Jedynie prawda jest ciekawa


Dymisja szefa CIA z pytaniami w tle

11.11.2012

Dwa dni po dymisji szefa CIA z powodu romansu, a w politycznym Waszyngtonie dalej huczy od pytań. Dlaczego dopiero teraz? Dlaczego dymisja tuż przed zeznaniami w sprawie ataku na konsulat USA w libijskim Bengazi?

Informacja spadła na Waszyngton w piątek jak grom z jasnego nieba. „Po trzydziestu siedmiu latach bycia w związku małżeńskim, wykazałem się krańcową nieodpowiedzialnością angażując się w związek pozamałżeński. Takie zachowanie jest nie do zaakceptowania dla mnie jako męża i przywódcy takiej instytucji jak nasza” napisał szef agencji, David Petraeus w prośbie o zwolnienie go z obowiązków kierowania CIA. Prezydent Barack Obama dymisję przyjął, oświadczając, że Petraeus „oddał ogromne zasługi w służbie USA przez dziesiątki lat” oraz że jego „myśli i modlitwy” są z byłym już szefem amerykańskich szpiegów i jego żoną, Holly. Także inni politycy nie kryli szoku – ostatecznie Petraeus – zwany przez niektórych „Królem Dawidem” był bardzo szanowanym i wysoko ocenianym byłym wojskowym. Emerytowanym czterogwiazdkowym generałem, którego dowodzenie uratowało dla Ameryki wojnę w Iraku (po latach kompromitacji przed 2007 r.) oraz pomogło znacznie poprawić sytuację w Afganistanie.

Co wiemy? Dziennikarz śledczy w Waszyngtonie dotarli do informacji, że przyczyną upadku szefa CIA było śledztwo, jakie prowadziła komórka kontrwywiadowcza… Federalnego Biura Śledczego (FBI). Zaczęło się bowiem od podejrzenia, że ktoś włamał się na prywatne konto poczty elektronicznej Petraeus. FBI obawiało się ataku cyberszpiegów, ale zamiast nich -  trakcie śledztwa odkryto – że szef CIA miał romans. Nie dość że z mężatką, to jeszcze autorką… jego biografii.

Tyle faktów, a teraz pytani, od których pełno.

Petraeus był do piątku prawdziwą gwiazdą. Jako generał przeszedł wszystkie szczeble dowodzenia w siłach zbrojnych USA – od przewodzenia 101 dywizji powietrzno-desantowej aż po głównodowodzącego siłami w Afganistanie i Iraku oraz szefa US Central Command (najważniejszego sztabu dowodzenia).  W zeszłym roku został szefem Centralnej Agencji Wywiadowczej. Ale „Petraeus” to była prawdziwa marka w Ameryce Wielu wróżyło mu wielką karierę polityczną po zdjęciu munduru. Pytanie: dlaczego administracja Obamy zdecydowała się na tak spektakularną dymisję? Przy tego rodzaju skandalach na tak wysokich szczeblach (duża możliwość szantażu czy złamania zasad bezpieczeństwa kraju) dymisja jest rzeczą naturalną. Ale robi się to raczej bez rozgłosu, motywując najczęściej „chęcią spędzenia więcej czasu z rodziną” przez dymisjonowanego.

Dlaczego teraz? Pomimo, że FBI prowadziło dochodzenie od kilku miesięcy, dymisja nastąpiła dopiero po wyborach prezydenckich oraz reelekcji Baracka Obamy. Ale najważniejsze: zaledwie na kilka dni przed ważnymi zeznaniami szefa CIA przed komisją Senatu USA w sprawie ataku na amerykański konsulat w Bengazi i śmierci ambasadora Chrisa Stevensa oraz trzech innych Amerykanów. Ponieważ rezygnacja jest ze skutkiem natychmiastowym, więc zeznawał nie będzie, co „wprowadziło w osłupienie” senatorów, uważających Petraeus za „absolutnie niezbędnego” świadka w wyjaśnianiu sprawy. W ostatnich tygodniach bowiem właśnie z okolic CIA pojawiło się wiele przecieków do mediów, że zamach na konsulat w Bengazi wcale nie przebiegał tak, jak przedstawiała to do tej pory administracja Obamy. A najważniejsi ludzie w państwie, nie tylko wiedzieli od początku, że atak byłe dziełem terrorystów, to – co chyba jeszcze gorsze – przez kilka godzin nie zrobili nic, aby pomóc obleganym w placówce. Z obawy o zniszczenie „narracji” ubiegającego się reelekcję Obamy, który głosił że „Osama bin Laden nie żyje, a al Kaida jest zdziesiątkowana”. Choć Petraeus zapewnia, że powodem rezygnacji są „powody osobiste”, w mocno scyniczniałym Waszyngtonie mało kto wierzy w te zapewnienia.

Pytania o rolę FBI. Okazuje się bowiem, że agenci federalni odkryli romans szefa CIA „przez przypadek”. FBI zaczęło się interesować pocztą elektroniczną kochanki Petraeusa po zgłoszeniu od anonimowej kobiety o groźbach ze strony biografki byłego generała. Śledztwo prowadzono pod kątem ochrony kontrwywiadowczej szefa agencji wywiadowczej. Jednak naruszeń bezpieczeństwa nie wykryto, znaleziono natomiast dowody na romans. Czyli – wyraźnie stwierdzono – nie znaleziono żadnego naruszenia prawa. A działania Petraeusa – choć moralnie nie do zaakceptowania – nie naraziły CIA na żadne szkody. A jednak pozwolono aby informacje o życiu osobistym Petraeus, ujrzały światło dzienne. Co jest o tyle pikantne, jeśli weźmie się pod uwagę cichą rywalizację pomiędzy CIA a FBI: to FBI „ustrzeliło” szefa siostrzanej służby specjalnej.

Odpowiedzi na te pytania być może poznamy niedługo albo – co bardziej prawdopodobne – pozostaną pytaniami bez odpowiedzi na czas dłuższy. Faktem jest, że w piątek wielkie upokorzenie przed całym światem i strącenie z piedestału przeżył jeden z nielicznych autorytetów dla Amerykanów w ostatnich latach. Człowiek, przez wielu uznawany za jednego „z dziesięciu najlepszych generałów” w historii USA, stawiany w jednym szeregu z takimi generałami jak Abrams, Eisenhower czy Patron.

Paweł Burdzy z Chicago

[FOTO: PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook