Jedynie prawda jest ciekawa


Duda: Żyrandolowa prezydentura

06.02.2013

Rozmowa z Andrzejem Dudą, prawnikiem, posłem PiS, były współpracownikiem Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Stefczyk.info: Współpracował Pan ze śp. prof. Lechem Kaczyńskim w jego Kancelarii Prezydenta. Obecnie mija połowa prezydentury Bronisława Komorowskiego. Czy widzi Pan jakąś spójną wizję w tej prezydenturze?

Andrzej Duda: Nie. W mojej ocenie prezydent praktycznie w ogóle nie działa. Ja tej działalności nie widzę. Ja nie widzę działalności w sprawach ważnych. Natomiast, jako prawnik, jako były prawnik prezydenta prof. Lecha Kaczyńskiego jestem zbulwersowany np. tym, że prezydent wniósł do Sejmu ustawę, która ogranicza prawa obywatelskie. Myślę o ustawie o zgromadzeniach. Wszyscy mówili, że te rozwiązania są sprzeczne z konstytucją. To będzie przedmiotem orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. To jest bulwersujący projekt, szczególnie w kontekście zadań Prezydenta RP, który ma obowiązek stania na straży przestrzegania Konstytucji RP. I on sam wniósł ustawę ograniczającą prawa obywatelskie.

To ważny fakt związany z tą prezydenturą?

Obawiam się, że większość opinii publicznej nie zwraca uwagi na tę sprawę, ale dla mnie to stanowi symbol tej prezydentury. Prezydent Komorowski jest bardzo mało aktywny, jest bardzo mało aktywny w sprawach walki o polskie interesy narodowe. W kraju powinien natomiast działać proobywatelsko, powinien bronić polskiego systemu prawnego. Tymczasem skierował do Sejmu projekt antyobywatelski, godzący w polski system prawny. To jest bulwersujące.

Bronisław Komorowski uchodził w powszechnym odbiorze raczej za konserwatywnego polityka. Dziś można tak o nim mówić?

Prezydent powinien zajmować jasne i twarde stanowisko w sprawach ważnych. W mojej ocenie Bronisław Komorowski tego nie robi. Pokazują to choćby jego ostatnie wypowiedzi związane ze sprawą związków partnerskich. Od kogoś, kto jest głową państwa, a więc i strażnikiem konstytucji, oczekiwałbym wyraźnego i jednoznacznego stanowiska, przede wszystkim w wymiarze konstytucyjnym. Tymczasem Bronisław Komorowski zajmuje stanowisko absolutnie niejednoznaczne w sprawie ustawy o związkach, która została jasno oceniona przez Sąd Najwyższy i ekspertów.

Na co liczy prezydent?

Prezydent jest nieaktywny, a jego prezydentura jest zgodnie z tym, co mówił sam Komorowski i jego partyjni koledzy, żyrandolowa. Być może prezydent ucieka od wypowiadania się stanowczo w każdej sprawie ważnej społecznie i polityczne dla Polski, ponieważ jest to jego zdaniem sposób na zachowanie szans na reelekcję. To jednak nie jest taka prezydentura, to nie jest postawa, jakiej ja bym oczekiwał od Prezydenta Polski.

Rozmawiał TK
[Fot. Wojciech Grzedzinski/Prezydent.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook