Jedynie prawda jest ciekawa


Duma i wstyd - wielki raport tygodnika "wSieci"

01.01.2015

Z czego są dumni, a czego wstydzą się Polacy – wyniki badań socjologicznych przeprowadzonych dla tygodnika „wSieci” przedstawia na łamach noworocznego wydania Piotr Skwieciński.

Tradycja akowsko-solidarnościowa bez reszty zdominowała tożsamość Polaków” - wynika  z najnowszych badań przeprowadzonych 4–5 grudnia 2014 r. dla tygodnika „wSieci” przez TNS Polska.

„Największym powodem do dumy jest według badanych obalenie komunizmu” - pisze Piotr Skwiecińśki.

Uważa tak ponad 27 proc. uczestników sondażu (pytania były otwarte – mogli oni wskazać więcej niż jedną możliwość). Ta opinia, co ważne, łączy wyborców PiS i Platformy. Poczucie, że antykomunizm jest podstawowym elementem polskiej tożsamości wzmacnia też bardzo wysoka pozycja Sierpnia ’80 i fenomenu ówczesnej „Solidarności” na liście tego, czym możemy się szczycić.

Ciekawym wynikiem badania jest wysoka (trzecia!) pozycja pt. „Rozbiory Polski i ich przyczyny” na liście tego, czego Polacy powinni się wstydzić.

Jakie postacie w dziejach Polski cenimy najbardziej? Z czego jesteśmy dumni, a czego się wstydzimy? – wyniki badań socjologicznych na łamach nowego numeru tygodnika „wSieci”, w sprzedaży od 29 grudnia br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html

Warto poczytać

 1. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 2. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 3. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

 4. 1270komorkajajowaq 12.02.2018

  Oto nowy wspaniały świat – Będą hodować ludzi w próbówkach? Pierwsze próby miały już miejsce!

  Eugenika wkracza w nowy etap. Sztaby naukowców na całym świecie pracują nad stworzeniem „nowego człowieka”

 5. 1270michnik01 08.02.2018

  Takich słów Adama Michnika o Holokauście nikt się nie spodziewał! Czy je jeszcze pamięta? Trafna diagnoza redaktora „Wyborczej”

  Nie jest winą Polaków, że na polskiej ziemi był Holokaust - mówił Adam Michnik

 6. 1270niemcyikacapy 06.02.2018

  Wina ofiar

  Burza wokół ustawy o IPN po raz kolejny wywołała we mnie refleksję dotyczącą traktowania dziejów własnego kraju zarówno przez zwykłych Polaków, jak i tak zwanych luminarzy nauki czy też, pożal się Boże, elity polityczne.

 7. 1270raszizma 05.02.2018

  Witamy w krainie absurdu. Dziennikarz został oskarżony o rasizm, bo molestował tylko białe kobiety

  Uważaj kogo molestujesz, bo przyprawią ci łatkę ksenofoba – kampania #metoo chyba osiągnęła właśnie punkt krytyczny

 8. israel231012018 02.02.2018

  Premier Izraela: Hitler nie chciał mordować Żydów

  Hitler wcale nie chciał mordować Żydów - to nie wyznania leśnych komediantów-neonazistów, świętujących kolejną rocznicę urodzin swojego wodza, czy nawet działaczy niemieckiej partii NPD

CS152fotMIni

Czas Stefczyka 152/2018

PDF (5,75 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook