Jedynie prawda jest ciekawa


Dudek: Dyskryminacja Polonii w Niemczech

02.08.2013

ytałem przedstawicieli niemieckich władz dlaczego środki przyznawane na Polonię niemiecką nie są proporcjonalne do tych jakie rząd polski przeznacza na mniejszość niemiecką w Polsce. Odpowiedź była taka, że oni nie znają tych liczb.

Bartosz Dudek kierownik Polskiej Redakcji Deutsche Welle jest zaniepokojony finansową dyskryminacją biura Polonii. Poprosiliśmy go naświetlenie problemu tej dyskryminacji dla portalu Stefczyk.Info.

Dwa miesiące temu w Deutsche Welle poruszyliście bardzo krytycznie sprawę finansowania przez niemieckie MSW biura Polonii? Sprawa jest ciągle otwarta?

Tak. Na początku chciałbym poczynić pewne wyjaśnienie. W Polsce jesteśmy określani jako rozgłośnia rządowa a tymczasem Deutsche Welle jest rozgłośnia publiczną należącą do sieci ARD. Jesteśmy niezależni od rządu i bronimy interesów Polaków w Niemczech.

Rzeczywiście, dwa miesiące temu poruszyliśmy sprawę finansowania przez niemiecki MSW biura Polonii, a może raczej braku finansowania. Naszym zdaniem rząd niemiecki nie wywiązuje się z ustaleń okrągłego stołu. W 2011 roku przedstawiciele rządu Niemiec i Polski,  Polonii i mniejszości niemieckiej w Polsce podpisali deklaracje, na mocy której miało zostać utworzone biuro Polonii w Berlinie. To biuro miało reprezentować organizacje polskie w Niemczech, pomagać też tym organizacjom. Biuro powstało w 2012 roku. Dzisiaj sytuacja jest taka, że jest początek sierpnia 2013, a pracownicy tego biura nie dostali ze środków rządu niemieckiego ani centa. Finansowanie biura to 50 tys. euro. Dla porównania biuro duńskie dostaje sumę paru milionów euro. Strona niemiecka mówi, że Duńczycy są w dużej mierze finansowani przez landy, a nie z kasy federalnej. To wybieg mający zniwelować tę ogromną dysproporcje w traktowaniu Polaków i Duńczyków. Mówimy o sumie 50 tys. euro, co dla takiego kraju jak Niemcy jest sumą śmieszną. Jest to niezrozumiałe, dlaczego rząd niemiecki, który deklaruje oficjalnie, że chce aby takie biuro istniało, de facto uniemożliwia jego działanie?

 

Czy jest to świadoma polityka dyskryminacyjna?

Jak podejrzewam, przyczyna to blokada na poziomie urzędniczym. Co innego politycy, a co innego gdy taka decyzja zostaje przekazana aparatowi urzędniczemu do realizacji. Tam są być może siły, które nie są zainteresowane, aby  biuro działało. Z drugiej strony dziwne to, gdy weźmie się pod uwagę czym są procedury dla niemieckiej administracji. Temat ten rozpracowaliśmy dość dokładnie. To się wpisuje w politykę wobec mniejszości narodowych i grup etnicznych. Polacy nie są uznani za mniejszość narodową dlatego, że traktat polsko -niemiecki mówi o grupie osób przyznających się do języka i kultury polskiej. To jest bardzo pojemne określenie. Ono zostało przyjęte w tym traktacie po to, aby nie wykluczać przesiedleńców, którzy wyjechali z Polski, podpierając się niemieckimi przodkami i otrzymali obywatelstwo niemieckie, ale czują się Polakami. Oficjalnie władze niemieckie zapewniają, że ci ludzie są Niemcami i nie mają nic wspólnego z Polską. To nie jest prawda. Wielu z nich wyjechało z Polski z powodów ekonomicznych. Jeśli się miało na utrzymaniu rodzinę z  sześciorgiem dzieci a w Polsce nie było szans na godne życie, to się szukało jakiś niemieckich przodków. Ale ci ludzie, znam to z mojego kręgu znajomych, czują się Polakami.

Nie można ograniczać mniejszości polskiej do tylko do ludzi z polskim obywatelstwem.

 

Status mniejszości narodowej jest gwarantowany przez różnego rodzaju konwencje międzynarodowe i te konwencje nakładają obowiązek odpowiedniego finansowania na rządy. Nie są to zatem gesty dobrej woli ale realizacja zobowiązań?

Oczywiście. Działalność biura to 50 tys. euro. Do tego dochodzi 30 tys. euro na funkcjonowanie portalu Polonii Niemieckiej. Są też osobne środki, trzeba to uczciwie powiedzieć na projekty kulturalne Polonii. To jest 300 tys. euro, ale to pieniądze z innego ministerstwa. Od kilku miesięcy działa także Centrum Dokumentacji Polonii. Jest  to projekt, który kosztuje 300 tys. euro. Jeśli policzymy to wszystko, to jest to około 700 tys. euro rocznie. Dla porównania mniejszość duńska dysponuje sumą rzędu 12 milionów euro. Mamy dysproporcje. Pytałem przedstawicieli niemieckich władz dlaczego środki przyznawane na Polonię niemiecką nie są proporcjonalne do tych jakie rząd polski przeznacza na mniejszość niemiecką w Polsce. Odpowiedź była taka, że oni nie znają tych liczb, ponieważ rząd polski nigdy nie zakomunikował im, ile wydaje na mniejszość niemiecką. Powiedziałem, że można usiąść do komputera wpisać hasło w google’a i będzie się wiedziało. Jednak wielu niemieckim urzędnikom bardzo wygodnie jest właśnie tak argumentować i funkcjonować.

(mm)

[Fot. sxc.hu]

Zapraszamy na profil Stefczyk.Info na Facebooku!

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook