Jedynie prawda jest ciekawa


Duda: Ochrona społeczeństwa ważniejsza

28.08.2014

Rozmowa z europosłem PiS Andrzejem Dudą.

Stefczyk.info: PiS pomimo krytycznych uwag poparł tzw. ustawę o bestiach, która mówiła o izolowaniu najgroźniejszych przestępców. Dziś prokuratura generalna uważa, że szereg zapisów tej ustawy jest sprzecznych z konstytucją. Jak Pan to ocenia?

Andrzej Duda: Sprawa od początku była kontrowersyjna. PiS miał inną koncepcję rozwiązania tego problemu. Jednak rząd ma większość sejmową, więc sprawa była jasna – nasze pomysły nie miały szans. Jednak problem był. Od początku nie mieliśmy wątpliwości, że społeczeństwo musi być chronione przed tego typu bandytami. Przed mordercami, którzy są społecznie niebezpieczni. Jakieś rozwiązanie trzeba było zatem przyjąć. Kierowaliśmy się zasadą, że podstawowym obowiązkiem posłów jest ochrona społeczeństwa. I dlatego ostatecznie poparliśmy tę ustawę. Trzeba było wprowadzić jakieś rozwiązanie przed wyjściem na wolność tych skazańców.

Trzeba było szybko naprawiać błędy z przeszłości.

Rzeczywiście na przełomie lat 80. i 90. został popełniony bardzo poważny błąd prawny. Wtedy ludziom, którzy byli skazani na karę śmierci, zamieniono wyroki na 25 lat więzienia. Dopiero potem wprowadzono karę dożywocia. I dlatego było niebezpieczeństwo, że ci skazańcy będą wracać do społeczeństwa. Mordercy stali się beneficjentami rozwiązań sprzed lat. Gdy ich wyroki zaczęły zbliżać się do końca, powstało zagrożenie popełnienia przez tych ludzi kolejnych zbrodni. Jakieś rozwiązania zatem trzeba było przyjąć. Uznaliśmy, że trzeba chronić społeczeństwo. Poparliśmy rządowe propozycje, choć one były oceniane krytycznie. Rząd twardo ich bronił, powołując się na orzecznictwo trybunału, na rozwiązania z innych krajów.

To jednak nie uspokoiło państwa?

Nie. Te rozwiązania były wątpliwe. Trybunał Konstytucyjny podda te sprawę badaniu, prokurator generalny krytykuje te zapisy. Ta krytyka była znana, ale potrzebne były jakieś rozwiązania. Te rozwiązania nie były najtrafniejsze, mieliśmy swoje propozycje. Ale większość sejmowa była przeciwna.

Sprawa budziła wielkie emocje i niepokoje w społeczeństwie. Czy to było ważne?

Chcieliśmy również chronić tych morderców, wychodzących z więzienia. W jednym z programów telewizyjnych dotyczących wyjścia z więzienia Mariusza Trynkiewicza mieszkańcy osiedla, na którym dokonał on tego strasznego mordu, wprost mówili, że jeśli spotkają tego człowiek to załatwią sprawę we własnym zakresie. Posłowie do takich sytuacji nie mogą dopuszczać. Takie sytuacje trzeba uniemożliwiać. Rozwiązania są kontrowersyjne i kulawe, ale sprawa ochrony była nadrzędna.

Co jeśli Trybunał zakwestionuje przepisy? Wyobraża Pan sobie ponowną debatę w tej sprawie?

Taka debata będzie musiała się odbyć. Jakieś rozwiązania w tej sprawie są potrzebne. Ochrona społeczeństwa jest wartością nadrzędną.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook