Jedynie prawda jest ciekawa


Działania Francji podważają wiarygodność NATO

13.05.2014

Putin modernizuje armię, dba o swoje siły, a Zachód mu tym pomaga, samemu się rozbrajając - mówi gen. Polko.

Stefczyk.info: Francja jednak będzie dalej dozbrajała rosyjskie wojsko – mimo napiętej sytuacji na wschodzie. Jak to się ma do tej europejskiej jedności, o której tyle nas politycy zapewniają? Słyszymy, że jesteśmy bezpieczni, bo Europa działa wspólnie...

Gen. Roman Polko: Europa niestety nie działa wspólnie. Poszczególne kraje nie potrafią zrezygnować z jakichś krótkoterminowych korzyści dla realizacji strategicznego interesu, jakim dla Europy powinna być budowa wspólnoty europejskiej. Francja po raz kolejny to pokazuje. To jest niepokojące i trzeba robić wszystko kanałami dyplomatycznymi, a także innymi, aby przekonać Francję do tego, że tak naprawdę osłabiają też samych siebie. W dłuższej perspektywie tego typu interesy na pewno nie będą działały też na korzyść samej Francji.

Czy takie działania podważają wiarygodność struktur NATO?

Dokładnie tak. Niestety Europa w ostatnich latach zachowuje się bardzo dziwnie. Zapomina o własnym bezpieczeństwie, europejskie armie tak naprawdę ulegają stopniowej degradacji. Na tym tle Polska reprezentuje się całkiem nieźle – pomimo wszystkich braków, które są. Trudno nam w to uwierzyć, ale jeszcze gorzej dzieje się w naszych armiach sojuszniczych w Europie. Mam nadzieję, że jednak się te państwa obudzą, że jednak zaczniemy w końcu troszczyć się bardziej o własne bezpieczeństwo, a nie dawać się rozgrywać carowi Putinowi. W tej chwili tak to wygląda.

Czy wobec takich działań świata zachodniego Putin może być spokojny i nie powinien się bać działań Europy i USA?

Putin najbardziej nie obawia się dziań militarnych, bo tak naprawdę ze stron Europy te nie grożą Rosji. Natomiast to, co uderzyłoby w Putina to działania ekonomiczne i gospodarcze. Związek Radziecki rozpadł się, bo nie wytrzymał presji ekonomicznej. Putin, bez wsparcia Europy, bez kontraktów, biznesu, handlu z Europą, bez transferu technologii ze Stanów Zjednoczonych, nie ma racji bytu, nie będzie w stanie funkcjonować. Bardzo łatwo go powstrzymać, nie stosując wcale militarnych środków. Poza warstwą wielu padających słów i blokowaniu wiz wjazdowych kolejnym kilku urzędnikom, tak naprawdę niewiele się dzieje. Przykład francuski pokazuje, że ten oportunizm sięga zenitu. Powinno istnieć coś takiego, jak wspólnota europejska, my powinniśmy się trzymać razem i być solidarni.

Do czego zaprowadzi nas taka hipokryzja jaką widzimy w działaniach Niemiec i Francji? Wielkie słowa potępienia wobec Putina, a z drugiej strony przepływ interesów...

To jest poważne spostrzeżenie. Na dzień dzisiejszy NATO, Unia Europejska dysponuje siłą, która jest w stanie powstrzymać Putina. Jednak przy zachowaniu obecnych przywódców, te proporcje mogą się odwrócić. Putin modernizuje armię, dba o swoje siły, a Zachód mu tym pomaga, samemu się rozbrajając. To pozwala się niepokoić.

Wspomniał pan, że polskie wojska na tle Europy nie prezentują się najgorzej. Jednak reforma armii została wdrożona od niedawna – czy nie obudziliśmy się za późno?

Mam sam bardzo wiele zastrzeżeń do polskiej armii, do tego jak funkcjonuje, W szczególności w ostatnich miesiącach do reformy – tak naprawdę zdeformowania systemu dowodzenia. Nasza armia warto o tym pamiętać – mamy wielu doświadczonych bojowo oficerów. Tego w okresie po II wojnie światowej nie było. Mamy praktyków, którzy brali udział w misjach w Iraku, w Afganistanie, w krajach byłej Jugosławii – to procentuje realizmem szkolenia. Mamy siły specjalne, z których możemy być dumni. Natomiast mamy także na pewno braki technologiczne, wojska lądowe cierpią na wiele niedostatków w sprzęcie. Ten program modernizacji wcale nie spowoduje żadnej rewolucji, to wciąż są wirtualne zapewnienia, które nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością. Kilkanaście miesięcy temu premier Tusk, który dzisiaj tak mono stawia na armie i wizytuje jednostki, zabrał wojsku trzy miliardy złotych. To nie może pozostać bez wpływu na modernizację.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na facebooku!

not. mc

[fot. nato.int]

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook