Jedynie prawda jest ciekawa


Dworczyk: Relacje z Ukrainą muszą być oparte na prawdzie

12.02.2016

Uchwały, które prezentowaliśmy zawierały określenie ludobójstwo. Czas stanąć w prawdzie. Czas nazwać po imieniu tą straszną zbrodnię, która miała wtedy miejsce – mówił poseł PiS Michał Dworczyk w TV Republika.

Jak mówił „tylko dlatego, że PO kierując się źle rozumianą polityczną poprawnością nie chciała użyć tego sformułowania, to nie było ono używane”. 
„Czas nazwać po imieniu tę straszną zbrodnię, która miała wtedy miejsce. Odwlekanie tego w czasie tylko powoduje cały czas stan napięcia i nieodmówienia, bo de facto wszyscy wiedzą, że musi to nastąpić” –  przekonywał poseł. .
Dworczyk odniósł się w rozmowie z Janem Piaseckim do projektu ustawy, który dotyczy ustanowienia Narodowego Dnia Pamięci Męczeństwa Kresowian, a które miałoby przypadać 11 lipca. Jak dodał, to rocznica tzw. krwawej niedzieli na Wołyniu.
„Jest to święto, w którym chcielibyśmy oddać hołd wszystkim mieszkańcom byłych Kresów. Ta historia była bardzo dramatyczna. Przypominamy tych Polaków, którzy cierpieli, byli prześladowani. Z drugiej strony, to bardzo dobra okazja do popularyzacji tematyki kresów”  – dodał.

Grzegorz Motyka, historyk zajmujący się ludobójstwem na Wołyniu pisał, że 11 lipca 1943 oddziały UPA zaatakowały 99 miejscowości, w których żyli Polacy. W całym lipcu 1943 celem napadów stało się 520 wsi i osad, zamordowanych zostało około 10-11 tysięcy Polaków.
Według posła PiS od dawna toczy się dyskusja, czy wydarzenia na Wołyniu powinno się nazwać ludobójstwem. Jak zaznaczył wynika to z faktu, że część polityków opacznie uważa, że zamiatanie tej sprawy pod dywan wpłynie pozytywnie na relacje polsko-ukraińskie. Zdaniem Dworczyka wielu Ukraińców jest w stanie zaakceptować prawdę. 
„To nie jest tak, że wszyscy Ukraińcy to negują. Zawsze znajdą się środowiska na Ukrainie i w Polsce, które temat Wołynia będą chciały wykorzystać do swoich celów”–  zauważył.
Przyznał, że kult Stepana Bandery na Ukrainie oraz zachowanie działaczy OUN, to poważny problem. Według niego część polityków i historyków ukraińskich przyjęło metodę, żeby budować nowoczesną tożsamość narodową w oparciu o OUN-UPA.
„Ukraińcy powinni zmierzyć się sami z tym tematem. Dobre relacje mogą być budowane tylko w oparciu o prawdę. Ukraińcy będą musieli się z tym zmierzyć. Ostatecznie, to ich suwerenna decyzja, w jaki sposób będą budować swoja politykę historyczną. My możemy ich tylko przekonywać -- podsumował poseł PiS.

ansa/TV Republika

[fot. PAP/Rafał Guz]Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook