Jedynie prawda jest ciekawa


Duda: Policja potrzebuje stabilizacji

27.04.2012

Z policjantem Antonim Dudą, prezesem Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych portal Stefczyk.info rozmawia o propozycji zmian w emeryturach mundurowych.

Stefczyk:info: Jak Pan ocenia rządowe propozycje zmian w emeryturach mundurowych?

Antoni Duda: W czasie rozmów naszych przedstawicieli oraz przedstawicieli rządu pewne kwestie zostały ustalone w toku negocjacji. Reszta to propozycje tylko rządowe. Nie rozumiem jednak, dlaczego są one okraszone nieodpowiedzialnymi słowami ministra Rostowskiego, który mówi, że natychmiast rozpocznie prace nad włączeniem służb mundurowych do powszechnego systemu emerytalnego. To jest prowokacja.

Dlaczego?

Z ust premier padły zapewnienia. W 2010 roku przed drugą turą wyborów prezydenckich każdy funkcjonariusz służb mundurowych otrzymał gwarancje istnienia starego systemu. Dlatego dziwimy się, że premier pozwala ministrowi na takie wycieczki. One niczemu nie służą. Jedynie powodują straty, starty osobowe i budżetowe. Ludzie nie wierząc, że system zostanie w obecnej wersji, odchodzą ze służby. To jest niepotrzebne.

Jak reformowanie systemu emerytalnego mundurowych wpływa na atrakcyjność służb na rynku pracy?

Poważnie ją osłabia. Już sama niepewność powodowana zapowiedziami zmian, rzucaniem pomysłów o powszechnym systemie emerytalnym spowodowała, że ze służby w ostatnich 12 latach odeszło prawie 45 tysięcy samych policjantów. To powoduje ogromne straty. Czy państwo stać na taki wydatek, na takie nieuzasadnione marnowanie kapitału ludzkiego i pieniędzy?

Czego Pan oczekuje w tej sprawie?

Poważnej rozmowy i odpowiedzi na najważniejsze pytania. Logiczne jest, że obecna sytuacja wypycha ludzi na wcześniejszą emeryturę. Oni wolą uciec wcześniej niż czekać w niepewności.

Co oznaczać będzie osłabianie atrakcyjności służb mundurowych?

Tak naprawdę wszystko zależy od ostatecznych rozwiązań, jakie wyjdą z Sejmu. Jednak sama procedura i sposób pracy nad tą ustawą mnie dziwi. Ona została skierowana do specjalnej podkomisji. Tymczasem taki projekt powinien trafić do komisji obrony, do komisji spraw wewnętrznych. One są właściwe, by ocenić sytuację i propozycje. Tu mamy jednak decyzję o powołaniu specjalnej komisji, jakiejś hybrydy. To dziwi. Dodatkowo władzy się spieszy. Ustawa ma być gotowa w maju. Ostatecznie wszystko będzie zależało od tego, jaki projekt trafi na biurko prezydenta, czy będzie obejmował ludzi, którzy już służą itd. Dopiero wtedy będzie można mówić o tym, jak rządowe pomysły wpłyną na skalę odejść z policji.

W policji mamy już 8 tysięcy wakatów. Co jeśli funkcjonariusze wciąż będą odpływać?

To oznacza powstanie dziury pokoleniowej w policji. To również bardzo duże straty z tytułu odpraw, ale przede wszystkim z tytułu kapitału społecznego. Przecież w tych, którzy będą odchodzić, policja inwestuje, szkoli itd. Każdy nowy funkcjonariusz trafia na przeszkolenie. Wątpię, by państwo stać było na taką rozrzutność, by ich tracić. Bez przeszkolenia żaden policjant nie może zacząć pracy. Policja potrzebuje stabilizacji i gwarancji. Rząd musi powtarzać zapewnienia związane z emeryturami mundurowymi, żeby nie siać paniki.

Rozmawiał KL
[Fot. PAP/Wojciech Pacewicz]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook