Jedynie prawda jest ciekawa


Działacz Solidarności: "Gest Wieśka o nie przyjęciu orderu oceniam bardzo pozytywnie"

01.06.2013

Wiesław Rachwał, działacz Solidarności z wrocławskiego Pafawag-u odmówił przyjęcia orderu od prezydenta Bronisława Komorowskiego. O tym symbolicznym geście sprzeciwu wobec obecnej sytuacji w kraju rozmawiamy z Kazimierzem Koniuchem, kolegą pana Wiesława, a na początku lat 80. jego przełożonym w strukturach związkowych.

Jak ocenia pan gest pana Wiesława Rachwała?

Oceniam go bardzo pozytywnie. On się nas radził, mnie i mojej żony, wspólnie rozmawialiśmy o tym. Powiedziałem mu: „Wiesiek, ty musisz sam podjąć tę decyzję. Ja nie mogę ci niczego narzucić.”

Jak już wyszedł, to powiedziałem żonie, że gdyby mnie to spotkało, to ja na pewno bym nie przyjął tego odznaczenia w tej sytuacji. Ja nie mogłem mu tego powiedzieć, bo przecież te odznaczenia idą jako tzw. chlebowe, do emerytury i każdy sam musi podjąć decyzję w takiej kwestii.

Pan Wiesław w wywiadzie dla portalu wPolityce.pl nie chciał się odnosić do osoby, od której miał dostać order, czyli do Bronisława Komorowskiego. Może panu będzie łatwiej? Co pan sądzi o obecnym prezydencie?

Tego polityka nazywam „prezydentem akordowym”. Bez zastanowienia, bez przemyślenia odznacza kogo się da. Jakby się bał, że nie zdąży. Odznacza ludzi, których powinno się postawić przed sądem. Jak np. ten Janicki z Biura Ochrony Rządu. Nie dosyć, że Komorowski go odznaczył, to jeszcze go awansował. Moim zdaniem miejsce tego człowieka jest na ławie oskarżonych.

No, ale może zdaniem pana prezydenta i jego otoczenia nagrodzenie Janickiego należało się, bo dobrze wykonał swoją robotę?

Tak, doskonale wiem kim się on otacza. To całe WSI. A jeśli spojrzę, kto tam urzęduje przy prezydencie, to – powiem wprost – czasami zbiera mi się na wymioty. Odznaczenie Michnika to kompromitacja według mnie. Znowu nas ostatnio zwyzywał od faszystów. Nigdy nie należałem do żadnej partii. Chcieli mnie zapisać do PZPR, dostałbym wtedy mieszkanie, ale odmówiłem.

Jednak patrząc na pański życiorys, czy na życiorys pana Wiesława, to Michnik nie jest was w stanie obrazić. Akowców, patriotów po wojnie faszystami nazywał inny Michnik, więc taka kalumnia ze strony dzisiejszego Michnika dodaje tylko splendoru.

Oczywiście, on nie jest w stanie nas obrazić. 

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

[FOTO: PAP/Jacek Turczyk]

wywiad" target="_blank">WYWIAD Z WIESŁAWEM RACHWAŁEM CZYTAJ NA PORTALU wPolityce.pl.

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook