Jedynie prawda jest ciekawa


Duda: Seremet zbiera cięgi za PO

10.07.2013

Rozmowa z prawnikiem, posłem PiS Andrzejem Dudą, współpracownikiem śp. Lecha Kaczyńskiego.

Stefczyk.info: Prokurator Andrzej Seremet odnosząc się do krytyki, z jaką spotkało się sprawozdanie z prac prokuratury za 2012 rok, mówił, że jest ona niesprawiedliwa, ponieważ nie otrzymał stosownych uprawnień do prowadzenia polityki kadrowej w kierowanej przez siebie instytucji. Czyli Seremet płaci za błędy ustawy PO z 2009 roku?

Andrzej Duda: Prokurator Generalny zbiera cięgi za fatalną ustawę o prokuraturze, którą w 2009 roku przeprowadziła Platforma Obywatelska. Niestety była to pozorowana reforma, która doprowadziła do całkowitego rozkładu prokuratury. Prokurator Generalny niby powoływany w sposób bardzo niezależny jest całkowicie bezsilny. Nie może nawet samodzielnie odwołać szefa prokuratury rejonowej, okręgowej i apelacyjnej. Jeśli wystąpi przewidziany w ustawie przypadek, który daje podstawę do odwołania - a katalog jest bardzo wąski - prokurator nie może działać sam, musi mieć zgodę Krajowej Rady Prokuratury. Jest więc spętany, sparaliżowany. A w prokuraturze niezwykle istotne znaczenie ma hierarchiczne podporządkowanie. Obecnie taka hierarchiczność nie funkcjonuje. Nie ma możliwości wyciągnięcia skutecznej odpowiedzialności. Jest swoiste "róbta, co chceta".

Czym to skutkuje?

To doprowadziło do zepsucia polskiej prokuratury, do stanu, jaki jest obecnie. Co warte przypomnienia, o tym wszystkim mówił w 2009 roku Prezydent RP Prof. Lech Kaczyński, gdy skierował ustawę o prokuraturze ponownie do Sejmu. Wtedy przewidywał, że ustawa spowoduje wzmocnienie korporacyjności prokuratury, spowoduje brak odpowiedzialności prokuratorów i sparaliżuje jej działanie. Obecnie prokuratura działa fatalnie, obywatele mają coraz mniejsze poczucie bezpieczeństwa. Sami prokuratorzy szepczą - po cichu, bo się boją, że w prokuraturze nie liczy się skuteczność ścigania, ale statystyki, ile spraw się załatwi. W związku z tym załatwia się wszystko po najmniejszej linii oporu. Umarza się wiele śledztw, żeby statystyki wyrobić. To patologia. I to się nie zmieni dopóki nie będzie silnego prokuratora generalnego.

A jak umocnić jego pozycję?

PiS postuluje dwie zmiany - wzmocnienie pozycji Prokuratora Generalnego tak, by miał on możliwość powoływania i odwoływania szefów prokuratur w każdej chwili. Obecnie funkcjonuje kadencyjność. Drugim naszym postulatem jest powrót do nadzoru Prezesa Rady Ministrów nad Prokuratorem Generalnym. On może być członkiem Rady Ministrów, czy jako minister sprawiedliwości-prokurator, czy też jako osobny minister. Najistotniejsze jest to, by nadzór był legalny i formalny, a nie tak, jak jest dziś.

Tak, czyli jak?

Teoretycznie prokurator generalny jest niezależny, ale w praktyce - jak miało to miejsce w zeszłym roku - szef rządu może trzymać go za gardło przez niemal cały rok, nie podejmując decyzji ws. sprawozdania z działalności pracy prokuratury. Premier ma zatem pełną możliwość naciskania na prokuraturę. To patologia.

Prokurator Seremet przeszkadza w czymś obecnie PO? Może blokuje postawienie polityków opozycji przed Trybunałem Stanu?

Rzeczywiście jest spór m.in. w sprawie oceny śledztwa dot. Barbary Blidy. Ta sprawa jednak dawno już została wyjaśniona. I to przez dwie komisje sejmowe, powołane zresztą przez Platformę. One miały znaleźć naciski i patologie w funkcjonowaniu centralnych, naczelnych organów państwa w okresie rządów Prawa i Sprawiedliwości. Te komisje - choć PiS był w mniejszości - nic nie zdołały udowodnić. Szef jednej z nich - poseł PO Andrzej Czuma - mówił, że nie było żadnych nacisków. On to mówił jasno i wyraźnie. Ta sprawa w Sejmie została zamknięta. Obecnie próbuje się odgrzewać te stare kotlety.

Rozmawiał Nal
[Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook