Jedynie prawda jest ciekawa


Duda: Sielanka się skończyła, my nie odpuścimy

16.02.2012

Ludzie nie będą przechodzili na emeryturę w wieku 67 lat. Albo nie dożyją, albo będą przechodzili na renty – mówi w wywiadzie dla „Faktu” przewodniczący „Solidarności” Piotr Duda. W jego ocenie w reformie emerytalnej, proponowanej przez rząd, chodzi o to, by ludzie pracowali do śmierci.

Duda odniósł się w rozmowie do ostatniego posiedzenia Komisji Trójstronnej. Jej posiedzenie odbyło się po raz pierwszy od ponad pół roku. W czasie spotkania rozmawiano m.in. o emeryturach. Nie czekaliśmy na decyzje ze strony rządu, ale na powiedzenie sobie prawdy – czy w Polsce ma się odbywać dialog społeczny, czy nie – zaznacza Duda.

Szef Solidarności poinformował, że Donald Tusk przeprosił uczestników spotkania za dotychczasową współpracę. Z kolei minister Kosiniak-Kamysz, który został przewodniczącym komisji, zadeklarował, że „przy reformach, które przed nami, będzie obowiązywał dialog”.

Ale ja politykom nie wierzę, szczególnie takim, którzy żyją bardziej medialnie, niż realnie. My robimy więc swoje. Powiedziałem premierowi, że chcemy, by najważniejsze reformy, przede wszystkim reforma emerytalna, była nie tylko konsultowana, ale też negocjowana i uzgadniania na posiedzeniach Komisji. Niezależnie od tego uważamy, że na temat tej reformy powinni się wypowiedzieć wszyscy Polacy. Dlatego w przyszłym tygodniu złożymy u marszałek Sejmu Ewy Kopacz prawie półtora miliona podpisów popierających wniosek o referendum – zaznacza Duda.

Rozmówca „Faktu” zaznacza, że jeśli premier Tusk wciąż podtrzymuje swoją zapowiedź, że żadnego referendum i tak nie będzie, „niech powie to wyraźnie, że ma gdzieś oczekiwania półtora miliona obywateli i że będzie robił, co mu się rzewnie podoba”. Czekam na taką deklarację premiera. To może być ostatnia decyzja tego rządu. Sielanka się już skończyła, my nie odpuścimy. Mamy społeczeństwo za sobą, żaden premier, żaden rząd nie będzie podejmował za nas tak ważnych decyzji. Jak mówiła w wierszu Wisława Szymborska: "nic dwa razy się nie zdarza". Drugiego życia nie będziemy mieli. Nie pozwolimy więc na to, żeby o naszej przyszłości, o tym jak długo mamy pracować, kiedy kobiety mają rodzić dzieci, decydowali politycy – tłumaczy Duda.

Odpowiadając na uwagę, że PO uzyskała poparcie w wyborach do parlamentu, więc ma legitymizację społeczeństwa, Duda wskazuje na sprzeciw, jaki budzą zapowiedziane zmiany. Ponad 80 procent Polaków nie chce podwyższenia wieku emerytalnego. A ponad 66 proc. chce w tej sprawie wypowiedzieć się w referendum. Rządzący są dla społeczeństwa i nie powinni działać wbrew obywatelom. Takie reformy powinny być przeprowadzane przy poszanowaniu zdania Polaków, a nie przeciwko nim. Poza tym na PO nie głosowało 100 procent społeczeństwa, premier Tusk nie ma monopolu na mądrość – wskazuje szef „Solidarności”.

W ocenie Piotra Dudy, skoro „system emerytalny jest niewydolny, to trzeba się zastanowić w jaki sposób go naprawić”. Najłatwiej podnieść wiek emerytalny, ale to nie jest jedyne wyjście. A czemu rząd nie chce, żebyśmy pracowali do 68. roku życia? Bo kilka osób usiadło i wykombinowało, że tak będzie lepiej nie mając argumentów merytorycznych – kwituje Duda.

Więcej w „Fakcie”

saż
[fot. Stefczyk.info]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook