Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Duda: "Porażające podobieństwo do 10/04"

23.07.2014

Podobieństwo obrazów, które widzimy, jest porażające. Podobnie działania Rosji. Metody działania typu: cięcia wraku, kokpitu samolotu to zacieranie dowodów, aby komisje międzynarodowe nie mogły dojść do prawdy – mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info europoseł PiS Andrzej Duda.

Stefczyk.info: Szeroka grupa rodzin i ludzi dobrej woli składa w Parlamencie Europejskim podpisy pod ponowioną petycją o umiędzynarodowienie sprawy katastrofy smoleńskiej. Jest jeszcze o co walczyć?

Andrzej Duda: Nie ma najmniejszych wątpliwości, że jest to potrzebna inicjatywa z którą muszą wyjść obywatele, bo rząd Donalda Tuska nigdy nie kiwnął nawet palcem w tej sprawie. Wszystkie pytane o tę kwestię instytucje międzynarodowe od początku potwierdzały słuszność koncepcji międzynarodowego dochodzenia, jednak podkreślały również, że uprawnione do tego instytucje państwowe nigdy nie zwróciły się do nich o pomoc. Przypomnę odpowiedź NATO, które stwierdziło wprost – nie było prośby polskiego rządu o pomoc.

Czyli jest szansa przekonać świat, że sprawa katastrofy smoleńskiej nie została wyjaśniona?

Oczywiście, że tak – tym bardziej liczne podpisy i petycje obywateli są potrzebne. Jeżeli ktoś uważa Smoleńsk za przeszłość, twierdzi, że sprawa katastrofy została wyjaśniona – wpisuje się w retorykę Tatjany Anodiny, MAK-u i komisji Millera czy Laska. Każdy kto ma głowę na karku i patrzy na katastrofę polskiego samolotu w sposób uczciwy – wie, że sprawa nie została zakończona.

Czy katastrofa malezyjskiego samolotu zmienia obraz sytuacji?

W kontekście psychologicznym i politycznym – na pewno. Podobieństwo obrazów, które widzimy, jest porażające. Podobnie działania Rosji. Metody działania typu: cięcia wraku, kokpitu samolotu to zacieranie dowodów, aby komisje międzynarodowe nie mogły dojść do prawdy. Widzimy w przypadku malezyjskiego boeinga takie same metody, które były stosowane w Smoleńsku.

Czy podpisuje się pan pod słowami prezydenta Bronisława Komorowskiego, który apeluje o wszczęcie międzynarodowego śledztwa ws. zamachu na malezyjski samolot?

Trudno się w tym przypadku powstrzymać od komentarza, że ekipa rządząca nagle zmienia zdanie, zapominając o swoich działaniach sprzed czterech lat. To zwrot o 180 stopni w sytuacji całkiem podobnej. Dramatyczny jest fakt, że działanie ludzi Donalda Tuska w przypadku katastrofy smoleńskiej było sprzeczne z polską racją stanu i interesem państwa. Pamiętajmy, że w Smoleńsku zginął prezydent i elita Polski. Dlaczego wówczas nie było stanowczych działań polskich władz? Dlaczego wszystkie dowody zostały oddane Rosjanom? Teraz Donald Tusk i prezydent Komorowski pokrzykują tak jak muszą, bo opinia międzynarodowa tego wymaga.

Rozmawiał Łukasz Żygadło

[fot: PAP/EPA]

Słowa kluczowe:

katastrofa komisja

Warto poczytać

 1. sw657 25.05.2017

  Świrski: Żądamy sprostowania i przeprosin od "El Pais"

  Reduta Dobrego Imienia złożyła w Sądzie Okręgowym w Warszawie pozew w sprawie cywilnej przeciwko dziennikowi "El Pais".

 2. kukizdratira 25.05.2017

  Kukiz prosi o pomoc "wSieci"

  "Skoro państwo tak mocno poruszacie ten temat uchodźczy - pomóżcie nam dozbierać podpisy- zaapelował do portalu "wPolityce" i tygodnika "wSieci" Paweł Kukiz.

 3. berczynskiwsiecijakprzekrecilemcaracale1270x714 24.05.2017

  Berczyński we „wSieci”: Jak „wykończyłem” caracale

  "Sprawa tych śmigłowców od początku mnie boli. To wciąż nierozwiązany problem".

 4. drwinazPolski 24.05.2017

  Prezydent Warszawy szydzi z Polaków?

  Prezydent Warszawy sponsoruje antypolskie książeczki? Drwi z patriotyzmu za pieniądze warszawiaków.

 5. sel90 24.05.2017

  Sellin: Abonament w Polsce nie jest zbyt wysoki

  Jarosław Sellin powiedział w środę rano w Radiu Zet, że przy kryzysie poboru abonamentu i słabym finansowaniu ze środków publicznych "telewizja robi wszystko, żeby misję wypełniać".

 6. MK5121600IMG3928t586c28b3m800xaf54dd9a 24.05.2017

  Prof. Zybertowicz: Sojusze są niezbędne i Polska o nie zabiega

  "Musimy także posiadać instrumenty do działania w warunkach kompletnego opuszczenia przez sojuszników".

 7. mid-17524005 24.05.2017

  Prezydent Duda: Nie zgadzamy się, żeby siłą przywożono ludzi do Polski

  "Nie zgadzam się na to, żeby ktokolwiek w Polsce był niewolony. I przeciwko temu zdecydowanie protestuję".

 8. mid-epa05979278 23.05.2017

  Franciszek: Kościół, który nie podejmuje ryzyka jest niewiarygodny

  "Kościół, który boi się głosić Jezusa i wyrzucać demony, bożka, którym jest pieniądz, nie jest Kościołem Jezusowym".

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook