Jedynie prawda jest ciekawa


Duda: Trwają przesłuchania ws. multipleksu

18.04.2013

Rozmowa z posłem PiS Andrzejem Dudą, członkiem komisji odpowiedzialności konstytucyjnej.

Stefczyk.info: Komisja odpowiedzialności konstytucyjnej prowadzi przesłuchania dotyczące wniosku o pociągnięcie do odpowiedzialności urzędników KRRiT. Chodzi o ich działalność ws. procedury koncesyjnej w konkursie na pierwszy multipleks. Co oznacza fakt prowadzenia tych prac?

Andrzej Duda: Całej sprawie i wnioskowi nadany został bieg. Uznano, że wniosek o pociągnięcie urzędników KRRiT do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu spełnia wymogi formalne. Obecnie jest on w fazie rozpoznawania merytorycznego. Komisja jest w pewnej mierze porównywalna z prokuraturą. Ona działa jak oskarżyciel publiczny. Komisja przedstawia Sejmowi wniosek o postawienie konkretnych osób przed Trybunałem Stanu, przedstawia swoje stanowisko w tej sprawie. Ostateczna decyzja należy potem do Sejmu. To jednak ma miejsce po rozpoznaniu wniosku oraz sprawy przez komisję. Obecnie trwa merytoryczne rozpoznawanie sprawy przez komisję.

Co w komisji dzieje się obecnie?

Obecnie prowadzone są przesłuchania świadków. Doszło już do wysłuchania osób, które są wymienione w tym wniosku, czyli urzędników KRRiT. To była pierwsza czynność komisji. Obecnie trwają przesłuchania świadków, zarówno przedstawicieli fundacji LuX Veritatis, jak i pracowników Rady, którzy zajmowali się procedurą koncesyjną.

Jaką postawę wobec tego wniosku prezentują politycy Platformy?

Oczywiście odczuwalna była pewna niechęć polityków PO do tej sprawy. Początkowo podnoszone były zarzuty natury formalnej, jednak komisja otrzymała ekspertyzy i opinie prawne, które wytykały pewne błędy, ale dopuszczały ten wniosek po jego poprawieniu. To nastąpiło i dokument trafił znów do komisji. Wtedy również była dyskusja nad tym wnioskiem, znów był opór. Jednak tym razem opinie prawne były pozytywne. Nie było więc już wyjścia, marszałek musiała się zgodzić na nadanie biegu. W związku z tym wniosek trafił do rozpoznania. Trwają więc przesłuchania w tej sprawie.

W jakiej atmosferze?

Różna jest atmosfera, czasem jest burzliwie, czasem dochodzi do ostrzejszych wymian zdań, pomiędzy posłami głównie. Procedura trwa.

Ile czasu może ona zająć?

W tej sprawie trzeba być realistą. To wszystko zajmie miesiące, i to zapewne kilka. Sprawa jest bowiem niezmiernie skomplikowana. W tej sprawie musi dojść do przesłuchania wielu świadków, co najmniej kilkunastu. Pamiętajmy, że poza wnioskodawcami z wnioskiem o przesłuchanie świadka może wyjść sama komisja. I sądzę, że takie sytuacje się zdarzą. Sądzę, że ta procedura nie zakończy się w najbliższym czasie. Sprawa jest skomplikowana.

Czego się pan spodziewa?

Wiadomo, że sprawa ma swój oddźwięk polityczny. Komisja składa się z polityków, Platforma ma w tej komisji przewagę. Nie ukrywam więc, że mam obawy, że ostateczne stanowisko posłów PO będzie miało charakter polityczny, a nie merytoryczny. Doświadczenie pokazuje, że politycy PO nie umieją się oderwać od podziałów politycznych i spojrzeć obiektywnie na pewne sprawy. Niestety może się okazać, że w tej sprawie nie ocena prawna będzie miała rolę przesądzającą, ale polityczna. To jest możliwe. Sprawa jest jednak wielowątkowa również ze względu na napięcia wewnętrzne w samej PO.

Rozmawiał TK
[Fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook