Jedynie prawda jest ciekawa


Dziedziczak: Cały świat widział słabość Polski

23.01.2012

Głównym zadaniem polityki zagranicznej kraju powinno być polepszenie stosunków z Rosją – uważa aż 37 procent Litwinów. Dane takie przynosi sondaż instytutu Prime Consulting. Zaledwie 1,8 proc. respondentów sądzi, że priorytetem litewskiej polityki zagranicznej ma być poprawa stosunków z Polską. O ocenę wyniku badań litewskiej opinii publicznej portal Stefczyk.info poprosił posła Jana Dziedziczaka, który zajmuje się Polakami żyjącymi na Wschodzie:

Sondaż świadczy o złej atmosferze związanej ze stosunkami z Polską. Ta atmosfera widoczna jest od lat. Świadczą o tym choćby działania podejmowane wobec Polaków mieszkających w tym kraju. Wpływ na taki wynik badań i stan polsko-litewskich stosunków ma wiele czynników. Jednym z nich jest sposób prowadzenia polskiej polityki zagranicznej. Cały świat widział, jak słabym krajem jest Polska. Dyplomacja jest sztuką bezwzględną. Gdy inni widzą, że pozwalamy się traktować jak byśmy byli słabi, tak nas postrzegają.

Jeśli życzenie większości Litwinów zostanie spełnione, nastąpi zacieśnienie stosunków litewsko-rosyjskich. To zapewne wpłynie pozytywnie na rosyjską mniejszość żyjącą na Litwie. Jednak ciężko powiedzieć, czy będzie to miało jakieś przełożenie na sytuację Polaków mieszkających w tym kraju. Być może polepszy to sytuację wszystkich mniejszości, jednak nie sposób tego dziś przesądzać.

Wyniki sondażu to zła wiadomość dla Polski. Ważne jest bowiem, żeby Litwa współpracowała silnie z Polską, a nie była w rosyjskiej strefie wpływów. Na tym będziemy tracić.

not saż
[fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 5. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 6. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 7. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook