Jedynie prawda jest ciekawa


Dudek: szkoda, że zabrakło Jaruzelskiego

12.01.2012

Czesław Kiszczak winny wprowadzenia stanu wojennego i skazany na 2 lata więzienia w zawieszeniu, Stanisław Kania niewinny a sprawa Eugenii Kempary została umorzona. O ocenę tego wyroku portal Stefczyk.info zwrócił się do prof. Antoniego Dudka, historyka, badacza najnowszych dziejów Polski.

Stefczyk.info: Czy jest zaskoczony takim orzeczeniem sądu?

Nie, właśnie nie. Wydaje mi się, że ten wyrok jest taki, jakiego się spodziewałem, dlatego że, o ile obecność Stanisława Kani na ławie oskarżonych od początku budziła moje wątpliwości jako historyka, bo on, jako I sekretarz KC PZPR wprawdzie do pewnego momentu firmował przygotowania do stanu wojennego, ale ponieważ był przeciwnikiem jego wprowadzenia, ustąpił z tego stanowiska, to jego odpowiedzialność za realne wprowadzenie stanu wojennego była właściwie znikoma. Dlatego uniewinnienie Kani uznaję za uzasadnione. Natomiast wyrok dla Kiszczaka z kolei, jest jak najbardziej uzasadniony, bo obok gen. Jaruzelskiego jest on niewątpliwie autorem stanu wojennego numer 2, i jako minister spraw wewnętrznych odegrał on olbrzymią rolę, zarówno w przygotowywaniu stanu wojennego, jak i realnym wprowadzaniu.

W moim przekonaniu ten wyrok ma wymiar symboliczny. Przecież tu nie chodzi, żeby 86-letniego człowieka wtrącać do więzienia, tu chodzi o to, żeby uzyskał wyrok jednoznacznie uznający jego odpowiedzialność za stan wojenny. Jest oczywiste, że gdyby ten proces toczył się 20 lat temu, tak, jak powinien, to pewnie oczekiwalibyśmy jednak kary bezwzględnego więzienia dla generała Kiszczaka. Ale minęło ponad 20 lat, co jest porażką polskiego wymiaru sprawiedliwości i dzisiaj chodzi już wyłącznie o symbol. Zresztą nie sądzę też, żeby gen. Kiszczak pogodził się z tym wyrokiem sądu, że będzie apelował, więc wydaje mi się prawdopodobne, że będziemy mieli jeszcze kolejny proces, bo ten wyrok nie jest przecież prawomocny.

Czy ten wyrok może być przesłanką, do tego, że gen. Jaruzelski, którego sprawę wyłączono do odrębnego postępowania, również zostanie skazany?

Moim zdaniem nie zostanie skazany, ale z uwagi na stan zdrowia. Natomiast oczywiście, gdyby stan zdrowia mu pozwolił odpowiadać na równi z Kiszczakiem, to najpewniej byłby skazany. Skoro Kiszczak jest winien stanu wojennego, to tym bardziej Jaruzelski, który był tym autorem numer jeden, był tym głównym decydentem, Kiszczak był tylko jego głównym pomocnikiem. Także sąd oceniając Kiszczaka, pośrednio też ocenił Jaruzelskiego. Ale sam Jaruzelski, teoretycznie może być jeszcze sądzony, jeśli stan jego zdrowia ulegnie poprawie, ale osobiście w to wątpię.

Czy to wszystkie osoby, które powinny odpowiadać za wprowadzenie stanu wojennego? Czy można mieć poczucie "niedosytu"?

To jest oczywiście kwestia upływu czasu. Kiedy ten proces się zaczynał, na ławie oskarżonych był jeszcze gen. Florian Siwicki, wiceminister obrony, można powiedzieć, że autor stanu wojennego numer 3, po Jaruzelskim i Kiszczaku no i też ze względu na stan zdrowia, jego sprawa została wyłączona. Nie żyje już od lat gen. Michał Janiszewski, który był szefem Urzędu Rady Ministrów i to był autor numer 4, pewnie jeszcze gen. Tuczapski. Było więc tych generałów trochę, którzy powinni za to ponieść odpowiedzialność, no ale albo umarli, albo stan zdrowia, jak w przypadku Jaruzelskiego uniemożliwia ich odpowiedzialność. Te wszystkie procesy są spóźnione o 20 lat, one wszystkie powinny się toczyć w pierwszej połowie lat 90-tych.

Ale czy ten wyrok zaspokaja poczucie sprawiedliwości społecznej?

Oczywiście nie ma wyroków, które by wszystkich satysfakcjonowały. I zarówno będą tacy, którzy uważają ten wyrok za zbyt łagodny, jak i tacy, którzy uważają, że generałowie w ogóle nie powinni być sądzeni. Tutaj zdania były, są i będą podzielone. Dla mnie osobiście ważna jest kwalifikacja prawna i oczywiście wolałbym, żeby także gen. Jaruzelski wysłuchał tej kwalifikacji prawnej, która byłaby jakby rozwinięciem decyzji Trybunału Konstytucyjnego z ub.r., który też uznał stan wojenny za nielegalny, no ale tak się nie stało.

Nie chodzi jednak o wysokość kar, bo tak jak mówię, dzisiaj dla mnie ten wyrok ma tak czy owak wymiar symboliczny. Naprawdę, dzisiaj próba zamknięcia choćby gen. Kiszczaka w więzieniu, byłaby mówiąc krótko niehumanitarna. To jest naprawdę człowiek w tak sędziwym wieku, że w moim przekonaniu nie ma to sensu. W tym sensie ja jestem usatysfakcjonowany i nigdy nie uważałem, żeby chodziło o kary bezwzględnego więzienia. Moim zdaniem, chodziło o jasne stwierdzenie prawnej odpowiedzialności za złamanie prawa, jakim było wprowadzenie stanu wojennego i jakim było oczywiście masowe użycie siły wobec społeczeństwa.

not. zrk
[fot. J. Michalski]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook