nie. Ja bym wybrał kogoś innego, ale nie będą mówił, kogo. To nie jest ważne.

Jak Pan ocenia finałową trójkę wybraną przez PZPN?

Trudno mówić, by w tym gronie były poważne kandydatury. Jacek Zieliński nie był żadnym kandydatem na funkcję trenera polskiej kadry. Jerzy Engel z kolei jest odpowiedzialny za system szkolenia w Polsce. Wszyscy wiedzą, że ze szkoleniem w kraju jest źle. Skoro Engel nie wykonuje należycie swojej pracy dlaczego miałby być dobrym trenerem? Fornalik natomiast jest ambitny. Dostaje szanse, zobaczymy co z nią zrobi. Czeka go inna praca niż w Chorzowie i na innym poziomie. On w ciągu kilku dni musi stać się osobą, która da zawodnikom gwarancje szansy na skok w karierze.

Jakie cele powinien założyć sobie nowy trener? Co będzie jego sukcesem?

Celem musi być awans do Mistrzostw Świata. Sukcesem będą dobre wyniki. Fornalik jest w tej dobrej sytuacji, że gorzej niż za Smudy już być nie może. Jego sytuacja jest więc wspaniała. Pytanie, jak zbuduje zespół. Od trenera będzie obecnie zależało, czy będzie się opierał na zawodnikach drużyny Smudy, czy będzie budował drużynę od nowa. Wydaje się, że piłkarze Smudy zostali pozbawieni radości grania w reprezentacji. Wyniki są bardzo złe. Zajęliśmy czwarte miejsce w grupie, mając jedną z najsłabszych grup. Fornalik powinien zacząć od początku.

Nowy szkoleniowiec coś zmieni w Polskiej piłce czy potrzebne są głębsze zmiany?

Waldemar Fornalik ma się zająć pierwszą reprezentacją, a nie szkoleniem. My mamy zawodników, którzy bardzo dobrze grają w klubach europejskich i osiągają dobre wyniki, ale jak występują w polskiej reprezentacji grają słabo. To widać było choćby przy okazji Mistrzostw Europy. Od lat mówimy również o tym, że system szkolenia musi się zmienić. Osoby, które odpowiadają za to obecnie, nie pracują dobrze. Nie widać żadnych pozytywnym zmian.

Grzegorz Lato musi odejść? Czy wierzy Pan, że on może dokonać zmian?

Jeśli Lato zostanie, to będzie to wielkie nieszczęście dla polskiej piłki. Wiele osób musi odejść. Zbyt dużo  z nich jest w polskiej piłce, ale nic nie robi, żeby było lepiej.

Rozmawiał KL/wPolityce.pl
[Fot. Ruch.chorzow.pl]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook