Jedynie prawda jest ciekawa


Dworczyk: Wigilia dniem refleksji o Polsce

24.12.2011

Dla naszych rodaków ze Wschodu Wigilia to bardzo ważny dzień. Co ważne, w kultywowaniu tradycji wigilijnych uczestniczą również młodzi Polacy mieszkający na Kresach – mówi portalowi Stefczyk.info Michał Dworczyk, działacz społeczny zajmujący się Polakami żyjącymi na Wschodzie.

Stefczyk.info: Dziś wigilia Świąt Bożego Narodzenia. Czy Polacy mieszkający na Wschodzie również świętują?

Michał Dworczyk: Dla naszych rodaków ze Wschodu wigilia to bardzo ważny dzień. Oni oczywiście inaczej niż my świętują. Pamiętajmy, że bardzo duża część osób, głównie ci mieszkający na Białorusi i Ukrainie, jest prawosławna lub grekokatolicka. Dla nich okres świąteczny wypada nieco później. Jednak mimo tego świętują również razem z katolikami. To jest dla nich czas refleksji i wspomnień o Polsce. W rodzinach, z którymi utrzymuję kontakt, święta przebiegają właśnie w taki sposób.

Czy z Polski w okresie Świąt płynie jakieś wsparcie i dowody pamięci o rodakach ze Wschodu?

Tak. Są organizacje, które w tym czasie pomagają Polakom na Wschodzie. Wspólnota Polska i Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej organizują od lat akcję wysyłania darów do najbardziej potrzebujących polskich rodzin na byłych kresach RP. Z tymi paczkami na Wschód jadą harcerze, którzy razem z życzeniami i opłatkiem przekazują dary Polakom.

Czy tradycje związane ze Świętami katolickimi są przekazywane młodemu pokoleniu? Ono interesuje się tymi sprawami?

Młodzi Polacy uczestniczą w Świętach oraz kultywowaniu przy ich okazji więzi z Polską. Na Wschodzie Święta są rodzinnym wydarzeniem. Całymi rodzinami zasiada się do Wigilii. Ja nie znam przypadków, w których tradycja Świąt zanikłaby. Tam żyje wiele rodzin wielopokoleniowych. Często razem mieszkają dziadkowie i wnuki. Te Święta mają szczególnie uroczysty i rodzinny charakter.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. trwam23012018 23.01.2018

  Oj. Rydzyk i dwa samochody od bezdomnego. Skandal... czy manipulacja, na którą daliście się nabrać?

  „Ojciec Tadeusz Rydzyk dostał dwa samochody od bezdomnego”. Taki temat od dwóch dni przewija się przez wszystkie media, które ironizują z duchownego i szydzą z rzekomego prezentu. Jak to możliwe, żeby bezdomny miał dwa samochody?

 2. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 3. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 4. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 5. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 6. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 7. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 8. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook