Jedynie prawda jest ciekawa


Duda: nagonka nie ustanie

05.02.2014

Rozmowa z posłem PiS, prawnikiem, Andrzejem Dudą.

Stefczyk.info: premier Donald Tusk mówił, że „jako premier” nie rekomenduje powołania komisji śledczej ws. weryfikacji WSI. Zapowiedział, że będzie przekonywał kolegów z partii, by byli przeciwko. Jest pan zaskoczony?

Andrzej Duda: Wszystko, co dzieje się w PO, dzieje się pod kontrolą Donalda Tuska. Nie mam żadnych wątpliwości w tej sprawie. Jeśli posłowie Platformy w ostatnim czasie tak mocno, w tak twardy sposób wypowiadali się za koniecznością powołania komisji śledczej, wskazując Antoniego Macierewicza, to nie mam wątpliwości, że robili to za przyzwoleniem premiera Tuska. Była na to jego zgoda, a może nawet i wytyczne. Wiadomo, że PO traktuje atakowanie Antoniego Macierewicza, jako sposób na trwanie w polityce, a jednocześnie jako sposób na szkalowanie przeciwników politycznych.

Jak w takim razie rozumieć ostatnią deklarację i zapowiedź szefa rządu?

Wydaje się, że premier zmienił w tej sprawie zdanie. W mojej ocenie to wynika jedynie z obawy, że gdyby komisja powstała, gdyby staną przed nią minister Macierewicz to działanie tej komisji bardziej zaszkodziłoby premierowi i Platformie niż dała jej plusy. Można snuć pewne domysły, dlaczego tak się stało. Być może premier obawia się, że Antoni Macierewicz mógłby ujawnić czy nagłośnić takie informacje, które byłyby szkodliwe dla PO, albo dla samego Tuska, albo dla Bronisława Komorowskiego - prezydenta z ramienia Platformy.

Czyli Tusk się przestraszył...

Premier przestraszył się konsekwencji i rakiem wycofuje się z tego pomysłu.

Stanowisko premiera koresponduje z decyzją prokuratury o umorzeniu śledztwa ws. nieprawidłowości przy weryfikowaniu WSI?

Decyzja o umorzeniu została potwierdzona przez decyzje Donalda Tuska. Wszystko, co jest mówione i czynione przeciwko Antoniemu Macierewiczowi, jest czarną propagandą, jest szkalowaniem, jest próbą niszczenia go, a z drugiej strony jest pomysłem PO czy ludzi Palikota na trwanie w polityce. Stanowisko premiera potwierdza to.

Jest zatem szansa na zakończenie tej nagonki? Skoro mamy umorzone śledztwo i decyzje premiera, by komisji nie było, to może zakończy się ta akcja?

W mojej ocenie nie, w mojej ocenie nagonka będzie trwała, bowiem – jak powtarzam – to jest sposób PO na trwanie w polityce. Oni budują napięcie w polityce, straszą PiSem. Moim zdaniem Donald Tusk będzie to kontynuował, ponieważ nic innego mu nie pozostało. Jednak on nie chce, by przybrało to sformalizowaną postać, nie chce, by komisja stała się forum debaty o niebezpiecznych dla PO wydarzeniach i sprawach. A wiele spraw, jakimi taka komisja mogłaby się zająć, jest dla PO niebezpiecznych czy wręcz morderczych. Mowa o faktach, nie od dzisiaj w mediach pojawiają się informacje, że Platforma na początku była przynajmniej wspomagana w procesie jej tworzenia przez ludzi ze służb.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook