Jedynie prawda jest ciekawa


Dymisja Budzanowskiego - co dalej z łupkami?

21.04.2013

Byliśmy świadkami najdłużej trwającej eutanazji w dziejach. Do dymisji Mikołaja Budzanowskiego premier przymierzał się niemal pół roku. Teraz dokonał aktu ostatecznego politycznego dobicia tego polityka. Jednak w całym zamieszaniu wokół memorandum i gier Rosjan mnie osobiście najbardziej interesuje jedna kwestia – co dalej z gazem łupkowym?

Żeby było jasne – Budzanowskiego ani trochę mi nie szkoda. Szef resortu skarbu był typowym platformerskim ministrem z całym „dobrodziejstwem” inwentarza. Mieliśmy wszystkie klasyczne symptomy choroby zwanej Platformą Obywatelską – pogardę dla kompetencji, natychmiastowe zatrudnienie rozmaitych pociotów w resorcie na etatach doradczych za pięć „tysi” na rękę, żona sąsiada pana ministra mianowana na szefową PGNiG i tak dalej, nihil novi.

Jednak na rzecz Budzanowskiego można przytoczyć jedną okoliczność łagodzącą – to jest jego walkę o rozwój stosownych technologii i wydobycie gazu łupkowego w Polsce. Minister słusznie wyczuł, iż łupki będą w najbliższych latach dużą innowacją energetyczną i mogą doprowadzić do tego, iż Polska nareszcie, po dwudziestu latach, będzie w stanie obniżyć ceny energii oraz zdywersyfikować ich źródła. Dymisja Budzanowskiego jest więc w tym względzie na rękę Rosjanom, którzy całą akcją z memorandum upiekli, jak to mają w zwyczaju, kilka pieczeni na jednym ogniu. Primo – Putin zrekonstruował Tuskowi rząd. Secundo – znów zamieszali w polskim, politycznym kotle. Tertio – wszystko wskazuje na to, że zamieszali w kwestii łupków. A na tym Rosji także zależy – maksymalne opóźnianie badań i wydobycia, przynajmniej do czasu, aż sami posiądą stosowną technologię (a przy skuteczności rosyjskiego szpiegostwa gospodarczego to wszak tylko kwestia czasu).

O sprawę łupków dość ofiarnie walczy w Parlamencie Europejskim deputowany Bogusław Sonik. Jest to sprawa, która łączy większość deputowanych ponad politycznymi podziałami. Aczkolwiek i tutaj nastąpi zwrot – czy ktoś jest chętny założyć się, że tuż przed wyborami do PE kandydaci i deputowani Europy Plus uczynią woltę i przyłączą się do grup antyłupkowych w europarlamencie? (by po ewentualnym wejściu ich deputowani działali w najbardziej antyłupkowej grupie Zielonych w PE).

W tej chwili nie sposób stwierdzić w jakim stopniu następca Budzanowskiego będzie kontynuował jego politykę. Donald Tusk odstrzelił ministra i odleciał do Sopotu, a pardon my French – smród pozostał. Opinia publiczna (wróćmy, na Boga, do stosowania tego określenia w jego właściwym znaczeniu!) wyjątkowo jaskrawie widziała jak genialnie czekiści rozegrali „chłopców w krótkich spodenkach” z rządu. A trzeba pamiętać, iż rosyjscy decydenci to ręka w rękę absolwenci szkół KGB, na pamięć znający „Sztukę Wojny” Sun Tzu, którym tak brzydzą się nasi politycy – jak chyba brzydzą się każdą wiedzą na temat tego jak robi się prawdziwą politykę.

Polska już nie jest podmiotem lecz przedmiotem gry międzynarodowej. Musimy zdać sobie z tego sprawę. Choćby po to, by nasze wnuki nie czytały w książkach historycznych o początku XXI wieku, jako czasie kolejnego „rozbioru Polski”. Bo Polski się nie rozbierze.

Ją się wyprzeda.

Arkady Saulski  

[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook