Jedynie prawda jest ciekawa


Dzieduszycki: "Nie zaszły zmiany w zachowaniu ks. Lemańskiego"

20.01.2015

Kongregacja do spraw Duchowieństwa potwierdziła decyzję abp. Henryka Hosera o nałożeniu kary suspensy na ks. Wojciecha Lemańskiego i odrzuciła jego odwołanie. Co teraz z księdzem i nałożoną na niego karą rozmawiamy z Mateuszem Dzieduszyckim, rzecznikiem Kurii Warszawsko-Praskiej.

STEFCZYK.INFO: Kara została utrzymana. Co teraz?

Mateusz Dzieduszycki: Tak, kara jest utrzymana. Ważną sprawą jest to, że Kongregacja ds. Duchowieństwa wypowiada się w imieniu Ojca Świętego. Zaś ks. Lemański wielokrotnie podkreślał, że uzna decyzję Watykanu i Ojca Świętego, w związku z czym ma teraz szansę ku temu.

Czy może się odwołać?

Tak, formalnie istnieje taka możliwość. Może się odwołać od tego orzeczenia do Sygnatury Apostolskiej, to – powiedziałbym – jest taki rodzaj skargi kasacyjnej znanej z prawa świeckiego.

Czy to już będzie ostatnia instancja odwoławcza?

Tak, ostatnia. Ma 60 dni na złożenie odwołania. To czy się odwoła, czy nie, będzie takim probieżem intencji ks. Lemańskiego, bowiem będzie się odwoływał od decyzji wydanej w imieniu papieża, do papieża.

Czy według arcybiskupa nie zaszły dotychczas żadne okoliczności pozwalające zdjąć karę suspensy z ks. Lemańskiego?

Niestety nie. Powiedziałbym, że przeciwnie. Dostrzegając aktywność ks. Lemańskiego, może nie ściśle medialną, bo z mediami rozmawia przy pomocy tajnego pełnomocnika, oraz kierowanie pism do różnych osób, to można odnieść wrażenie, że jak dotąd nie zaszły zmiany w zachowaniu ks. Lemańskiego.

Ks. Lemański ma nadal pozytywny feedback w mediach liberalnych, ale pojawiły się sygnały krytyczne ze strony grupy wiernych – dotychczasowych jego zwolenników. Docierają te sygnały do władz diecezji?

Tak, docierają sygnały, że niegdysiejsi zwolennicy ks. Lemańskiego znaleźli się w szeregach jego krytyków. To jest taka sytuacja, że zachwyceni księdzem Lemańskim, adorowani wręcz przez niego, bo on bardzo zabiegał o względy ludzi. Jednak to wszystko pękło w momencie, gdy próbowili przedstawić ks. Lemańskiemu odrębne zdanie, niż jego jedynie słuszne. Szybko zorientowali się, na czym polega dwoista osobowość tego człowieka.

Czy kara nałożona na ks. Lemańskiego pomogła naprawić sytuacjęw parafii w Jasienicy, którą wywołał ks. swoim zachowaniem i nieposłuszeństwem?

Zdecydowanie tak. Przynajmniej w 50 procentach. Dowodem na to jest, że nie słychać w mediach nic o jakimś konflikcie. Parafia zniknęła z czołówek medialnych. Tam teraz trwa normalna, spokojna praca duszpasterska. Ta parafia ma, jak każda w Polsce, swoje bolączki, ale ma też swoje dobre wydarzenia. Parafia w Jasienicy ma świetnego proboszcza, ks. Kozerę, który znakomicie wszedł w tę wspólnotę i z dużym powodzeniem przywraca jedność. To jest proces, który jeszcze będzie trwał, ale jest dziś na najlepszej drodze.

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

[FOTO: youtube.pl]

Warto poczytać

 1. ludzie23032018 24.03.2018

  Dlaczego młodzi ludzie przyszli na "Czarny marsz" z małymi dziećmi?

  Byłem na „Czarnym marszu”. Wszedłem w ten tłum, choć z oczywistych powodów nie byłem jego częścią

 2. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 3. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 4. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 5. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 6. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 7. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 8. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook