Jedynie prawda jest ciekawa


Dziedziczak: Naprotechnologia tańsza niż in vitro

09.04.2015

Zamiast in vitro proponujemy naprotechnologię - znacznie skuteczniejszą metodę leczenia niepłodności.

W Sejmie zaczęła się debata o in vitro. Najmocniejszym argumentem zwolenników sankcjonującej tę procedurę ustawy jest to, że trzeba tę kwestię uregulować, bo w tej chwili nie ma żadnych ram prawnych. Czy pana to przekonuje?

Jan Dziedziczak, PiS: Trzeba to uregulować. Trzeba wyjść z ofertą dla ludzi którzy pragną mieć dzieci, ale nie mogą. To jest dramat bardzo wielu osób. Dlatego my proponujemy naprotechnologię - znacznie skuteczniejszą od in vitro metodę leczenia niepłodności. Metodę tańszą i taką, która nie budzi takich kontrowersji etycznych i nie jest wielkim biznesem.

A co z in vitro? Powinno być zakazane?

In vitro nie powinno być stosowane. Naprotechnologia jest skuteczniejsza i tańsza.

Czy jest w tej kwestii możliwy jakikolwiek ponadpartyjny kompromis?

Aby był kompromis - potrzebna jest wola obu stron. Na razie ze strony rządu, czy środowisk lewicowych nie widać jakiejkolwiek myśli o kompromisie.

Jakie są największe wady rządowej propozycji?

In vitro jest metodą dużo droższą niż naprotechnologia i dlatego jest lansowana przez wiele koncernów farmaceutycznych i medycznych. Jest też metodą mało skuteczną. Wreszcie in vitro powoduje pewne działania eugeniczne. Wybiera się najlepszy zarodek, a inne istnienia ludzkie są na wieczność - najprawdopodobniej - zamrażane. Poza tym in vitro w projekcie rządowym ma być finansowane z budżetu państwa, a to oznacza, że ok 300 mln rocznie będzie przeznaczane na tę metodę, kosztem innych pozycji w Ministerstwie Zdrowia. To oznacza, że jeśli ktoś czeka na zabieg onkologiczny czy białaczkę, jego kolejka się wydłuży. Bo pieniądze pójdą na in vitro.

rozmawiała Anna Sarzyńska

[fot.ansa]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook