Jedynie prawda jest ciekawa


Działacz Solidarności: "Gest Wieśka o nie przyjęciu orderu oceniam bardzo pozytywnie"

01.06.2013

Wiesław Rachwał, działacz Solidarności z wrocławskiego Pafawag-u odmówił przyjęcia orderu od prezydenta Bronisława Komorowskiego. O tym symbolicznym geście sprzeciwu wobec obecnej sytuacji w kraju rozmawiamy z Kazimierzem Koniuchem, kolegą pana Wiesława, a na początku lat 80. jego przełożonym w strukturach związkowych.

Jak ocenia pan gest pana Wiesława Rachwała?

Oceniam go bardzo pozytywnie. On się nas radził, mnie i mojej żony, wspólnie rozmawialiśmy o tym. Powiedziałem mu: „Wiesiek, ty musisz sam podjąć tę decyzję. Ja nie mogę ci niczego narzucić.”

Jak już wyszedł, to powiedziałem żonie, że gdyby mnie to spotkało, to ja na pewno bym nie przyjął tego odznaczenia w tej sytuacji. Ja nie mogłem mu tego powiedzieć, bo przecież te odznaczenia idą jako tzw. chlebowe, do emerytury i każdy sam musi podjąć decyzję w takiej kwestii.

Pan Wiesław w wywiadzie dla portalu wPolityce.pl nie chciał się odnosić do osoby, od której miał dostać order, czyli do Bronisława Komorowskiego. Może panu będzie łatwiej? Co pan sądzi o obecnym prezydencie?

Tego polityka nazywam „prezydentem akordowym”. Bez zastanowienia, bez przemyślenia odznacza kogo się da. Jakby się bał, że nie zdąży. Odznacza ludzi, których powinno się postawić przed sądem. Jak np. ten Janicki z Biura Ochrony Rządu. Nie dosyć, że Komorowski go odznaczył, to jeszcze go awansował. Moim zdaniem miejsce tego człowieka jest na ławie oskarżonych.

No, ale może zdaniem pana prezydenta i jego otoczenia nagrodzenie Janickiego należało się, bo dobrze wykonał swoją robotę?

Tak, doskonale wiem kim się on otacza. To całe WSI. A jeśli spojrzę, kto tam urzęduje przy prezydencie, to – powiem wprost – czasami zbiera mi się na wymioty. Odznaczenie Michnika to kompromitacja według mnie. Znowu nas ostatnio zwyzywał od faszystów. Nigdy nie należałem do żadnej partii. Chcieli mnie zapisać do PZPR, dostałbym wtedy mieszkanie, ale odmówiłem.

Jednak patrząc na pański życiorys, czy na życiorys pana Wiesława, to Michnik nie jest was w stanie obrazić. Akowców, patriotów po wojnie faszystami nazywał inny Michnik, więc taka kalumnia ze strony dzisiejszego Michnika dodaje tylko splendoru.

Oczywiście, on nie jest w stanie nas obrazić. 

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

[FOTO: PAP/Jacek Turczyk]

wywiad" target="_blank">WYWIAD Z WIESŁAWEM RACHWAŁEM CZYTAJ NA PORTALU wPolityce.pl.

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook