Jedynie prawda jest ciekawa


Dymisja ministra skarbu jest na rękę Rosjanom

07.04.2013

Rozmowa z Piotrem Maciążkiem komentatorem portalu Defence24.pl, ekspertem stosunków wschodnich.

stefczyk.info: Czy prezydent Putin ma większą wiedzę w kwestiach dotyczących inwestycji gazowych, prowadzonych na terenie naszego kraju, od naszego rządu?

Piotr Maciążek: Moim zdaniem media zupełnie niesłusznie koncentrują się na kwestii premiera, który czegoś nie wiedział. Tutaj należy zwrócić uwagę na relacje pani prezes PGNiG z ministrem skarbu. Z jakiejś przyczyny pani prezes zachowała się nielojalnie. PGNiG ostatnio poczuło się dość pewnie podczas dobrych negocjacji z Gazpromem i być może to jest jakaś sugestia do wyjaśnienia sytuacji, która obecnie się dzieje w przypadku budowy drugiego rurociągu idącego przez nasz kraj.

Jednak przedstawiciele spółki EuRoPol Gaz, która jest w połowie spółką polską a w połowie rosyjską powinni poinformować ministra skarbu o prowadzonych działaniach.

Oczywiście, że powinni, szczególnie, że prezesem EuRoPol Gaz, jest były wiceprezes PGNiG, poza tym polska strona posiada swoich przedstawicieli w radzie nadzorczej, którzy powinni informować o wszystkich decyzjach ministra skarbu. Pytanie brzmi: dlaczego tak się nie stało?

Czy minister Budzanowski powinien się konkretnie wytłumaczyć z tej sytuacji?

Moim zdaniem, minister skarbu, który jest mocno zaangażowany w wydobycie gazu łupkowego w Polsce w wyniku nacisku i krytyki opozycji może stracić swoje stanowisko, a to byłoby Rosjanom na rękę.

Jak pan ocenia wypowiedź posła Kwiatkowskiego(PO) dotyczącą sprzedaży rafinerii w Możejkach?

Przejęcie tej rafinerii będzie oznaczało, że pozycja Rosjan na energetycznym rynku bałtyckim będzie niemal, że dominująca. Gdyby Polska nie przejęła tych Możejek, co przez wielu komentatorów jest z przyczyn ekonomicznych bardzo krytykowane, to Rosjanie zdominują całkowicie rynek energetyczny w tym regionie. Kolejnym etapem zapewne będzie skupienie się na rynku polskim, co było już widać w przypadku prywatyzacji Lotosu.

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz ułaskawił byłego szefa MSZ Jurija Łucenke, czy to ukłon w stronę Unii Europejskiej?

Nie bez przyczyny Polska ma trzech silnych lobbystów, jeżeli chodzi o sprawy ukraińskie: Aleksandra Kwaśniewskiego, który wraz z Patem Coxsem regularnie wizytuje Ukrainę z ramienia UE, Pawła Kowala, który był szefem unijnej delegacji podczas tamtejszych wyborów, oraz polskiego prezydenta, którego można różnie oceniać, jednak w kontekście ukraińskim pełni bardzo pozytywną rolę. To dzięki zasługą prezydenta Komorowskiego, Ukraina nie znalazła się w izolacji, do czego chciały doprowadzić Niemcy w okresie Euro 2012 i pamiętnego spotkania w Jałcie. Dlatego kwestia ułaskawienia Łucenki jest owocem Polskich zabiegów. Jednak nie doszukiwałbym się tu jakiegoś spektakularnego zwrotu Ukrainy w stronę UE, bowiem, jak widać na przestrzeli lat, pewnie pojawi się jakaś rosyjska oferta, której skutkiem będzie ukłon ukraiński w stronę Moskwy. To wszystko, aby zrównoważyć politykę wschodnią i zachodnią w tym kraju.

Jakie powinny być kolejne kroki Ukrainy?

Idealnym rozwiązaniem dla tego kraju byłoby podpisanie umowy stowarzyszeniowej z UE, oraz uzyskanie statusu szczególnego w unii celnej kołowanej przez Rosję. Jednak musi się to stać w taki sposób by do niej nie wchodzić. Ukraińskie władze chciałyby mieć ciastko i zjeść ciastko, czyli prowadzić interesy zarówno z jedna jak i drugą stroną.

Czy ta decyzja może wpłyną na sprawę Julii Tymoszenko?

Jest to gest w dobrą stronę, jednak wydaje się, że prezydenta Janukowycza nie stać na nic więcej. Dodatkowo na Ukrainie zbliża się czas wyborów prezydenckich i w tym przypadku wypuszczenie Julii Tymoszenko z więzienia, byłoby dla prezydenta Janukowycza gwoździem do trumny.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Łukasz Żygadło

[fot: PAP/Jacek Turczyk] 

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook