Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Duda: Ochrona społeczeństwa ważniejsza

28.08.2014

Rozmowa z europosłem PiS Andrzejem Dudą.

Stefczyk.info: PiS pomimo krytycznych uwag poparł tzw. ustawę o bestiach, która mówiła o izolowaniu najgroźniejszych przestępców. Dziś prokuratura generalna uważa, że szereg zapisów tej ustawy jest sprzecznych z konstytucją. Jak Pan to ocenia?

Andrzej Duda: Sprawa od początku była kontrowersyjna. PiS miał inną koncepcję rozwiązania tego problemu. Jednak rząd ma większość sejmową, więc sprawa była jasna – nasze pomysły nie miały szans. Jednak problem był. Od początku nie mieliśmy wątpliwości, że społeczeństwo musi być chronione przed tego typu bandytami. Przed mordercami, którzy są społecznie niebezpieczni. Jakieś rozwiązanie trzeba było zatem przyjąć. Kierowaliśmy się zasadą, że podstawowym obowiązkiem posłów jest ochrona społeczeństwa. I dlatego ostatecznie poparliśmy tę ustawę. Trzeba było wprowadzić jakieś rozwiązanie przed wyjściem na wolność tych skazańców.

Trzeba było szybko naprawiać błędy z przeszłości.

Rzeczywiście na przełomie lat 80. i 90. został popełniony bardzo poważny błąd prawny. Wtedy ludziom, którzy byli skazani na karę śmierci, zamieniono wyroki na 25 lat więzienia. Dopiero potem wprowadzono karę dożywocia. I dlatego było niebezpieczeństwo, że ci skazańcy będą wracać do społeczeństwa. Mordercy stali się beneficjentami rozwiązań sprzed lat. Gdy ich wyroki zaczęły zbliżać się do końca, powstało zagrożenie popełnienia przez tych ludzi kolejnych zbrodni. Jakieś rozwiązania zatem trzeba było przyjąć. Uznaliśmy, że trzeba chronić społeczeństwo. Poparliśmy rządowe propozycje, choć one były oceniane krytycznie. Rząd twardo ich bronił, powołując się na orzecznictwo trybunału, na rozwiązania z innych krajów.

To jednak nie uspokoiło państwa?

Nie. Te rozwiązania były wątpliwe. Trybunał Konstytucyjny podda te sprawę badaniu, prokurator generalny krytykuje te zapisy. Ta krytyka była znana, ale potrzebne były jakieś rozwiązania. Te rozwiązania nie były najtrafniejsze, mieliśmy swoje propozycje. Ale większość sejmowa była przeciwna.

Sprawa budziła wielkie emocje i niepokoje w społeczeństwie. Czy to było ważne?

Chcieliśmy również chronić tych morderców, wychodzących z więzienia. W jednym z programów telewizyjnych dotyczących wyjścia z więzienia Mariusza Trynkiewicza mieszkańcy osiedla, na którym dokonał on tego strasznego mordu, wprost mówili, że jeśli spotkają tego człowiek to załatwią sprawę we własnym zakresie. Posłowie do takich sytuacji nie mogą dopuszczać. Takie sytuacje trzeba uniemożliwiać. Rozwiązania są kontrowersyjne i kulawe, ale sprawa ochrony była nadrzędna.

Co jeśli Trybunał zakwestionuje przepisy? Wyobraża Pan sobie ponowną debatę w tej sprawie?

Taka debata będzie musiała się odbyć. Jakieś rozwiązania w tej sprawie są potrzebne. Ochrona społeczeństwa jest wartością nadrzędną.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Youtube.pl]

Słowa kluczowe:

Polska

,

polityka

,

zbrodnie

,

ustawa

,

Andrzej Duda

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook