Jedynie prawda jest ciekawa

Duda: "Porażające podobieństwo do 10/04"

23.07.2014

Podobieństwo obrazów, które widzimy, jest porażające. Podobnie działania Rosji. Metody działania typu: cięcia wraku, kokpitu samolotu to zacieranie dowodów, aby komisje międzynarodowe nie mogły dojść do prawdy – mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info europoseł PiS Andrzej Duda.

Stefczyk.info: Szeroka grupa rodzin i ludzi dobrej woli składa w Parlamencie Europejskim podpisy pod ponowioną petycją o umiędzynarodowienie sprawy katastrofy smoleńskiej. Jest jeszcze o co walczyć?

Andrzej Duda: Nie ma najmniejszych wątpliwości, że jest to potrzebna inicjatywa z którą muszą wyjść obywatele, bo rząd Donalda Tuska nigdy nie kiwnął nawet palcem w tej sprawie. Wszystkie pytane o tę kwestię instytucje międzynarodowe od początku potwierdzały słuszność koncepcji międzynarodowego dochodzenia, jednak podkreślały również, że uprawnione do tego instytucje państwowe nigdy nie zwróciły się do nich o pomoc. Przypomnę odpowiedź NATO, które stwierdziło wprost – nie było prośby polskiego rządu o pomoc.

Czyli jest szansa przekonać świat, że sprawa katastrofy smoleńskiej nie została wyjaśniona?

Oczywiście, że tak – tym bardziej liczne podpisy i petycje obywateli są potrzebne. Jeżeli ktoś uważa Smoleńsk za przeszłość, twierdzi, że sprawa katastrofy została wyjaśniona – wpisuje się w retorykę Tatjany Anodiny, MAK-u i komisji Millera czy Laska. Każdy kto ma głowę na karku i patrzy na katastrofę polskiego samolotu w sposób uczciwy – wie, że sprawa nie została zakończona.

Czy katastrofa malezyjskiego samolotu zmienia obraz sytuacji?

W kontekście psychologicznym i politycznym – na pewno. Podobieństwo obrazów, które widzimy, jest porażające. Podobnie działania Rosji. Metody działania typu: cięcia wraku, kokpitu samolotu to zacieranie dowodów, aby komisje międzynarodowe nie mogły dojść do prawdy. Widzimy w przypadku malezyjskiego boeinga takie same metody, które były stosowane w Smoleńsku.

Czy podpisuje się pan pod słowami prezydenta Bronisława Komorowskiego, który apeluje o wszczęcie międzynarodowego śledztwa ws. zamachu na malezyjski samolot?

Trudno się w tym przypadku powstrzymać od komentarza, że ekipa rządząca nagle zmienia zdanie, zapominając o swoich działaniach sprzed czterech lat. To zwrot o 180 stopni w sytuacji całkiem podobnej. Dramatyczny jest fakt, że działanie ludzi Donalda Tuska w przypadku katastrofy smoleńskiej było sprzeczne z polską racją stanu i interesem państwa. Pamiętajmy, że w Smoleńsku zginął prezydent i elita Polski. Dlaczego wówczas nie było stanowczych działań polskich władz? Dlaczego wszystkie dowody zostały oddane Rosjanom? Teraz Donald Tusk i prezydent Komorowski pokrzykują tak jak muszą, bo opinia międzynarodowa tego wymaga.

Rozmawiał Łukasz Żygadło

[fot: PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 2. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 3. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 4. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 5. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 6. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 7. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook