Jedynie prawda jest ciekawa


Duda: "Porażające podobieństwo do 10/04"

23.07.2014

Podobieństwo obrazów, które widzimy, jest porażające. Podobnie działania Rosji. Metody działania typu: cięcia wraku, kokpitu samolotu to zacieranie dowodów, aby komisje międzynarodowe nie mogły dojść do prawdy – mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info europoseł PiS Andrzej Duda.

Stefczyk.info: Szeroka grupa rodzin i ludzi dobrej woli składa w Parlamencie Europejskim podpisy pod ponowioną petycją o umiędzynarodowienie sprawy katastrofy smoleńskiej. Jest jeszcze o co walczyć?

Andrzej Duda: Nie ma najmniejszych wątpliwości, że jest to potrzebna inicjatywa z którą muszą wyjść obywatele, bo rząd Donalda Tuska nigdy nie kiwnął nawet palcem w tej sprawie. Wszystkie pytane o tę kwestię instytucje międzynarodowe od początku potwierdzały słuszność koncepcji międzynarodowego dochodzenia, jednak podkreślały również, że uprawnione do tego instytucje państwowe nigdy nie zwróciły się do nich o pomoc. Przypomnę odpowiedź NATO, które stwierdziło wprost – nie było prośby polskiego rządu o pomoc.

Czyli jest szansa przekonać świat, że sprawa katastrofy smoleńskiej nie została wyjaśniona?

Oczywiście, że tak – tym bardziej liczne podpisy i petycje obywateli są potrzebne. Jeżeli ktoś uważa Smoleńsk za przeszłość, twierdzi, że sprawa katastrofy została wyjaśniona – wpisuje się w retorykę Tatjany Anodiny, MAK-u i komisji Millera czy Laska. Każdy kto ma głowę na karku i patrzy na katastrofę polskiego samolotu w sposób uczciwy – wie, że sprawa nie została zakończona.

Czy katastrofa malezyjskiego samolotu zmienia obraz sytuacji?

W kontekście psychologicznym i politycznym – na pewno. Podobieństwo obrazów, które widzimy, jest porażające. Podobnie działania Rosji. Metody działania typu: cięcia wraku, kokpitu samolotu to zacieranie dowodów, aby komisje międzynarodowe nie mogły dojść do prawdy. Widzimy w przypadku malezyjskiego boeinga takie same metody, które były stosowane w Smoleńsku.

Czy podpisuje się pan pod słowami prezydenta Bronisława Komorowskiego, który apeluje o wszczęcie międzynarodowego śledztwa ws. zamachu na malezyjski samolot?

Trudno się w tym przypadku powstrzymać od komentarza, że ekipa rządząca nagle zmienia zdanie, zapominając o swoich działaniach sprzed czterech lat. To zwrot o 180 stopni w sytuacji całkiem podobnej. Dramatyczny jest fakt, że działanie ludzi Donalda Tuska w przypadku katastrofy smoleńskiej było sprzeczne z polską racją stanu i interesem państwa. Pamiętajmy, że w Smoleńsku zginął prezydent i elita Polski. Dlaczego wówczas nie było stanowczych działań polskich władz? Dlaczego wszystkie dowody zostały oddane Rosjanom? Teraz Donald Tusk i prezydent Komorowski pokrzykują tak jak muszą, bo opinia międzynarodowa tego wymaga.

Rozmawiał Łukasz Żygadło

[fot: PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook