Jedynie prawda jest ciekawa


Duda: Ten projekt przypomina "psychuszki"

23.10.2013

Rozmowa z posłem PiS Andrzejem Dudą, prawnikiem, członkiem komisji sprawiedliwości i praw człowieka.

Stefczyk.info: Sejm zajmuje się projektem ustawy, która dotyczy przestępców wychodzących w niedalekiej przyszłości na wolność. Rząd chce ich poddawać przymusowej izolacji, a także leczeniu. Jak pan ocenia ten projekt? Czy on budzi pana niepokój?

Andrzej Duda: W obecnej postaci ten projekt budzi ogromne wątpliwości. Wiceminister sprawiedliwości Michał Królikowski wskazuje wprawdzie, że ten projekt musi tak wyglądać, żeby spełniał wymogi orzecznictwa strasburskiego, jednak ja mam poważne wątpliwości. W mojej ocenie te propozycje idą za daleko, a żeby zyskać akceptację Trybunału Konstytucyjnego, czy Trybunału w Hadze proponowane przepisy powinny zostać trochę zmienione.

Co budzi pana wątpliwości?

Mówiąc umownie chodzi o katalog, czy zakres, przestępców, których te przepisy mają obowiązywać. Mówi o tym artykuł 1, ustęp 1. Tam jest zapis, wskazujący przesłankę mówiącą, kogo ma dotyczyć ta procedura. To są osoby przebywające w zakładach zamkniętych. To z kolei powoduje, że sprawa powagi czynu jest rozmyta. Pierwotna propozycja, przy której my obstajemy, mówi, że osoba przeznaczona do izolacji, to osoba skazana na długoletnie więzienie, co najmniej na 10 lat więzienia.

Dlaczego to taka ważna różnica?

Chodzi o to, by to prawo i procedura dotyczyła jedynie tych, którzy popełnili naprawdę najcięższe zbrodnie. Obecny projekt pozwala na izolację i zamykanie ludzi skazanych za kary znacznie niższe. Z tym nie bardzo możemy się zgodzić, bowiem to rodzi niebezpieczeństwa. Gdy zaczynaliśmy pracę nad tym projektem, on miał dotyczyć morderców i pedofilii przebywających w zakładach karnych. Żeby tę kwestię załatwić można było uchwalić ustawę, która odnosiłaby się jedynie do nich. Z uwagi na zmiany ustrojowe, na zmiany w prawie występuje konieczność rozwiązania sytuacji m.in. osób, które zostały skazane na śmierć, a potem tę karę zmieniono. Dziś takie osoby powinny podlegać specyficznej procedurze i być może terapii, jeśli orzeczenie sądu na to wskaże. W obecnym brzmieniu projekt otwiera się na inne osoby. Jak przyznał wiceminister to może dotyczyć 2,5 tys. osadzonych, którzy siedzą w więzieniach.

Czy ten projekt to nie jest udawanie rozwiązania problemu? Zamiast przeprowadzić reformę karną Polska stara się robić coś z ludźmi, którzy mogą, ale nie powinni wyjść na wolność...

Wiceminister stwierdził, że do prac nad reformą karną przystąpiono. Zapowiedział, że rozwiązania, nad którymi pracujemy, zostaną wkrótce zastąpione nową reformą. Jednak powstaje pytanie, kiedy to miało miejsce. Tymczasem do zmian będzie obowiązywał projekt, który jak wskazywano na sali sejmowej przypomina "psychuszki". Posłowie PiS wnieśli dwie poprawki do tej ustawy. Zobaczymy, jakie stanowisko wobec nich zajmie komisja sejmowa.

Jakie z kolei stanowisko PiS zajmie w tej sprawie?

Decyzje podejmiemy dopiero po rozstrzygnięciach dot. naszych poprawek. Nie mamy wątpliwości, że potrzebne jest w Polsce jakieś rozwiązanie, które będzie chroniło społeczeństwo, a przede wszystkim dzieci, przed tymi zwyrodnialcami, którzy dzisiaj siedzą w zakładach karnych, a wciągu kilku lat mają te więzienia opuścić. Część z nich deklaruje, że będzie nadal mordować. Problem polega jednak na tym, że obecny projekt jest zupełnie inny niż ten, o którym była mowa. On idzie w inną stronę. Pierwotnie nowelizacja miała dotyczyć kilkudziesięciu osób, które siedzą w zakładach karnych, obecnie okazuje się, że przepisy będą dotyczyły 2,5 tys. osób.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Jakub Kamiński]

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook