Jedynie prawda jest ciekawa

Dworczyk: Wigilia dniem refleksji o Polsce

24.12.2011

Dla naszych rodaków ze Wschodu Wigilia to bardzo ważny dzień. Co ważne, w kultywowaniu tradycji wigilijnych uczestniczą również młodzi Polacy mieszkający na Kresach – mówi portalowi Stefczyk.info Michał Dworczyk, działacz społeczny zajmujący się Polakami żyjącymi na Wschodzie.

Stefczyk.info: Dziś wigilia Świąt Bożego Narodzenia. Czy Polacy mieszkający na Wschodzie również świętują?

Michał Dworczyk: Dla naszych rodaków ze Wschodu wigilia to bardzo ważny dzień. Oni oczywiście inaczej niż my świętują. Pamiętajmy, że bardzo duża część osób, głównie ci mieszkający na Białorusi i Ukrainie, jest prawosławna lub grekokatolicka. Dla nich okres świąteczny wypada nieco później. Jednak mimo tego świętują również razem z katolikami. To jest dla nich czas refleksji i wspomnień o Polsce. W rodzinach, z którymi utrzymuję kontakt, święta przebiegają właśnie w taki sposób.

Czy z Polski w okresie Świąt płynie jakieś wsparcie i dowody pamięci o rodakach ze Wschodu?

Tak. Są organizacje, które w tym czasie pomagają Polakom na Wschodzie. Wspólnota Polska i Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej organizują od lat akcję wysyłania darów do najbardziej potrzebujących polskich rodzin na byłych kresach RP. Z tymi paczkami na Wschód jadą harcerze, którzy razem z życzeniami i opłatkiem przekazują dary Polakom.

Czy tradycje związane ze Świętami katolickimi są przekazywane młodemu pokoleniu? Ono interesuje się tymi sprawami?

Młodzi Polacy uczestniczą w Świętach oraz kultywowaniu przy ich okazji więzi z Polską. Na Wschodzie Święta są rodzinnym wydarzeniem. Całymi rodzinami zasiada się do Wigilii. Ja nie znam przypadków, w których tradycja Świąt zanikłaby. Tam żyje wiele rodzin wielopokoleniowych. Często razem mieszkają dziadkowie i wnuki. Te Święta mają szczególnie uroczysty i rodzinny charakter.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[fot. Wikipedia.pl]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook