Jedynie prawda jest ciekawa


Duda: Trwają przesłuchania ws. multipleksu

18.04.2013

Rozmowa z posłem PiS Andrzejem Dudą, członkiem komisji odpowiedzialności konstytucyjnej.

Stefczyk.info: Komisja odpowiedzialności konstytucyjnej prowadzi przesłuchania dotyczące wniosku o pociągnięcie do odpowiedzialności urzędników KRRiT. Chodzi o ich działalność ws. procedury koncesyjnej w konkursie na pierwszy multipleks. Co oznacza fakt prowadzenia tych prac?

Andrzej Duda: Całej sprawie i wnioskowi nadany został bieg. Uznano, że wniosek o pociągnięcie urzędników KRRiT do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu spełnia wymogi formalne. Obecnie jest on w fazie rozpoznawania merytorycznego. Komisja jest w pewnej mierze porównywalna z prokuraturą. Ona działa jak oskarżyciel publiczny. Komisja przedstawia Sejmowi wniosek o postawienie konkretnych osób przed Trybunałem Stanu, przedstawia swoje stanowisko w tej sprawie. Ostateczna decyzja należy potem do Sejmu. To jednak ma miejsce po rozpoznaniu wniosku oraz sprawy przez komisję. Obecnie trwa merytoryczne rozpoznawanie sprawy przez komisję.

Co w komisji dzieje się obecnie?

Obecnie prowadzone są przesłuchania świadków. Doszło już do wysłuchania osób, które są wymienione w tym wniosku, czyli urzędników KRRiT. To była pierwsza czynność komisji. Obecnie trwają przesłuchania świadków, zarówno przedstawicieli fundacji LuX Veritatis, jak i pracowników Rady, którzy zajmowali się procedurą koncesyjną.

Jaką postawę wobec tego wniosku prezentują politycy Platformy?

Oczywiście odczuwalna była pewna niechęć polityków PO do tej sprawy. Początkowo podnoszone były zarzuty natury formalnej, jednak komisja otrzymała ekspertyzy i opinie prawne, które wytykały pewne błędy, ale dopuszczały ten wniosek po jego poprawieniu. To nastąpiło i dokument trafił znów do komisji. Wtedy również była dyskusja nad tym wnioskiem, znów był opór. Jednak tym razem opinie prawne były pozytywne. Nie było więc już wyjścia, marszałek musiała się zgodzić na nadanie biegu. W związku z tym wniosek trafił do rozpoznania. Trwają więc przesłuchania w tej sprawie.

W jakiej atmosferze?

Różna jest atmosfera, czasem jest burzliwie, czasem dochodzi do ostrzejszych wymian zdań, pomiędzy posłami głównie. Procedura trwa.

Ile czasu może ona zająć?

W tej sprawie trzeba być realistą. To wszystko zajmie miesiące, i to zapewne kilka. Sprawa jest bowiem niezmiernie skomplikowana. W tej sprawie musi dojść do przesłuchania wielu świadków, co najmniej kilkunastu. Pamiętajmy, że poza wnioskodawcami z wnioskiem o przesłuchanie świadka może wyjść sama komisja. I sądzę, że takie sytuacje się zdarzą. Sądzę, że ta procedura nie zakończy się w najbliższym czasie. Sprawa jest skomplikowana.

Czego się pan spodziewa?

Wiadomo, że sprawa ma swój oddźwięk polityczny. Komisja składa się z polityków, Platforma ma w tej komisji przewagę. Nie ukrywam więc, że mam obawy, że ostateczne stanowisko posłów PO będzie miało charakter polityczny, a nie merytoryczny. Doświadczenie pokazuje, że politycy PO nie umieją się oderwać od podziałów politycznych i spojrzeć obiektywnie na pewne sprawy. Niestety może się okazać, że w tej sprawie nie ocena prawna będzie miała rolę przesądzającą, ale polityczna. To jest możliwe. Sprawa jest jednak wielowątkowa również ze względu na napięcia wewnętrzne w samej PO.

Rozmawiał TK
[Fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook