Jedynie prawda jest ciekawa


Duda: pogrzeb powinien być zwyczajny

26.05.2014

„My ludzie „Solidarności” wiemy, kim był Jaruzelski, co robił. A ci, którym się zmieniło... To ich problem” - mówi przewodniczący „Solidarności” Piotr Duda.

Stefczyk.info: Rozpoczęła się debata dotycząca pochówku Wojciecha Jaruzelskiego. Zdaniem ministra kultury pochówek powinien odbyć się na Powązkach i mieć charakter państwowy. Jak pan ocenia takie plany?

Piotr Duda: Wokół tego jest mnóstwo kontrowersji. W dniu śmierci Jaruzelskiego nie chciałem się wypowiadać. W naszym kraju mówi się o zmarłych dobrze, albo w ogóle. Historycznie myśmy już osądzili generała Jaruzelskiego, jako „Solidarność”, ludzie, którzy przez takich jak Jaruzelski byli gnębieni. Ja jestem przeciwko pochówkowi państwowemu. Jestem przekonany, że wielu Polaków nie chce ogłoszenia żałoby narodowej w Polsce. A pogrzeb powinien być zwyczajny. Uważam, że niektóre osoby, jak minister Zdrojewski, czy prezydent Komorowski powinni podjąć decyzję. Ja osobiście jestem przeciwko pogrzebowi państwowemu, wysokiej rangi.

Minister Zdrojewski popiera oficjalnie pochówek na warszawskich Powązkach, na których leżą m.in. bohaterowie, walczący o wolną Polskę. To będzie kolejny paradoks na stołecznej nekropolii. To będzie dla pana problem?

To będzie problem. Oceniam te plany bardzo źle. Byłem ostatnio na pogrzebie śp. Zbigniewa Romaszewskiego, patrzyłem na grób płk. Ryszarda Kuklińskiego. Wizja, że również tam może być grób Wojciecha Jaruzelskiego, jest dla mnie nie do pojęcia. Człowiek, którego gen. Jaruzelski uznał za zdrajcę leży na Powązkach. I obok miałby leżeć sam Jaruzelski... To dla mnie kuriozum. Skoro jednak ludzie władzy, którzy twierdzą, że wywodzą się z korzenia „Solidarnościowego”, chcieli rządzić, to niech podejmują decyzje.

Zostawia im pan dobrowolność?

My w odpowiednim czasie to podsumujemy. Tylko tyle mam do powiedzenia. Nasze zdanie, moje zdanie od lat się nie zmienia.

Kontrowersje wokół pochówku Jaruzelskiego do czego powinny skłaniać władze?

To świadczy o tym, że powinien się odbyć zwykły pogrzeb, by uszanować zmarłego i jego rodzinę. Im mniej dyskusji na ten temat, tym lepiej. Jednak niektórzy tę dyskusję wywołują, jak np. Leszek Miller. On domaga się żałoby narodowej. To jego winą jest, że tyle dyskutuje się o takich postaciach, jak Jaruzelski. Miller włożył kij w mrowisko zupełnie niepotrzebnie.

To jakaś cyniczna gra?

Zapewne. On przecież wiedział, że żałoby narodowej nie będzie. On wrzucił to, by przykryć zły wynik wyborczy. SLD nawet pośmiertnie wykorzystuje Jaruzelskiego, żeby przykryć swoją porażkę. Inaczej tego nie umiem wytłumaczyć. Im mniej dyskusji na ten temat tym lepiej. Historia Jaruzelskiego już osądziła. W naszym kraju są ważniejsze problemy niż walka o państwowy pochówek na Powązkach. My ludzie „Solidarności” wiemy, kim był Jaruzelski, co robił. A ci, którym się zmieniło... To ich problem.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook