Jedynie prawda jest ciekawa


Duda: Prezydent na pasku Tuska

31.05.2012

O spotkaniu w Pałacu Prezydenckim oraz sposobie procesowania nad ustawą dot. wieku emerytalnego portal Stefczyk.info rozmawia z posłem PiS, Andrzejem Dudą.

Stefczyk.info: Prezydent Bronisław Komorowski zaprosił przedstawicieli wszystkich klubów parlamentarnych do siebie na konsultacje ws. ustawy emerytalnej. PiS informuje, że partię będzie reprezentowała prof. Józefina Hrynkiewicz, choć to Jarosław Kaczyński apelował o spotkanie z prezydentem. O co chodzi w tej sprawie?

Andrzej Duda: Prezes Jarosław Kaczyński zwrócił się z prośbą o spotkanie do Bronisława Komorowskiego wierząc w to, że można poważnie rozmawiać o przyszłości ustawy emerytalnej. Prezes chciał przedstawić racjonalne argumenty i przekonywać prezydenta do zawetowania ustawy podnoszącej wiek emerytalny. To jest najskuteczniejszy sposób na zablokowanie tej ustawy, do czego PiS wzywa od dawna. Odrzucenie weta przez koalicję i Ruch Palikota nie jest pewne. To mogłoby oznaczać, że ustawa po wecie wyląduje w koszu. Druga możliwość, do której Jarosław Kaczyński chciał namawiać, to skierowanie ustawy do Trybunału.

Jednak prezes nie będzie w Pałacu

W czwartek okazało się, że prezydent Komorowski zmienił całkowicie wszystkie ustalenia. Ostatecznie zaprosił przedstawicieli wszystkich klubów. Co najważniejsze w tej sprawie, ustami swojej rzeczniczki powiedział, że żadne konsultacje dot. ustawy nie będą prowadzone, ponieważ ona jest już w rękach prawników. To oni de facto zdecydują o losie ustawy i dadzą sygnał w tej sprawie. Po co więc jest całe to spotkanie? To spotkanie nie ma w ogóle dotyczyć kwestii emerytur. Premier Kaczyński uznał więc, że taka decyzja to tylko picie herbatki pod żyrandolem, a nie rozmowa z prezydentem o najważniejszych dla Polaków sprawach. O nich prezydent nie chce rozmawiać.

W mediach pojawiają się stwierdzenia, że PiS kręci w tej sprawie. Słyszymy, że prezes Kaczyński chciał się spotkać, teraz nie chce…

Oczywiście, Jarosław Kaczyński chciał tego spotkania, ale przede wszystkim po to, by przekonywać prezydenta, by nie podpisywał ustawy. Jeśli jednak prezydent oświadcza, że jest gotowy ją podpisać, a obecnie trwają tylko ostatnie konsultacje prawników w tej sprawie, to po co się spotykać. Przecież prawnicy nie podejmują decyzji politycznych. Prezydent musiał więc już podjąć decyzję polityczną. To oznacza, że cała rozmowa z nim jest stratą czasu. Po co więc się umawiał? Przecież wiedział, o czym Jarosław Kaczyński z nim chce rozmawiać. Wczoraj umawiał spotkanie, dziś organizuje zupełnie inne.

To podważa wiarygodność Pałacu Prezydenckiego?

W mojej ocenie tak. Jeśli w środę zapadają ustalenia dot. spotkania dwustronnego, które ma dotyczyć kwestii systemu emerytalnego, a w czwartek dowiadujemy się, że spotkania jest nie dwustronne, tylko w szerszej formule, a poza tym nie dotyczy emerytur tylko innych tematów, to pytanie, co się stało w międzyczasie. Czy prezydent nie wie, na co się umawiał dzień wcześniej?

Skąd taki pośpiech u prezydenta w tej sprawie?

Prezydent wypełnia oczekiwania Donalda Tuska. Widać, na czyim pasku znajduje się prezydent Komorowski. On jest prezydent Platformy Obywatelskiej, który nie słucha głosu społeczeństwa, który nie słucha argumentów przedstawianych przez szefa „Solidarności”, który nie reaguje na społeczne protesty. On wykonuje wolę Donalda Tuska, która w mojej ocenie jest podyktowana czynnikami znajdującymi się poza Polską.

Rozmawiał saż
[Fot. Wojciech Grzedzinski/Prezydent.pl]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook