Jedynie prawda jest ciekawa


Dworczyk: Relacje z Ukrainą muszą być oparte na prawdzie

12.02.2016

Uchwały, które prezentowaliśmy zawierały określenie ludobójstwo. Czas stanąć w prawdzie. Czas nazwać po imieniu tą straszną zbrodnię, która miała wtedy miejsce – mówił poseł PiS Michał Dworczyk w TV Republika.

Jak mówił „tylko dlatego, że PO kierując się źle rozumianą polityczną poprawnością nie chciała użyć tego sformułowania, to nie było ono używane”. 
„Czas nazwać po imieniu tę straszną zbrodnię, która miała wtedy miejsce. Odwlekanie tego w czasie tylko powoduje cały czas stan napięcia i nieodmówienia, bo de facto wszyscy wiedzą, że musi to nastąpić” –  przekonywał poseł. .
Dworczyk odniósł się w rozmowie z Janem Piaseckim do projektu ustawy, który dotyczy ustanowienia Narodowego Dnia Pamięci Męczeństwa Kresowian, a które miałoby przypadać 11 lipca. Jak dodał, to rocznica tzw. krwawej niedzieli na Wołyniu.
„Jest to święto, w którym chcielibyśmy oddać hołd wszystkim mieszkańcom byłych Kresów. Ta historia była bardzo dramatyczna. Przypominamy tych Polaków, którzy cierpieli, byli prześladowani. Z drugiej strony, to bardzo dobra okazja do popularyzacji tematyki kresów”  – dodał.

Grzegorz Motyka, historyk zajmujący się ludobójstwem na Wołyniu pisał, że 11 lipca 1943 oddziały UPA zaatakowały 99 miejscowości, w których żyli Polacy. W całym lipcu 1943 celem napadów stało się 520 wsi i osad, zamordowanych zostało około 10-11 tysięcy Polaków.
Według posła PiS od dawna toczy się dyskusja, czy wydarzenia na Wołyniu powinno się nazwać ludobójstwem. Jak zaznaczył wynika to z faktu, że część polityków opacznie uważa, że zamiatanie tej sprawy pod dywan wpłynie pozytywnie na relacje polsko-ukraińskie. Zdaniem Dworczyka wielu Ukraińców jest w stanie zaakceptować prawdę. 
„To nie jest tak, że wszyscy Ukraińcy to negują. Zawsze znajdą się środowiska na Ukrainie i w Polsce, które temat Wołynia będą chciały wykorzystać do swoich celów”–  zauważył.
Przyznał, że kult Stepana Bandery na Ukrainie oraz zachowanie działaczy OUN, to poważny problem. Według niego część polityków i historyków ukraińskich przyjęło metodę, żeby budować nowoczesną tożsamość narodową w oparciu o OUN-UPA.
„Ukraińcy powinni zmierzyć się sami z tym tematem. Dobre relacje mogą być budowane tylko w oparciu o prawdę. Ukraińcy będą musieli się z tym zmierzyć. Ostatecznie, to ich suwerenna decyzja, w jaki sposób będą budować swoja politykę historyczną. My możemy ich tylko przekonywać -- podsumował poseł PiS.

ansa/TV Republika

[fot. PAP/Rafał Guz]Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook