Jedynie prawda jest ciekawa


Duda: Ludzie chcą zmian, nikt ich nie zatrzyma

11.05.2015

Rozmowa z Piotrem Dudą, przewodniczącym „Solidarności”.

Stefczyk.info: „Solidarność” ma od lat wiele problemów w relacjach z władzą. Podobnie autorzy inicjatyw obywatelskich. Tymczasem Bronisław Komorowski chce po przegranej pierwszej turze rozpisać referendum ws. JOWów, podatków i finansowania partii. To jest wiarygodna inicjatywa?

Piotr Duda: Po raz kolejny wychodzi na jaw prawdziwa twarz Platformy Obywatelskiej i prezydenta Bronisława Komorowskiego. To już jest hipokryzja do sześcianu. Przypominam sobie 2012 rok, gdy mówiłem z mównicy sejmowej, że proszę polityków, by dali głos obywatelom, trzem milionom Polaków, którzy podpisali wniosek o referendum emerytalne. Prosiłem wtedy w piśmie również prezydenta Komorowskiego o wsparcie. Jednak władza te podpisy, to poparcie społeczne wrzucili do niszczarki. Potem podobne problemy mieli państwo Elbanowscy, potem autorzy wniosku o referendum w sprawie Lasów Państwowych. Paweł Kukiz również prosił prezydenta o referendum dotyczące JOWów.

Teraz prezydent sam chce to referendum rozpisać. Nie ma prawa?

To jest hipokryzja posunięta do granic możliwości. A może i dalej. Ja bym na miejscu pana prezydenta wstydził się nawet wychodzić z taką propozycją tylko dlatego, że przegrał pierwszą turę wyborów. Jeśli Bronisław Komorowski chce się kompromitować niech się kompromituje na własne konto. On swoją inicjatywą kompromituje jednak urząd. Mówienie dziś o referendum jest kompromitacją. Ta władza, ten prezydent jest kompletnie oderwany od rzeczywistości. Ci ludzie nie widzą, że ludziom chodzi o coś więcej niż o referendum ws. JOWów.

O co chodzi? Paweł Kukiz mówił dużo o JOWach.

Ludzie chcą zmian. Prezydent Bronisław Komorowski niczego już nie zatrzyma.

Lawina zmian politycznych ruszyła? Establishment III RP nie będzie w stanie już zatrzymać tych procesów?

Ta sytuacja już się nie da wybronić. Ostatnie tygodnie pokazały, że nie ma już zgody na tę butę, arogancję. Tymczasem ona nie przestała obowiązywać. Dziś dalej słychać komentarze takie jak słowa marszałka Niesiołowskiego, który wypowiada się w sposób arogancki, butny. Ich nie da się niczego nauczyć, ich trzeba odsunąć od władzy. Jestem przekonany, że ta druga tura pokaże przygotowanie merytoryczne Andrzeja Dudy, pokaże jego argumenty. Na jesieni trzeba będzie to powtórzyć, trzeba będzie pokazać, że ludzie chcą zmian. Status quo będą chcieli ci, którzy firmowali prezydenta Komorowskiego. To tacy ludzie, jak Daniel Olbrychski, czy inni celebryci. Im pasuje tak, jak jest, ale zwykli ludzie chcą zmian, głównie w obszarach pracowniczych.

Sprawy pracownicze były ważne w tych wyborach?

Mówiłem nawet, że te wybory to będzie de facto coś w rodzaju opóźnionego referendum dotyczącego wieku emerytalnego. Ludzie o tym pamiętają, my im wciąż przypominamy o tej sprawie. Wtedy ludzie zostali oszukani. Oni jednak mieli prawo się wypowiedzieć. To decyzje ważne dla 16 milionów Polaków.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. wPolityce.pl/TVN24]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 3. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 4. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 5. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 6. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 7. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook