Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Duda: Ochrona społeczeństwa ważniejsza

28.08.2014

Rozmowa z europosłem PiS Andrzejem Dudą.

Stefczyk.info: PiS pomimo krytycznych uwag poparł tzw. ustawę o bestiach, która mówiła o izolowaniu najgroźniejszych przestępców. Dziś prokuratura generalna uważa, że szereg zapisów tej ustawy jest sprzecznych z konstytucją. Jak Pan to ocenia?

Andrzej Duda: Sprawa od początku była kontrowersyjna. PiS miał inną koncepcję rozwiązania tego problemu. Jednak rząd ma większość sejmową, więc sprawa była jasna – nasze pomysły nie miały szans. Jednak problem był. Od początku nie mieliśmy wątpliwości, że społeczeństwo musi być chronione przed tego typu bandytami. Przed mordercami, którzy są społecznie niebezpieczni. Jakieś rozwiązanie trzeba było zatem przyjąć. Kierowaliśmy się zasadą, że podstawowym obowiązkiem posłów jest ochrona społeczeństwa. I dlatego ostatecznie poparliśmy tę ustawę. Trzeba było wprowadzić jakieś rozwiązanie przed wyjściem na wolność tych skazańców.

Trzeba było szybko naprawiać błędy z przeszłości.

Rzeczywiście na przełomie lat 80. i 90. został popełniony bardzo poważny błąd prawny. Wtedy ludziom, którzy byli skazani na karę śmierci, zamieniono wyroki na 25 lat więzienia. Dopiero potem wprowadzono karę dożywocia. I dlatego było niebezpieczeństwo, że ci skazańcy będą wracać do społeczeństwa. Mordercy stali się beneficjentami rozwiązań sprzed lat. Gdy ich wyroki zaczęły zbliżać się do końca, powstało zagrożenie popełnienia przez tych ludzi kolejnych zbrodni. Jakieś rozwiązania zatem trzeba było przyjąć. Uznaliśmy, że trzeba chronić społeczeństwo. Poparliśmy rządowe propozycje, choć one były oceniane krytycznie. Rząd twardo ich bronił, powołując się na orzecznictwo trybunału, na rozwiązania z innych krajów.

To jednak nie uspokoiło państwa?

Nie. Te rozwiązania były wątpliwe. Trybunał Konstytucyjny podda te sprawę badaniu, prokurator generalny krytykuje te zapisy. Ta krytyka była znana, ale potrzebne były jakieś rozwiązania. Te rozwiązania nie były najtrafniejsze, mieliśmy swoje propozycje. Ale większość sejmowa była przeciwna.

Sprawa budziła wielkie emocje i niepokoje w społeczeństwie. Czy to było ważne?

Chcieliśmy również chronić tych morderców, wychodzących z więzienia. W jednym z programów telewizyjnych dotyczących wyjścia z więzienia Mariusza Trynkiewicza mieszkańcy osiedla, na którym dokonał on tego strasznego mordu, wprost mówili, że jeśli spotkają tego człowiek to załatwią sprawę we własnym zakresie. Posłowie do takich sytuacji nie mogą dopuszczać. Takie sytuacje trzeba uniemożliwiać. Rozwiązania są kontrowersyjne i kulawe, ale sprawa ochrony była nadrzędna.

Co jeśli Trybunał zakwestionuje przepisy? Wyobraża Pan sobie ponowną debatę w tej sprawie?

Taka debata będzie musiała się odbyć. Jakieś rozwiązania w tej sprawie są potrzebne. Ochrona społeczeństwa jest wartością nadrzędną.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Youtube.pl]

Słowa kluczowe:

Polska

,

polityka

,

zbrodnie

,

ustawa

,

Andrzej Duda

Warto poczytać

 1. rozenek 26.03.2017

  Zawisza: Rozenek jest znanym manipulatorem

  Zawisza był gościem programu "Skandaliści" prowadzonego przez Agnieszkę Gozdyrę, w którym dyskutują ze sobą osoby o przeciwnych poglądach.

 2. tyggg 26.03.2017

  Nowy numer tygodnika "wSieci"

  W najnowszym wydaniu tygodnika „wSieci” publicyści demaskują, jak daleko posunęła się ingerencja przedstawicieli zagranicznych podmiotów w serwowany Polakom przekaz medialny.

 3. wawrzyk-stefek 25.03.2017

  Prof. Wawrzyk: Deklaracja Rzymska sukcesem Polski

  Deklaracja Rzymska jest sukcesem Polski - uważa politolog z Uniwersytetu Warszawskiego prof. Piotr Wawrzyk. Ale - jak podkreśla - jest to dokument bardzo ogólny, otwierający dopiero pole do rozmów.

 4. semkasalondzienn2503 25.03.2017

  Semka: "PO jak wampir wysysa ciało Nowoczesnej"

  "Opozycja zakłada, że  ugra coś na tym paliwie europejskim".

 5. piecha-stefff 25.03.2017

  Piecha o sieci szpitali: Nie możemy spodziewać się rewolucji

  Nie możemy spodziewać tego, że nagle służba zdrowia zacznie działać, jak w Holandii.

 6. kosinknknm 24.03.2017

  Kosiniak: PSL zapłacił ogromną cenę za koalicję z PO

  - Kiedy byliśmy w koalicji z Platformą udało nam się zablokować przynajmniej część liberalnych zapędów PO - przekonywał w rozmowie z portalem wPolityce.pl prezes PSL.

 7. shaded 24.03.2017

  Miriam Shaded: Korwin mnie zawiódł

  "Janusz Korwin Mikke mając za sobą wspaniałe idee, przetrwonił wielkie poparcie".

 8. cejro-stefff 24.03.2017

  Cejrowski o Merkel: Wielka baba nie upilnowała Holandii

  Wojciech Cejrowski o konflikcie na linii Ankara-Haga.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook