Jedynie prawda jest ciekawa


Duda: Próba wytworzenia afery politycznej

14.01.2013

Rozmowa z posłem PiS, Andrzejem Dudą, zasiadającym w komisji odpowiedzialności konstytucyjnej.

Stefczyk.info: Do komisji odpowiedzialności konstytucyjnej trafił wniosek o Trybunał Stanu dla Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobry. PiS apeluje, by sprawa w komisji miała charakter jak najbardziej jawny. Jednak Andrzej Halicki tłumaczy, że nie jest to możliwe. Czego Pan oczekuje po procedurze związane z tym wnioskiem?

Andrzej Duda: Trzeba zacząć od tego, że komisja będzie się obecnie zajmowała oceną formalną tego wniosku. Komisja musi sprawdzić czy jest on przygotowany zgodnie z wymogami. One zakładają z kolei, że wniosek ma mieć formę aktu oskarżenia w rozumieniu przepisów o procedurze karnej. To będzie przedmiotem badania w komisji. Posłowie wydadzą opinię dla marszałka Sejmu. Ta sprawa generalnie w mojej ocenie może być komentowana jedynie w jeden sposób. Trudno tłumaczyć to inaczej niż wskazując, że po ponad pięciu latach rządów PO, czyli po pięciu latach od utraty władzy przez Jarosława Kaczyńskiego, Platforma składa wniosek o TS. Powstaje pytanie o co chodzi i jakie są podstawy tego wniosku. W moim przekonaniu ten wniosek jest wątły, a argumenty wydumane.

Dlaczego?

Jednym z zarzutów jest wydawanie przez Prezesa Rady Ministrów rozporządzeń, tworzących pewne obszary problemowe w ramach rządu. Tymczasem zarówno w roku 2010, jak i w 2012 również Donald Tusk wydawał takie rozporządzenia. Trudno to wszystko oceniać inaczej niż, jako hucpę polityczną, której celem jest chęć odwrócenia uwagi od tego, co dzieje się w Polsce oraz od wyników rządów PO. Próbuje się oskarżać Jarosława Kaczyńskiego i robić z niego przestępcę, żeby odwrócić uwagę od tego, co dzieje się w kraju. Opinia publiczna zamiast zajmować się obecną władzą ma się skupiać na opozycji, na tym co było kilka lat temu. To chyba każdy widzi. Gdyby sprawa była uczciwie traktowana, wniosek znalazłby się już dawno w Sejmie.

Sprawa wniosku o TS zbiega się w czasie z doniesieniami tygodnika "Wprost", który pisze, że Tomasz Arabski ma zostać ambasadorem Polski w Hiszpanii. Skompromitowany urzędnik, który odpowiada za zaniedbania ws. katastrofy smoleńskiej, otrzymuje nagrodę, liderzy opozycji mają stanąć przez TS. O czym to świadczy?

To pokazuje, że po tamtej stronie przestrach jest coraz większy. Usiłuje się więc szukać immunitetów dla osób, które mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności ws. tragedii smoleńskiej. Taką osobą jest Tomasz Arabski. Jego odsuwa się z rządu, załatwiając mu lukratywną posadę, objętą immunitetem. Co ważne, on dziś takiego immunitetu nie ma.

Co dalej z wnioskiem o TS dla Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobro?

Posiedzenie komisji w tej sprawie ma się odbyć w przyszłym tygodniu. Sprawa jest próbą wytworzenia afery politycznej oraz odwrócenia uwagi opinii publicznej od bieżącej sytuacji, od rządów Tuska. Mamy znów próbę budowania negatywnego wizerunku prezesa Kaczyńskiego i jego formacji. Buduje się otoczkę działalności przestępczej, co widać choćby po słowach sędziego Tulei. Ta wypowiedź była skandaliczna. Obecnie mamy kolejny etap tej narracji. Pytanie, na ile opinia publiczna da się oszukać w tej sprawie. Na pewno będziemy walczyć, by sprawa była rozpatrywana uczciwie. Będziemy się tego domagać, choć w komisji większość ma PO. Mimo wszystko będziemy walczyć o prawdę. To się opinii publicznej należy.

Rozmawiał TK
[Fot. Maciej Śmiarowski/KPRM]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook