Jedynie prawda jest ciekawa

Duda: premier Tusk to kłamca i tchórz

01.07.2014

Rozmowa z Piotrem Dudą, przewodniczącym „Solidarności”.

Stefczyk.info: Rządowa afera taśmowa nabiera tempa. Premier Tusk i jego ministrowie nie widzą jednak powodu, by w tej sytuacji miało dojść do zmian politycznych. Jak Pan to wszystko ocenia?

Piotr Duda: Nie jestem zdziwiony tym, co zostało nagrane na ujawnianych taśmach. Znam tych ludzi, wiem dlaczego oni tak podchodzą do spraw publicznych. Mówiłem wiele razy, że to jest grupa biznesowo-towarzyska. Im nie zależy na naszej ojczyźnie, na Polsce, ale na własnych interesach i utrzymaniu się za wszelką cenę przy władzy. Rok temu mówiłem na Kongresie PiSu, że premier Tusk to kłamca i tchórz, to się obecnie jedynie potwierdza.

W jaki sposób?

Premier jest tak wielkim tchórzem, że nawet swojego rządu nie jest w stanie podać do dymisji. Jest tak dużym kłamcą, że w tych wszystkich sprawach dotyczących choćby kwestii społecznych, komisji Trójstronnej jego słowa są jedynie fałszem. Obecnie okazuje się, że Komisja Trójstronna jest również tylko teorią, jak nasze państwo. Dla mnie sprawa jest jasna, wiedziałem od lat, że ci ludzie w ten sposób podchodzą do Polski, że traktują nasz kraj jako swój prywatny folwark.

Wielu dopiero teraz przejrzało na oczy.

Wielu dziennikarzy obecnie się przebudziło. Wielu z tych, którzy nas krytykowali, teraz przejrzało na oczy. A nas atakowano za to, że wychodzimy z Komisji, że burzymy dialog. Teraz sami się przekonali, jak to jest z wolnością słowa, że ta władza zrobi wszystko, by utrzymać się na stołkach.

Rząd ma jednak obecnie legitymizację. Sejm udzielił mu wotum zaufania.

To jest dla mnie karykatura. Oni sami sobie udzielili wotum zaufania. Chętnie podsłuchałbym spotkania premiera Tuska i premiera Piechocińskiego. Jaki był układ? Co za co, żeby PSL znany z polityki „prorodzinnej” zagłosował za wotum dla rządu? Rządzący to dla mnie banda ludzi, którzy powinni dawno być w rynsztoku politycznym, a nie sprawować władzę w kraju. Oni przynoszą nam wstyd.

Wyobraża Pan sobie jakąś formę włączenia się „Solidarności” w tworzenie nacisku społecznego w związku z aferą taśmową?

Oczywiście, że sobie to wyobrażam. Jednak my działamy już od lat i zauważam, że protestujących nie jest dużo. Na ulice wyszła „Solidarność”, której niektórzy kibicowali na forach internetowych. Czas najwyższy natomiast zamknąć komputer, przestać tylko narzekać i pisać na forach, że coś zrobimy. Trzeba wyjść na ulice. Jako związek jesteśmy do tego przygotowani. Będziemy o tym rozmawiali na Komisji Krajowej, która będzie 8 lipca. Jednak nie jesteśmy jedyną siłą społeczną. Jako „Solidarność” jesteśmy dobrze zorganizowani i mamy silne struktury. Na pewno włączymy się we wszelkie działania, ponieważ chcemy, by w naszym kraju rządy sprawowali politycy, którym zależy na dobru społeczeństwa i kraju, a nie tylko na własnych interesach.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Solidarnosc.org.pl]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook