Jedynie prawda jest ciekawa


Duda: PO ogranicza prawa konstytucyjne

29.06.2012

Jest czymś zdumiewającym, że Prezydent RP wyszedł z propozycją ustawy, która de facto ogranicza, a niektórzy nawet mówią, że likwiduje, wolność zgromadzeń - mówi portalowi Stefczyk.info i wPolityce.pl Andrzej Duda, poseł PiS.

Stefczyk.info wPolityce.pl: Prezes Jarosław Kaczyński informuje o planach skierowania ustawy o zgromadzeniach do Trybunału Konstytucyjnego. Co budzi Państwa wątpliwości?

Andrzej Duda: Są podstawowe wątpliwości konstytucyjne w tej sprawie, dlatego chcemy ustawę skierować do Trybunału. Wolność zgromadzeń jest prawem konstytucyjnym. To jest prawo podmiotowe, jedno z najważniejszych praw obywatelskich. Wolność jest wprost zapisana w konstytucji. Jest więc czymś zdumiewającym, że Prezydent RP wyszedł z propozycją ustawy, która de facto ogranicza, a niektórzy nawet mówią, że likwiduje, wolność zgromadzeń.

Z czego takie opinie wynikają?

Choćby z rozwiązań, które umożliwiają nakładanie nakazów na organizatora manifestacji, by zmienił on miejsce zgromadzenia. Władze mogą to zrobić 24 godziny przed planowaną manifestacją. O ile taka zmiana jest realna w przypadku małej manifestacji, to w przypadku wielkiego wielotysięcznego zgromadzenia jest to kuriozalna propozycja. Przecież ludzi trzeba powiadamiać o tego typu zmianach. Te rozwiązania są niezwykle dziwne. Ustawa kładzie mocny nacisk na rozdzielanie manifestacji, choćby przez nakazy przeniesienia zgromadzenia.

Czy to nie służby porządkowe powinny rozdzielać manifestacje?

No właśnie, wskazuje na to sporo osób. Policja odpowiada za zagwarantowanie spokoju i porządku. Obecnie przecież zdaje to egzamin, choćby w Krakowie. W rocznicę katastrofy smoleńskiej, a potem pogrzebu Pary Prezydenckiej na Wawelu w Krakowie, z którego pochodzę, był organizowany nasz marsz oraz kontrmanifestacja. Policja i straż miejska spokojnie, choć zdecydowanie, oddzieliła uczestników tych dwóch zgromadzeń. I to zadziałało. Tu nie ma potrzeby wprowadzania zmian w ustawie.

Projekt nowelizacji nakłada również dość zaskakujące wymagania na organizatora manifestacji

To również jest przedmiotem kontrowersji. Projekt nakłada drakońskie kary na organizatora zgromadzenia. Pytanie, w jaki sposób organizator ma zabezpieczyć manifestację przed prowokacjami. Przecież nie zabezpieczy pochodu przed osobami z zewnątrz, które przyszły tylko, żeby prowokować. Oczekiwanie, że organizator będzie gwarantował i odpowiadał za spokój manifestacji jest nierealne. Do manifestacji może dołączyć każdy, a groźba nałożenia 7-tysięcznej kary na jednego z organizatorów będzie skutecznie odstraszać od organizowania zgromadzeń. Mamy szereg elementów, które budzą nasz sprzeciw. Ta ustawa bez wątpienia ogranicza wolność zgromadzeń.

Protesty w tej sprawie jednoczą również różne organizacje społeczne


Tak, około 30 organizacji społecznych sprzeciwia się tym rozwiązaniom. Warto również pamiętać, że Prokurator Generalny w sposób zawoalowany, ale jednak negatywnie ocenił ten projekt, zaznaczając, że należy nad nim jeszcze pracować przed uchwaleniem. Platforma Obywatelska jednak na siłę, mając większość w Sejmie, przegłosowała te rozwiązania. I jest problem.

Rozmawiał TK
[Fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook