Jedynie prawda jest ciekawa


"Szansa na polsko-litewską odwilż"

08.02.2013

Rozmowa z Michałem Dworczykiem, radnym PiS, doradcą śp. Lecha Kaczyńskiego.

Stefczyk.info: Szef litewskiego MSZ w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" przeprasza za decyzję litewskiego parlamentu, który w czasie ostatniej wizyty śp. Lecha Kaczyńskiego odrzucił ustawę wprowadzającą w życie rozwiązania korzystne dla Polaków żyjących na Litwie. Linas Linkevičius mówił, że "chciałby za to przeprosić", a "prezydent Lech Kaczyński był wielkim przyjacielem Litwy". Czy ta deklaracja to zwycięstwo polityki śp. prezydenta?

Michał Dworczyk: Bez wątpienia można mówić, że te słowa są sposobem na docenienie wysiłków śp. Lecha Kaczyńskiego na rzecz współpracy między Polską a Litwą. Bardzo dobrze, że te słowa zostały wypowiedziane. Jednak bardzo ważne jest również, by za tymi słowami poszły konkretne działania. Na to można obecnie liczyć. Dotychczasowe doświadczenia wskazywały, że współpraca z socjaldemokracją w sprawie Polaków na Litwie układała się dobrze. W czasach premierostwa Gediminasa Kirkilasa, który jako jeden z niewielu poparł rozwiązania korzystne dla Polaków w 2010 roku, bardzo wiele spraw udało się rozstrzygnąć w sposób pozytywny dla polskiej mniejszości. Zwiększono wtedy finansowanie szkół polskich na Litwie, władze litewskie wyraziły zgodę na utworzenie szkoły wyższej, czyli filii Uniwersytetu w Białymstoku w Wilnie, wtedy ruszyło również wiele projektów korzystnych dla Polaków.

Ten czas dobrej współpracy może wrócić?

Biorąc pod uwagę, że padają takie deklaracje z ust ministra spraw zagranicznych, że socjaldemokraci odgrywają kluczową rolę na Litwie trzeba mieć nadzieję, że kolejne problemy Polaków na Litwie będą rozwiązywane, a współpraca między naszymi państwami będzie się zacieśniała. W ostatnich latach mieliśmy do czynienia z konsekwentnym mrożeniem stosunków. Poprawa, o którą pan pyta, zależy jednak również od rządu Polski. Musi być prawdziwa intencja obu stron, by udawało się rozwiązywać konkretne problemy.

Można być przekonanym, że deklaracja litewska jest prawdziwa? Już wiele podobnych słów padało ze strony litewskich polityków...

Rzeczywiście mamy bardzo bogaty bagaż negatywnych doświadczeń na linii Polska-Litwa. Rząd litewski wiele razy coś Polsce obiecywał czy obiecywał coś Polakom na Litwie, a potem nie dotrzymywał danego słowa. Jednak doświadczenia z litewską socjaldemokracją mamy zdecydowanie lepsze niż ten obraz. W latach 2005-2007 nasze kontakty były dobre. Oczywiście nie wiem, czy obecnie relacje będą się układały równie dobrze. W najbliższych miesiącach będziemy wiedzieli, czy deklaracje litewskiego ministra przełożą się na działanie. Jestem w tej sprawie ostrożnym, ale jednak optymistą.

Obecnie Polacy na Litwie mają lepszą sytuację niż kilka lat temu.

Akcja Wyborcza Polaków na Litwie ma swoich przedstawicieli w rządzie i koalicji. W związku z tym mamy kolejną przesłankę, która pozwala mieć nadzieję, że przynajmniej część spraw uda się ruszyć do przodu, że coś drgnie. Liczę, że zacznie się coś pozytywnego dziać.

Rozmawiał TK
[Fot. Prezydent.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook