Jedynie prawda jest ciekawa

Duda: Bez dialogu rozmowy przeniosą się na ulicę

05.01.2015

Rozmowa z Piotrem Dudą, przewodniczącym „Solidarności”.

Stefczyk.info: Za czasów Donalda Tuska wielokrotnie dochodziło do sporu „Solidarności” z rządem. Czy po 100 dniach rządów Ewy Kopacz dialog z władzą wygląda lepiej?

Piotr Duda: Właściwie nie ma co podsumowywać. To najkrótsze, ale trafne określenie dialogu, jaki prowadzony jest w Polsce. Liczyłem, że premier Kopacz w swoim expose nakreśli drogę naprawy dialogu społecznego, pokaże, jak wznowić pracę komisji trójstronnej, wojewódzkie komisje dialogu społecznego. Niestety nie doczekałem się w przemówieniu szefowej rządu nawet wzmianki o dialogu. W obecnie podawanych planach Ewy Kopacz na 2015 rok również nie ma nic, co dotyczy tej sprawy. To mnie niepokoi. Wraz z prawodawcami i innymi związkami jesteśmy przygotowani na rozmowy. „Solidarność” przygotowała nawet nowy projekt o dialogu, czyli ustawę o radzie dialogu społecznego.

Może jest tak dobrze, że nie ma o czym dialogować?

Rzeczywistość pokazuje coś zupełnie innego. Przed nami szereg poważnych wyzwań i problemów, choćby w służbie zdrowia. Kłopoty są w górnictwie i wielu innych branżach. Szykują się protesty. Bez normalnego dialogu społecznego, opartego na odpowiedniej strukturze i dobrej woli trzech stron, rozmowy z władzą przeniosą się na ulicę. Jestem o tym przekonany.

Jest Pan zbyt twardym rozmówcą dla Ewy Kopacz? Dlaczego premier Pana unika?

Nie rozumiem tego. Mija półtora roku od naszego wyjścia z komisji trójstronnej. Dla dobra Polski należy prowadzić dialog na poszczególnych szczeblach. Jednak nikt nikogo do dialogu zmusić nie może. Dialog jest dobrowolny. Woli ze strony rządzących natomiast nie ma. Ewa Kopacz, jak Donald Tusk chce zarządzać. Niech jednak potem nie ma pretensji do nikogo, jak ten dialog przeniesie się na ulice. Wtedy to już nie będą przelewki, będzie ostro. Myśmy czekali cały 2014 rok na sygnały ze strony rządu. My nie prowadzimy dialogu, boksując się, jak on ma wyglądać. A do rozwiązania są poważne problemy.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Youtube.pl]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook