Jedynie prawda jest ciekawa


Dwugłos ws frankowiczów. Pawlicki kontra Wildstein

07.08.2016

Jakże wygodnie byłoby dołączyć się do jednobrzmiącego chóru, który na naszym portalu domaga się spełnienia wszystkich żądań frankowiczów i piętnuje kunktatorstwo prezydenta, ale… uczciwość nie pozwala – pisze publicysta tygodnika „wSieci” na łamach portalu wpolityce.pl.

Według niego Komisja Nadzoru Bankowego, a potem KNF nie wywiązały się ze swoich zadań, powinny bowiem zmusić banki do pełnej informacji na temat ryzyka związanego z kredytami w obcych walutach. 

„Banki nie robiły tego, chcąc ich sprzedać jak najwięcej. Gdyby przewalutowanie kredytów dotknęło wyłącznie właścicieli banków – jak jest to generalnie przedstawiane – nie kłopotałbym się ich losem. Tyle, że natychmiastowe przyjęcie takiej regulacji mogłoby doprowadzić do upadku kilku banków i przynieść niebagatelne konsekwencje całej naszej gospodarce, włącznie z potrzebą interwencji i dofinansowania sektora przez państwo” – twierdzi Wildstein.

Jego daniem zwolennicy radykalnych posunięć nie biorą tego pod uwagę. „Może więc rozwiązanie zaproponowane przez prezydenta jest optymalne?” – zastanawia się publicysta i dodaje, że przez lata frankowicze płacili znacznie mniej za swoje kredyty niż ich biorcy w złotówkach. „Nie chcę przez to powiedzieć, że państwo ma przymykać oko na groźbę niewypłacalności i bankructwa, jaka zagląda im w oczy wraz ze skokiem szwajcarskiej waluty. Czy znaczy to jednak, że od razu ma spełnić wszystkie ich życzenia?” – pyta Wildstein.

Według niego nie trzeba było specjalnej wiedzy, aby zdawać sobie sprawę, że kredyt w obcej walucie oznacza podjęcie ryzyka związanego ze zmianą jej kursu. „Nie domagam się, aby zostawić ich na lodzie. Ale pomagać im należy biorąc pod uwagę dobro wspólne” – podkreśla publicysta „wSieci”. 

Wildsteinowi odpowiedział na łamach wpolityce.pl Maciej Pawlicki ze Stowarzyszenia "Stop Bankowemu Bezprawiu". Jego zdaniem Wildstein „zbyt mało wie o faktach w tej sprawie”.

„O tym, w ilu miejscach prawo zostało tuz złamane. O tym, że sprawa dotyczy zaledwie kilku banków spośród kilkudziesięciu, a rzekome zagrożenie zostało przez bankowych lobbystów całkowicie zafałszowane. I jak niebezpieczne jest takie myślenie i działanie dla Polski” – przekonuje reżyser i publicysta „wSieci”.

Pawlicki cytuje prof. Modzelewskiego, który nazwał brak przewalutowania kredytów „sukcesem lobbystów i jednocześnie katastrofą polityczną, wizerunkową a nawet ustrojową, grzebiąc nadzieje na sojusz władzy z obywatelami przeciwko rządzącej oligarchii”.

„Sądzę, że nie tylko Frankowicze, ale ogół obywateli obserwował spór o tą ustawę jako test rzeczywistych intencji nowej władzy. Gdyby skończył się pomyślnie dla kredytobiorców, większość uwierzyłaby, że nasza demokracja nie jest tylko fasadą, za którą stoją oligarchowie powiązani w władzą” – pisze Pawlicki. 

Według niego by Państwo Polskie działało w interesie obywateli „musi nastąpić radykalne ograniczenie wpływów banków w systemie politycznym, podporządkowanie prawodawstwa interesowi publicznemu, który nie ma nic wspólnego z oligarchią bankową”. 

Ryb, wpolityce.pl

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook