Jedynie prawda jest ciekawa


Duda: taka sitwa nie może organizować wyborów

25.06.2014

Rozmowa z byłym posłem PiS, europosłem Andrzejem Dudą.

Stefczyk.info: W związku z aferą taśmową padła propozycja natychmiastowego rozpisania nowych wyborów. PiS, który od dawna mówi, że rząd Tuska szkodzi Polsce, jednak nie popiera tego pomysłu. Czy to nie jest niekonsekwentne?

Andrzej Duda: Sprawa jest bardzo prosta. Po tym, co wszyscy usłyszeli, nie może być tak, że ten rząd odpowiada za wybory. Te taśmy stanowią dowód na prawdziwość tego, o czym mówimy od lat. Platforma Obywatelska realizuje demontaż państwa polskiego. Na tych taśmach wyszło wyraźnie, że rządzący to grupa cwanych ludzi, którzy próbują za wszelką cenę utrzymać się u władzy, nie przejmując się nikim i niczym. Oni łamią wszelkie reguły, mają za nic zasady demokracji. Dogadywanie się ministra Sienkiewicza z prezesem banku centralnego... NBP i prezes Belka powinny być apolityczne, a nie prowadzić negocjacje zmierzające do tego, by zabetonować rządzący układ, by uniemożliwić opozycji zwycięstwo w wyborach. To pokazuje skalę kolesiostwa i mafijnych powiązań, które z jakimikolwiek zasadami demokracji i polską konstytucją nie mają nic wspólnego.

I w związku z tym wybory natychmiastowe nie są potrzebne?

Uważamy, że taka grupa, taka sitwa nie może organizować następnych wyborów, a więc nie może rządzić w Polsce, gdy będzie kampania, gdy będą realizowane wybory. W związku z tym uważamy, że pierwszym krokiem powinno być powołanie nowego rządu. I dlatego rozpoczęliśmy rozmowy z innymi ugrupowaniami, by w sposób spokojny taką zmianę w Polsce przeprowadzić. Zmianę na rząd techniczny, który będzie miał charakter tymczasowy, doprowadzi do wyborów i je przeprowadzi.

To w ogóle możliwe?

Tłumaczę źródła i motywacje dla naszej inicjatywy. Oczywiście mieliśmy świadomość, że pojawią się takie postulaty, by dokonać szybkiego samorozwiązania Sejmu. Jednak to są postulaty nierealne. Nie ma w Sejmie większości, która mogłaby to zrobić. Platforma nie będzie za takim rozwiązaniem.

Zdaje się, że za rządem technicznym też nie. Rząd zapewne będzie chciał przeczekać kryzys. Nie boi się Pan, że rządowa i prorządowa propaganda sprawią, że za kilka miesięcy afera przestanie kogokolwiek interesować? Rząd może wykorzystać czas na rozmycie tej sprawy...

Mam oczywiście takie obawy. Jednak mam nadzieję, że to, co Polacy słyszeli i zobaczyli w ostatnich tygodniach, jest na tyle szokujące, że pozostanie w pamięci ludzi. Wielu ludzi już wyrobiło sobie zdanie na temat obecnej władzy, jak oni podchodzą do spraw społecznych, publicznych, do ważnych spraw państwowych. Przypomnijmy choćby wypowiedź prezesa Jacka Krawca, który mówił, że premier Tusk po wyborach w 2011 roku przyznał, że teraz to już benzyna może kosztować i 7 złotych. To pokazuje, jaki jest stosunek szefa rządu do zobowiązań, składanych wobec wyborców, jaki jest jego stosunek do polskiego społeczeństwa. To w mojej ocenie również dowodzi, że w czasie kampanii były stosowane naciski, żeby Orlen obniżał ceny paliwa w kampanii. To oznacza, że rząd działał na szkodę polskiej spółki, a na korzyść PO.

O czym to świadczy?

W Polsce wszystko jest podporządkowane interesowi Platformy Obywatelskiej. Ja się na to nie godzę. I sądzę, że nie godzi się z tym większość społeczeństwa. Mam nadzieję, że ludzie to zapamiętają, że ta pamięć odbije się na wynikach wyborów.

Narracja medialna raczej nie daje spokoju w tej sprawie.

Rzeczywiście reakcja niektórych mediów jest pożałowania godna, szczególnie po tym, gdy PO, za pośrednictwem ABW i prokuratury, dokonała ataku na redakcję „Wprost”. Jak widać nie zrobiło to wrażenia na niektórych mediach. PO może robić rzeczy, które w głowie się nie mieszczą w ustroju demokratycznym. I dalej będzie wspierana. To sugeruje, jak wielkie interesy w tej sprawie mają miejsce. Jest swoistą bezczelnością propagandową, że dla PO najważniejszą sprawą jest nie to co jej politycy mówili o sprawach publicznych, ale kto ich nagrał. Oszuści krzyczą najgłośniej: „łapać złodzieja!”. Tymczasem fakty są takie, że w każdym demokratycznym kraju sprawą drugorzędną byłoby to, kto nagrał, czy zrobił to legalnie czy nielegalnie. Najważniejsze w tej sprawie jest to, co mówią ludzie regulujący polskie życie publiczne i realizujący ważne funkcje państwowe. Te nagrania całkowicie dyskwalifikują ludzi władzy.

Abstrahując od oceny rządu Tuska, nie sposób nie zauważyć, że za tą sprawą może się kryć jakaś forma ataku na polskie państwo. Czy zatem nie należy wyjaśnić, co się kryje za ujawnianiem taśm?

Oczywiście trzeba wyjaśnić, kto za tym stoi. Jednak zwróćmy uwagę, że to nie jest podsłuch zamontowany w Kancelarii Premiera, Kancelarii Prezydenta, ministerstwie czy Sejmie. To był podsłuch założony w knajpie. W knajpie podsłuchuje się mafiosów, bandytów i szemranych biznesmenów. Oni się tam spotykają. Gratuluję panom z PO...

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/Jakub Kamiński]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook