Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Dzieduszycki: "Nie zaszły zmiany w zachowaniu ks. Lemańskiego"

20.01.2015

Kongregacja do spraw Duchowieństwa potwierdziła decyzję abp. Henryka Hosera o nałożeniu kary suspensy na ks. Wojciecha Lemańskiego i odrzuciła jego odwołanie. Co teraz z księdzem i nałożoną na niego karą rozmawiamy z Mateuszem Dzieduszyckim, rzecznikiem Kurii Warszawsko-Praskiej.

STEFCZYK.INFO: Kara została utrzymana. Co teraz?

Mateusz Dzieduszycki: Tak, kara jest utrzymana. Ważną sprawą jest to, że Kongregacja ds. Duchowieństwa wypowiada się w imieniu Ojca Świętego. Zaś ks. Lemański wielokrotnie podkreślał, że uzna decyzję Watykanu i Ojca Świętego, w związku z czym ma teraz szansę ku temu.

Czy może się odwołać?

Tak, formalnie istnieje taka możliwość. Może się odwołać od tego orzeczenia do Sygnatury Apostolskiej, to – powiedziałbym – jest taki rodzaj skargi kasacyjnej znanej z prawa świeckiego.

Czy to już będzie ostatnia instancja odwoławcza?

Tak, ostatnia. Ma 60 dni na złożenie odwołania. To czy się odwoła, czy nie, będzie takim probieżem intencji ks. Lemańskiego, bowiem będzie się odwoływał od decyzji wydanej w imieniu papieża, do papieża.

Czy według arcybiskupa nie zaszły dotychczas żadne okoliczności pozwalające zdjąć karę suspensy z ks. Lemańskiego?

Niestety nie. Powiedziałbym, że przeciwnie. Dostrzegając aktywność ks. Lemańskiego, może nie ściśle medialną, bo z mediami rozmawia przy pomocy tajnego pełnomocnika, oraz kierowanie pism do różnych osób, to można odnieść wrażenie, że jak dotąd nie zaszły zmiany w zachowaniu ks. Lemańskiego.

Ks. Lemański ma nadal pozytywny feedback w mediach liberalnych, ale pojawiły się sygnały krytyczne ze strony grupy wiernych – dotychczasowych jego zwolenników. Docierają te sygnały do władz diecezji?

Tak, docierają sygnały, że niegdysiejsi zwolennicy ks. Lemańskiego znaleźli się w szeregach jego krytyków. To jest taka sytuacja, że zachwyceni księdzem Lemańskim, adorowani wręcz przez niego, bo on bardzo zabiegał o względy ludzi. Jednak to wszystko pękło w momencie, gdy próbowili przedstawić ks. Lemańskiemu odrębne zdanie, niż jego jedynie słuszne. Szybko zorientowali się, na czym polega dwoista osobowość tego człowieka.

Czy kara nałożona na ks. Lemańskiego pomogła naprawić sytuacjęw parafii w Jasienicy, którą wywołał ks. swoim zachowaniem i nieposłuszeństwem?

Zdecydowanie tak. Przynajmniej w 50 procentach. Dowodem na to jest, że nie słychać w mediach nic o jakimś konflikcie. Parafia zniknęła z czołówek medialnych. Tam teraz trwa normalna, spokojna praca duszpasterska. Ta parafia ma, jak każda w Polsce, swoje bolączki, ale ma też swoje dobre wydarzenia. Parafia w Jasienicy ma świetnego proboszcza, ks. Kozerę, który znakomicie wszedł w tę wspólnotę i z dużym powodzeniem przywraca jedność. To jest proces, który jeszcze będzie trwał, ale jest dziś na najlepszej drodze.

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

[FOTO: youtube.pl]

Słowa kluczowe:

ksiądz

,

Watykan

,

kara

Warto poczytać

 1. 04c2ed08c4504c9090755b6edb3dd1b9 20.01.2017

  Siostra Kijowskiego we „wSieci”: "Nie nadaje się na przywódcę"

  „Jest dla mnie oczywiste, że za KOD stoi jakaś siła. Mateusz sam by tego nie wymyślił".

 2. mid-17120101 20.01.2017

  Wałęsa: „Jestem czysty jak łza”

  "Mój syn też nie wytrzymał psychicznie i przez Cenckiewiczów i innych skrócił sobie życie”.

 3. mid-17118019 20.01.2017

  Premier: „Tabory się podciągnęły”

  „Wydarzenia, które miały miejsce, nie budzą wątpliwości, że chodziło o przejęcie władzy”.

 4. rziemkiewiczchlodnymokiemtvreo 20.01.2017

  Ziemkiewicz: „Wszyscy strasznie boją się Trumpa”

  „Jest przerażenie, że prezydentem USA zostaje człowiek, na którego Putin ma haki”.

 5. kanowsdgadh 19.01.2017

  Kanownik: Jesteśmy za najbardziej radykalnymi środkami ws. VAT . WYWIAD

  Każdy miesiąc opóźnienia to są setki milionów złotych, które wypływają z budżetu państwa do oszustów.

 6. stycznio 19.01.2017

  "wSieci Historii": Jak się biliśmy w Powstaniu Styczniowym?

  Tematem miesiąca nowego wydania miesięcznika „wSieci Historii” są nieznane epizody powstańców walczących o niepodległość w 1863 roku.

 7. bielus 19.01.2017

  Bielan we "wSieci": Szaleńcza opozycja przegrała

  Wicemarszałek Senatu Adam Bielan w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi mówi o istocie konfliktu toczącego się w Sejmie i dalszych krokach rządu we wprowadzaniu dobrej zmiany.

 8. swit 19.01.2017

  Świetlik: Nie widzę, by co trzeci Polak wspierał protesty

  Wiktor Świetlik odniósł się "Super Expressie" do sondażu WP, według którego rzekomo 15 milionów Polaków chce, by opozycja kontynuowała protesty.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook